تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
وبلاگ راديو كودك
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۴۷:۲۰
 

گفتار درماني كودكان + تكنيك ها و بازي هاي گفتار درماني

گفتار درماني به تشخيص، بررسي و درمان آسيب هاي گفتاري و زباني مي پردازد. در حقيقت گفتار درماني كه جزو رشته‌هاي علوم توانبخشي است، اختلالات مربوط به ارتباط، صوت، درك و بلع را تشخيص داده و در جهت درمان آن اقدام مي كند. چنانچه كودكان در تلفظ كلمات مشكل داشته باشند، گفتار درمانگر مي‌تواند به آنها كمك كرده و مشكلات گفتاري و زباني را برطرف نمايد. در ادامه اين مطلب به توضيح گفتار درماني كودكان خواهيم پرداخت.

اگر كودك نتواند كلمات را واضح و روان بيان كند و يا خواسته هاي خود را به صورت يك جمله بگويد به معناي اختلالات گفتاري است. اين كودكان هجاهاي صوتي را شكسته ادا كرده و به همين علت در برقراري ارتباط با ديگران مشكل پيدا خواهند كرد. همچنين در صورتي كه كودك نتواند تلفظ كلمات را درست بيان كند يا دايره محدودي از واژگان داشته و يا لكنت زبان و مكث طولاني در صحبت كردن و عدم برقراري ارتباط با ديگران داشته باشد، از اختلالات گفتاري رنج مي برد. اين موارد رايج ترين اختلالات گفتاري هستند و كودكان مبتلا به اين مشكلات اعتماد به نفس پاييني دارند. با مراجعه به گفتار درمانگر مي توان تا حد زيادي اين مشكلات را برطرف كرد.

گفتاردرماني كودكان چيست

با گفتار درماني مي‌توان گفتار كودك را بهبود بخشيد. مشكلات گفتاري مانند لكنت زبان، بيان اشتباه واج‌ها و صداها، بيان ضعيف و... با گفتار درماني درمان خواهد شد.

گفتار درماني در موارد زير به كودك كمك مي كند:

- كنترل حجم صداي توليد شده

- اداي درست كلمات و صداها

- بيان كلمات در قالب جمله

در حقيقت گفتار درماني علمي است كه به بررسي اختلالات تاثير گذار روي گفتار مي‌پردازد. شايد اشتباهاً تصور شود كه گفتار درماني به معناي درمان با گفتار است. اما در واقع به معناي درمان اختلالات گفتار و زبان است. گفتار درماني نه تنها در زمينه مشكلات گفتاري بلكه در درك و بيان زبان نيز به كودك كمك مي كند. در بزرگسالان نيز گفتاردرماني براي افرادي كه مشكلات گفتاري داشته و نمي توانند روان صحبت كنند، به كار مي رود. گفتار درماني متعلق به سن خاصي نيست و در هر سني در صورت وجود مشكلات گفتاري مي‌توان به گفتار درمانگر مراجعه كرد.

نوزادان، نوپايان يا حتي افراد مسن كه بر اثر سكته مغزي دچار مشكلات گفتاري هستند، با مراجعه به گفتار درمانگر مي‌توانند بهبودي خود را دوباره به دست آورند. البته اين نكته نيز حائز اهميت است كه گفتار درمانگر بايد فردي باتجربه باشد و بتواند با همه سنين ارتباط برقرار كند. عقب ماندگي ذهني يكي از عمده اختلالات گفتاري است كه خود موجب بروز اختلالات ديگر مي‌شود. همچنين اختلالات شنوايي و اختلالات بينايي نيز منجر به مشكلات گفتاري شده و رشد گفتار و زبان را با تأخير مواجه مي كنند.

سلامت فيزيكي و عاطفي كودكان نيز روي گفتار آنها تاثير مي گذارد. در خانواده‌هاي پر تنش به علت محدوديت در رشد حسي و حركتي، هماهنگي عصبي براي زبان و گفتار وجود نداشته و باعث تاخير در رشد حسي - حركتي كودك و نهايتا مشكلات گفتاري او مي‌شود. هوش كودك نيز نقش بسزايي در روند رشد گفتاري او دارد. به اين ترتيب كودك مي‌تواند نمادها را بشناسد و به كمك آن از عملكردهاي شناختي مانند توجه كردن، بررسي و شناسايي و نيز برقراري ارتباط و به ياد سپردن آنها بهره گيرد. گفتار درمانگر مي‌تواند اختلالات گفتاري و ارتباطي و نيز بازتواني و ناتواني را بررسي و ارزيابي كند.

يكي از الگوهاي موثر در روند رشد گفتاري كودك، مادر است. در صورتي كه خللي در رابطه عاطفي مادر و كودك وارد شود، ممكن است به مشكلات گفتاري كودك منجر گردد. همچنين رشد زبان (از لحاظ جنسيتي) در دختران زودتر از پسران است. در خانواده‌هايي كه داراي يك فرزند هستند و توجه لازم به آموزش كودك مي‌شود، رشد زباني كودك به خصوص براي فرزند دختر، بيشتر است. كودكان تمايل دارند در گروههاي همسالان خود عضو شوند و با برقراري ارتباط، رشد گفتاري خود را افزايش دهند. كودكان هم سن، با يكديگر رغبت بيشتري براي صحبت كردن دارند و به صورت چند نفره بازي مي كنند، تلويزيون تماشا مي كنند و به فعاليت‌هاي مختلف مي پردازند.

در سنين بين ۱۲ تا ۲۴ ماهگي كودك به جاي صحبت كردن، از علم اشاره به خوبي استفاده مي كند مانند باي باي كردن و همچنين قادر است صداهاي مختلف مانند صداي حيوانات را تقليد كند. همچنين در اين سن مشكلات گفتاري بيشتر مشخص هستند. بعد از دو سالگي كودك بايد بتواند صداها و كلمات را بيان كند و از جمله هاي كوتاه براي بيان خواسته هاي خود استفاده نمايد. در اين سن كودك نبايد مدام از كلمات تكراري استفاده كند.

پدر و مادر بايد هنگام صحبت كردن كودك به گرفتگي و تن صداي آن توجه كنند. چنانچه كودك كلمات را به طور واضح بيان نكند يا جملات را كامل نكرده و در درك مطالب مشكل داشته باشد، داراي مشكلات گفتاري بوده و بهتر است براي درمان آن به گفتار درمانگر مراجعه شود.

فوايد گفتار درماني

يكي از مهمترين راه ها براي برقراري ارتباط، زبان است و اگر اختلالي در اين امر ايجاد شود علاوه بر مشكلات فردي، مشكلات اجتماعي نيز به همراه خواهد داشت. گفتار درماني منجر به رفع اختلالات گفتاري و ارتباطي مي‌شود. در واقع گفتار درماني جايگاه ويژه اي در جامعه پزشكي و مردم دارد. گفتار درماني علاوه بر رفع اختلالات گفتاري و زباني موجب درمان مشكلات بلع و تغذيه نيز مي شود. بسياري از كودكان كه از اختلالات گفتاري رنج مي برند، در بلع غذا نيز با مشكل مواجه هستند.

گفتار درمانگر براي درمان روي دو مورد متمركز است:

روش هايي براي تمرينات دهان كه منجر به توليد صدا، كلمات و جمله بندي مي شود.

استفاده از تصاوير و ابزارهايي مانند تبلت، كامپيوتر و... براي افزايش توانايي درك و گفتار كودك.

اختلالات گفتار درماني

اختلال در يك سري موارد مانند گفتار، زبان، صوت، ارتباط و بلع منجر به مشكلات گفتاري و ارتباطي شده و گفتار درمانگر در اين حوزه ها جهت رفع اختلالات، فعاليت مي كند. يكي از اختلالات گفتاري عدم پيدا كردن كلمات است كه بيشتر به علت نقص هاي زباني مانند اختلال در زبان ايجاد مي شود. همچنين وجود مشكلات ارتباطي كه فرد نمي تواند نظرات و افكار خود را با ديگران در ميان بگذارد و به نوعي ارتباط برقرار كند. اختلالات ساختاري زبان نيز از ديگر مشكلات گفتاري است. به اين معنا كه فرد نمي تواند جملات را به درستي بسازد و از نظر دستور زبان مشكل دارد.

زماني كه كودك يا فرد در ارتباط ميان حروف و صدا و نيز كلمات و معني آنها مشكل داشته باشد، در خواندن و نوشتن نيز دچار اشكال خواهد شد. همچنين اگر فرد مشكلات صوتي داشته باشد، صداهاي گوش خراش يا نازك ايجاد مي‌كند و در نهايت مشكل در درك مطالب است كه باعث عدم برقراري ارتباط با ديگران مي شود.

چه زماني به گفتاردرماني نياز داريم

اگر كودك در صحبت كردن مشكل داشته يا از حجم صدايي كم يا بلند استفاده كند يا منظور خود را نتواند به ديگران بگويد و نيز در دستور زبان براي جمله بندي ها دچار اشكال باشد، بايد به گفتار درمانگر مراجعه كند. اين كودكان علاوه بر آنكه در برقراري ارتباط با ديگران مشكل دارند داراي اعتماد به نفس پاييني هستند.

در صورت مشاهده موارد زير بايد به گفتار درمانگر مراجعه شود:

 • كودك ارتباط كلامي يا غير كلامي برقرار نكند.
 • ديگران متوجه صحبت هاي كودك نشوند.
 • كودك با لكنت زبان، تكرار كلمات و مكث طولاني صحبت كند.
 • كودك براي بيان خواسته هاي خود با كلمات مبارزه كند.
 • براي برقراري ارتباط با ديگران مانند بازي كردن، همكاري و... مشكل داشته باشد.
 • كودكاني كه بيماري‌هاي خاص مانند فلج مغزي، اختلال يادگيري، اوتيسم يا اختلالات شنوايي دارند.
 • كودكاني كه روند رشد گفتاري و زباني آنها تاخير داشته و دچار تأخير در صحبت كردن هستند.
 • چنانچه كودك خوب صحبت كند ولي در برقراري ارتباط مشكل داشته باشد.
 • كودكان مبتلا به اختلالات شنوايي (ناشنوايان و كم شنوايان)
 • كودكان مبتلا به اختلال بلع
 • تاخير در شروع گفتار توسط كودك
 • اشكال در بيان اصوات و واج‌ها

در حقيقت اگر هنگام صحبت كردن كودگ، ديگران به جاي توجه به محتواي صحبت، به طرز بيان كودك توجه كنند، به معني وجود مشكلات گفتاري است. اختلالات گفتاري در روابط اجتماعي و برقراري ارتباط با ديگران تاثير منفي زيادي روي كودك خواهد گذاشت. اين عوامل آسيبهاي روحي و رواني زيادي نيز به دنبال دارند. به همين منظور بايد نسبت به درمان آن سريعا اقدام شود. گفتاردرمانگر براي تشخيص مشكلات گفتاري ابتدا كودك را معاينه و ارزيابي كرده و سپس درمان را آغاز مي نمايند. در گفتار درماني نحوه درمان بيشتر بر اساس افزايش تواناييهاي كودك براي صحبت كردن و رفع مشكلات گفتاري است و بر پايه دارودرماني صورت نمي گيرد.

گفتار درماني به چه كاري مي آيد

گفتار درماني باعث مي شود كودك بتواند كلمات را درست ادا كرده و بهتر از زبان استفاده كند.

گفتار درمانگر مي تواند اختلالات گفتار و زبان و همچنين مشكلات بلع و ناتواني در بيان واج‌ها و اصوات را درمان كند.

برطرف شدن اين مشكلات باعث افزايش اعتماد به نفس كودك شده و نيز باعث كاهش اضطراب و نگراني پدر و مادر خواهد شد. همچنين كودك ديگر مي تواند به راحتي با ديگران ارتباط برقرار كند.

تمرين هاي گفتار درماني

به منظور برطرف كردن مشكلات گفتاري و زباني، يكسري تمرينات را بهتر است در منزل با كودك خود انجام دهيد. در اين بخش به برخي از اين تمرين ها اشاره مي كنيم. چنانچه در هنگام انجام اين تمرينات كودك با مشكل روبرو است بايد با گفتار درمانگر مشورت كنيد.

۱- با كودك خود صحبت كنيد.

روش مناسب كمك به درمان مشكلات گفتاري كودك تشويق او به صحبت كردن درباره مسائل و اتفاقات روز است. پدر و مادر مي توانند درباره كارهايي كه كودك در طول روز انجام داده با او صحبت كرده و او را به حرف زدن سوق دهند.

۲- از كودك خود درباره نوع بازي و كاري كه مي خواهد انجام دهد سوال بپرسيد.

مثلاً از او بپرسيد كه بازي دوست داري انجام دهي؟ يا دوست داري در پارك توپ بازي كني؟ و سوالاتي از اين قبيل.

۳ - به كودك خود مسئوليت بدهيد و درباره طريقه انجام آن با او صحبت كنيد.

به عنوان مثال از او بخواهيد به خواهر يا برادر كوچكترش در لباس پوشيدن كمك كند. يا با او بازي نمايد و سپس در مورد اين مسائل نظر او را بپرسيد. مثلا از او بپرسيد آيا كمك به خواهر يا برادرش دشوار بود؟ و...

۴- در انجام كارهاي منزل به او مسئوليت بدهيد.

به عنوان مثال از كودك بخواهيد و سايل اتاقش را مرتب كند يا به گياهان آب بدهد و در اين زمان با او صحبت هم بكنيد.

۵- با كودك خود بازي كنيد و در حين بازي با او حرف بزنيد.

۶- درباره بازي كودك خود با دوستان يا فاميل با او صحبت كنيد تا آن را برايتان تعريف كرده و با شما هم كلام شود.

۷- از آينه براي گفتار درماني استفاده كنيد. بازي آينه باعث مي شود كودك تلفظ درست كلمات و هماهنگي فك و زبان را ياد بگيرد.

۸- براي پيدا كردن منشاء مشكلات گفتاري كودك، با تهيه يك جدول عوامل موثر در اين زمينه را مشخص كرده و زمان آن را بنويسيد.

۹- زمان تماشاي تلويزيون را براي كودك خود كاهش دهيد تا بيشتر به بازي هاي مرتبط با گفتار درماني و يا صحبت كردن بپردازد.

۱۰- از كودك خود بخواهيد كتاب مورد علاقه اش را برايتان بخواند.

۱۱- براي كودك خود داستان صوتي بگذاريد تا بتواند با تلفظ صحيح كلمات آشنا شود.

ديگر بازي هاي گفتار درماني

۱ - بازي فلش كارت:

فلش كارتهايي از تصاوير گوناگون تهيه كرده و از كودك بخواهيد نام آنها را بگويد. در اين بازي از تصاوير ساده شروع كنيد و در صورت تاخير كودك براي نام بردن كلمات، به او زمان بدهيد.

۲ - بازي لي لي

در بازي لي لي از كودك بخواهيد هنگام شروع بازي و پريدن در هر شماره، كلمه خواسته شده را بگويد به اين صورت كودك ۹ بار كلمه را تكرار خواهد كرد و هنگام بازي مجدد كلمه اي جديد به او بگوييد. سپس در انتها كودك را با يك هديه تشويق كنيد.

۳ - توب بازي يا استپ هوايي

در اين بازي با كودك خود توپ بازي كرده و در هر بار از او بخواهيد كلمه اي را تكرار كند.

۴ - با كودك خود راه برويد.

در اين روش با كودك خود به پياده روي برويد و از كودك بخواهيد كلمه مورد نظر شما را بگويد و در صورت تلفظ درست آن، يك قدم به جلو برويد.

تمرين حركتي، دهاني و گفتاري

اگر عضلات دهاني كودك، ضعف در گفتار داشته باشند، با يك سري تمرين هايي كه باعث تقويت عضلات فك، زبان، گونه و لب ها مي شود، كودك خود را در بهبود روند رشد گفتاري آن ياري نماييد.

حركات لب:

براي اين روش از كودك بخواهيد صداهايي مانند اووو يا اييي اين را بگويد و تكرار كند يا لپ خود را باد كرده و خالي نمايد. نوشيدن مايعات با ني نيز كمك زيادي در اين رابطه خواهد كرد.

حركات زبان:

روش هايي كه براي حركات زباني است شامل گفتن حروف مانند ب‌،ب،ر،ر،ن،ن و... است و نيز كلمه ي برو را با اغراق بيان كند. اين تمرينات به كودك كمك مي‌كند تا تلفظ صحيح حروف را ياد گرفته و زبان خود را براي بيان آنها درست حركت دهد.

حركات گونه:

روش هاي مربوط به حركات گونه شامل بستن لب و منقبض كردن عضلات گونه است. يا كودك حرف o را با لبهاي خود بسازد. در اين تمرين ها عضلات گونه تقويت خواهد شد.

ساخت حباب:

يكي از روش هاي مناسب براي تقويت عضلات لب و صورت كودك باد كردن بادكنك است.

ساز دهني:

زدن سازدهني يكي از روش هاي موثر در تقويت عضلات لب و دهان و نيز كنترل تنفس است. تمركز روي نت هاي ساز و حركت لب ها باعث تقويت آن و كنترل تنفس مي‌شود.

خوردن كره بادام زميني و خوراكي هاي شيرين:

كره بادام زميني يا شكلات را به اطراف دهان كودك خود زده و از او بخواهيد آن را با زبان ليس بزند. اين روش نيز باعث تقويت عضلات زبان مي‌شود.

درمان تاخير در گفتار

مشكل تأخير در گفتار كه در برخي كودكان وجود دارد و با گفتار درماني برطرف خواهد شد. در اصطلاح به مشكل تاخير در گفتار، ليت تاكر گفته مي شود. برخي از كودكان گاهي ديرتر از همسالان خود شروع به حرف زدن مي‌كنند. با گفتار درماني به روش هاي مختلف از جمله بازي درماني و انجام تمرين هاي لازم در منزل مي توان اين مشكل را برطرف كرد.

سنين گفتار درماني

هر چه سريعتر نسبت به گفتار درماني كودك خود اقدام كنيد، نتيجه مطلوب تري خواهيد گرفت. در هر سني كه متوجه مشكل گفتاري فرزند خود شديد، نسبت به درمان آن و مراجعه به گفتار درمانگر بايد اقدام نماييد. گفتار درماني را از سن دو سالگي مي توانيد شروع كنيد. اگر براي درمان اختلالات گفتاري كودك خود دير اقدام نماييد كودك دچار عدم اعتماد به نفس شده و در مدرسه مشكلات ديگري نظير برقراري ارتباط، صحبت نكردن و اختلال در تلفظ پيدا خواهد كرد. مراجعه به گفتار درمانگر در زمان طلايي و مناسب آن تأثير چشمگيري در بهبودي فرزندتان خواهد داشت. در ادامه مطلب به گفتاردرماني در سنين مختلف اشاره مي كنيم.

گفتار درماني كودك كمتر از دو سال

كودك در سنين كمتر از دو سال نمي تواند صحبت كند و تنها قادر است آواهايي را بسازد. در اين سن تشخيص نياز كودك به گفتار درماني كمي دشوار است. همچنين كودك در اين سن كودك مي تواند صداهايي مانند دا را تكرار نمايد. والدين با تشويق كودك بايد او را نسبت به حرف زدن ترغيب كنند. در اين بازه زماني، والدين هنگام غذا دادن يا حمام بردن كودك، بايد با تكان دادن دست و سر يا اشاره كردن با او ارتباط برقرار كنند. كودك در اين سن مي تواند اسامي مانند اسم‌ خواهر يا نزديكان، اسامي اعضاي بدن مانند چشم، دست و...، اسامي اشيا مانند مسواك، تخت و...، اسامي حيوانات مانند پيشي، هاپو و... را تكرار كند.

همچنين با آموزش افعال ساده مانند رفت، آمد، برو و كلمات پرسشي مانند چي، كجا و... ونيز كلماتي مانند بالا، پايين و... مي توان به رشد گفتاري كودك كمك كرد. در مراحل بعد نيز ميتوان به كودك استفاده از تركيب كلمات و ساختن جملات كوتاه مانند اين چيه؟ توپ كجاست؟ و... را ياد داد.

گفتار درماني كودك ۲ تا ۳ سال

در اين گروه سني بايد تمرينات را ادامه داد و تكرار كرد تا نتيجه مطلوب به دست آيد. همچنين بايد جملات سه كلمه اي به كار برد كه فعل و فاعل و مفعول در آن ها وجود داشته باشد. همچنين با كودك به صورت روان صحبت كنيد و سطح كلامي بالاتر از او داشته باشيد. از بازي بله يا خير نيز مي توانيد بهره بگيريد. ضمناً بايد توجه داشته باشيد كه در مسير گفتاردرماني نبايد عجول بود، در حالت عادي با افزايش سن كودك مشكلات گفتاري او بهتر خواهد شد.

در اين سن موارد زير را مي‌توان به كودك آموزش داد:

 • واژه هاي زبان فارسي كه شامل اسامي، افعال، قيدها، ضميرها و جملات پرسشي هستند.
 • اسم مكانهايي كه داخل خانه مثل اتاق ، حمام و نيز مكان هاي شناخته شده بيرون از منزل مانند پارك و...
 • آموزش اسامي متعدد به مانند وعده هاي غذايي، شغل پدر و مادر، رنگ ها، ضمير هاي گوناگون (من، تو و..)، پديده هاي جوي (باران، برف و...)، كلمات پرسشي (چقدر، كدام، چرا) و...
 • آموزش به كار بردن درست حروف اضافه در جملات كه شامل به،با، از، تا، ولي، چون است.
 • آموزش اعداد از ۱ تا ۱۰ و بيان شمارشي آنها.

گفتار درماني كودك ۳ تا ۴ سال

در گفتار درماني كودكان ۳ تا ۴ سال از جملات پيچيده تري استفاده خواهد شد. همچنين شامل تركيب كلمات بيشتر و ساختن جملات كامل خواهد بود. در اين گروه سني اشكال هندسي به كودكان ياد داده مي‌شود و كودك با نگاه به شكل بايد نام آن را بگويد. جملات كاربردي در روابط اجتماعي نيز زيبا تر خواهند بود مانند من شما را دوست دارم، مرسي كه به من شيريني داديد و...

گفتار درماني كودكان ۴ تا ۵ سال

كودكان در اين گروه سني مي توانند گفتار را به صورت كامل انجام دهند. در گفتار درماني اين گروه سني؛ كودكان بايد به طور پيوسته جملات را به كار گيرند و از اتفاقات روزمره خود و خانواده صحبت كنند. در اين گروه سني كودكان بسيار كنجكاو تر بوده و سوالات متعددي مي پرسند، همچنين عموما كودكان ۴ تا ۵ سال در روان بودن گفتار خود مشكل دارند و نه در نارواني گفتار و نيز افعال را مي‌توانند به درستي صرف كنند.

تكنيك و تمرينات گفتاري براي كودكان تازه متولد شده و نوپايان

 • كودك را تشويق به تقليد از صداهاي ساده كنيد.
 • صدا هاي ساده مانند آآآ، دااا و... را براي كودك تكرار كنيد تا او تشويق به تقليد از آن ها شود.
 • برقراري تماس چشمي و آرام صحبت كردن
 • با كودك خود به آرامي حرف بزنيد تا كلام شما را درك كند و با برقراري تماس چشمي او را تشويق به تكرار نماييد. در صورت تلفظ اشتباه كلمات آن را تصحيح كرده و دوباره تكرار كنيد.
 • با كودك خود بازي كنيد.
 • با انجام بازي هاي مناسب براي كودك، اعتماد به نفس او را افزايش داده و او را ترغيب كنيد تا با شما صحبت كند.
 • از كودك درباره كاري كه انجام مي دهد سوال بپرسيد.
 • مثلاً اگر كودك در حال راه رفتن يا بازي كردن است، از او بپرسيد الان چه كاري انجام مي‌دهي؟ و به اين صورت او را به برقراري ارتباط و صحبت كردن وا داريد.
 • شعر خواندن
 • براي كودك خود شعر بخوانيد. اگر با آهنگ يا ريتم خاصي آن را انجام دهيد، تاثير بيشتري روي گفتار كودك و بهبودي آن خواهد داشت.
 • كودك را در برقراري ارتباط تشويق كنيد.
 • زماني كه كودك براي برقراري ارتباط با ديگران و يا با شما تلاش مي كند، او را به اين كار تشويق كرده تا علاوه بر افزودن اعتماد به نفس در او، در سنين بالاتر رابطه بهتري با پدر و مادر داشته باشد.

دانلود نرم افزار آموزش گفتار درماني بيان

براي كمك به بهبود روند گفتار درماني مي توانيد از نرم افزار گفتار درماني استفاده كنيد. در طراحي اين نرم افزار از محيط جذابي استفاده شده تا كودكان با آن ارتباط برقرار كرده و تمرين هاي آن را انجام دهند. اين نرم افزارها را مي توان به تنهايي يا در جلسات گفتار درماني استفاده كرد. متخصصان گفتار درماني و افراد مي‌توانند از اين نرم‌افزارها بهره ببرند. يكي از نمونه هاي نرم افزارهاي گفتاردرماني، نرم افزار توليد بيان نسخه خانگي است كه تلفظ حروف فارسي را در بر دارد و در عين حال استفاده از آن راحت است.

هزينه گفتاردرماني در منزل

گفتار درماني در كلينيك و درمانگاه ها هزينه كمتري نسبت به درمان در منزل دارد. هم چنين هر حيطه ي كاري گفتار درماني هزينه متفاوتي دارد. نوع اختلال نيز در تعيين هزينه موثر است. متاسفانه هزينه گفتار درماني تحت پوشش بيمه قرار ندارد و خانواده‌ها بايد خود اين هزينه‌ها را پرداخت كنند. هر نيم ساعت گفتار درماني حدوداً هزينه اي معادل ۴۴ هزار تومان مي شود. اگر خانواده‌اي از پس تامين هزينه‌ها برنيايد، بهتر است گفتاردرماني در منزل توسط والدين صورت بگيرد.

 

گفتار درماني كودكان + تكنيك ها و بازي هاي گفتار درماني

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۴۵:۲۸
 

گفتار درماني كودك ۳ سال

اگر كودك سه ساله شما نمي تواند منظور خود را به درستي بيان كند و ديگران متوجه صحبت هاي او نمي شوند، بايد براي كمك به رشد گفتاري كودك و برطرف شدن مشكل او علاوه بر مراجعه به گفتار درمانگر، تمرين هايي را نيز در خانه با او انجام دهيد.

تمام مقالات مرتبط با گفتاردرماني در صفحه ي "مقالات گفتار درماني كودكان" قابل دسترسي و مطالعه است.

خدمات گفتار درماني براي كدام كودك ضروري است؟

رشد گفتاري كودكان در سنين مختلف نشانه هاي مخصوص به خود را دارد. هنگامي كه كودك تازه شروع به حرف زدن مي‌كند در حدود سن ۱ سالگي، تنها قادر است برخي كلمات را به صورت تك كلمه بيان كند. اين حالت در سن يك سال و نيم تكميل‌تر شده و كودك دايره واژگان بيشتري پيدا مي كند. در سن ۲ سالگي كودك مي تواند از جملات دو كلمه اي براي بيان خواسته هاي خود استفاده كند. در سن ۳ سالگي دايره واژگان گسترده تر مي‌شود و گفتار كودك با افزايش سن رشد بيشتري پيدا كرده و بهتر خواهد شد. اما در صورتيكه اختلالي در هر كدام از نشانه هاي رشد گفتاري به وجود آيد و كودك را از واضح و روان صحبت كردن دور كند، والدين بايد سريعاً نسبت به درمان آن اقدام نمايند.

پرورش زبان كودك ۳ ساله

در سن ۳ سالگي دايره واژگان كودك افزايش يافته و قادر است از سه الي پنج جمله در گفتار خود استفاده كند. در اين سن كودك بيشتر صحبت مي‌كند و مسائل را توضيح داده يا به اظهار نظر مي پردازد. از اين رو از كلمات بيشتري استفاده مي كند. همچنين كودك قادر است اشيا را به هم ارتباط داده و درباره آنها صحبت كند. يك كودك ۳ ساله از حروف اضافه براي توصيف هاي خود مانند توصيف مكان يا اطراف استفاده مي كند (كنار،زير، بالا و...). در سن سه سالگي كودك مي تواند حالت‌ها و احساسات منفي خود را توضيح دهد. در اين سن كودك قادر است تا ۴۰۰ سوال در روز بپرسد. حوادث و داستان ها را به راحتي و با قرار دادن جملات كنار هم بيان مي كند. خيال پردازي هاي خود را توضيح مي دهد و بين ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ كلمه را مي تواند ياد بگيرد. كودك ۳ ساله به سوالات ساده پاسخ داده و اسم و فاميل خود را نيز مي تواند بگويد.

در سن ۳ سالگي ممكن است كودك در تلفظ كلمات اشتباه كند و اين مسئله جاي نگراني ندارد. اما چنانچه كودك نيمي از صحبت‌هاي خود را به درستي بيان نكند و ديگران متوجه صحبت‌هاي او نشوند، بهتر است براي درمان او به گفتار درمانگر مراجعه كنيد.

كمك والدين به گفتار درماني كودك سه ساله

كودك الگوي گفتاري خود را در درجه اول از پدر و مادر و سپس از اطرافيان خود مي گيرد. والدين نقش بسيار موثري در رشد گفتار و زبان كودك خود دارند. نحوه صحبت و نوع كلماتي كه پدر و مادر به كار مي‌برند، در روند رشد گفتاري كودك نقش مهمي ايفا مي كند. يكي از روش هاي مناسب براي كمك به رشد گفتاري كودك آن است كه پدر و مادر هنگام انجام كارها با او صحبت كنند و يا در زمان هاي مشخص براي كودك متناسب با سن او كتاب بخوانند.

همانطور كه در قبل هم اشاره كرديم كودك سه ساله تمايل زيادي به حرف زدن دارد. چنانچه پدر و مادر با حوصله به صحبتهاي فرزند خود گوش دهند و با او همفكري و همدلي داشته باشند، علاوه بر كمك به رشد گفتاري كودك باعث اعتماد به نفس و رشد نگرش و باورهاي او نيز مي شوند.

از ديگر راه هايي كه موجب بهبود رشد گفتاري و افزايش اعتماد به نفس كودك مي‌شود، نظر خواهي از كودك است. پدر و مادر براي امور مختلف بايد نظر كودك خود را پرسيده و نسبت به پاسخ او اهميت نشان دهند.

از كودك خود سوالات متفاوت بپرسيد. اين امر باعث تقويت استدلال و تفكر در كودك مي شود. براي شروع از سوالات ساده با پاسخ هاي كوتاه مانند بله و خير استفاده كنيد و سپس سوالاتي مطرح كنيد كه پاسخ آنها نياز به توضيح بيشتري داشته باشد تا به اين طريق كودك براي صحبت كردن ترغيب شود. مثلا داستاني براي كودك بخوانيد و در انتها از او سوالاتي بپرسيد. مانند: به كدام قسمت داستان بيشتر علاقه داشتي؟ قهرمان داستان كه بود و آيا كار درستي انجام داد؟ دوست داشتي در داستان جاي كه بودي؟

 

گفتار درماني كودك ۳ سال

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۴۴:۲۳

بازي هاي گفتار درماني براي كودكان

گفتار درماني روشي براي درمان اختلالات گفتار و درك زباني و همينطور اختلالات بلع است. در سايت راديو كودك ما مقالات ديگري هم در ارتباط با گفتار درماني قرار داده ايم كه همه ي آنها در صفحه ي مقالات گفتار درماني كودكان قابل دسترسي هستند. درمورد اين مقاله لازم به ذكر است كه استفاده از بازي هاي گفتار درماني تنها با نظارت يك درمانگر و متخصص ميتواند مفيد باشد و به تنهايي نه تنها مفيد نيست بلكه ميتواند عواقبي به دنبال داشته باشد.

جدول بازي هاي گفتار درماني براي كودكان

در اين قسمت جايز هست اشاره كنيم كه اين مطالب صرفا براي دريافت اطلاعات بيشتر شما تدارك ديده شده است و براي درمان گفتار درماني كودك خود حتما به مشاورين ذي صلاح مراجعه فرمائيد.

بازي هاي گفتار درماني

چنانچه كودك شما ناتواني گفتاري به معني مشكل در تلفظ كلمات دارد، گفتار درماني مي تواند به پيشرفت در توسعه زبان، ارتباطات و مهارت هاي كاربردي او كمك كند. گفتار درماني روش درماني با تمركز بر روي زبان است كه بر روي بهبود گفتار كودك و توانايي هاي درك و بيان زبان (مانند ضعف در بيان، اختلال، تكرار صدا يا كلمه، اختلال در بيان واژه ها و صداها) و همينظور زبان غير كلامي (زبان بدن، ارتباط چشمي و...) تمركز دارد.

متخصصان گفتار درماني و يا آسيب شناسان گفتار و زبان (SPLs) خدمات مربوط به گفتار درماني مانند انواع بازي‌هاي گفتار درماني را ارائه مي كنند.

گفتار درماني داراي دو جزء است:

 • هماهنگ كردن دهان براي توليد صداها و شكل دادن كلمات و جملات براي تفسير، سخن گفتن و تنظيم صدا (به دليل اينكه كودكان مبتلا به مشكلات گفتاري اعتماد به نفس بالايي در هنگام سخن گفتن ندارند و از حجم صداي پايين و يا خيلي بلند هنگام صحبت كردن استفاده مي‌كنند)
 • درك و بيان زبان (به منظور يادگيري زبان از نوشته، تصوير، حركات بدن و نشانه ها و از طريق سيستم‌هاي ارتباطي جايگزين مانند رسانه هاي اجتماعي، رايانه و يا تبلت بهره مي جويند)

بازي هاي گفتار درماني براي كودكان

آيا كودك من نياز به گفتار درماني دارد

برخي از كودكان ممكن است تلفظ عالي داشته باشند اما براي تقويت زبان عملي خود و استفاده از زبان كلامي و هماهنگي بدن براي اهداف روزمره مانند درخواستها، داشتن مكالمات با ديگران و پيدا كردن دوست نياز به گفتار درماني پيدا كنند.

در برخي ديگر از كودكان بر اثر بيماري يا مشكلات جسمي مانند آسيب مغزي يا عفونت و معلوليت‌هاي ذهني، اختلال شنوايي و نيز ابتلا به اوتيسم مشكلات گفتاري به وجود آمده و نياز به گفتار درماني خواهند داشت.

برخي ديگر از كودكان توانايي صحبت كردن دارند ولي كلمات و واج ها را نمي توانند به درستي بيان كنند. آنها هجاهاي صوتي و كلمات را به صورت شكسته گفته و در برقراري ارتباط و بيان منظور خود دچار اشكال مي شوند.

بازي هاي گفتار درماني به كودكان كمك مي كند به روشني و وضوح صحبت كنند. همچنين هنگام صحبت كردن با ديگران اعتماد به نفس بيشتري داشته باشند. كودكان مبتلا به مشكلات گفتاري مي توانند از گفتار درماني اجتماعي، احساسي و علمي بهره‌مند شوند.

چنانچه كودك شما نتواند بيان صريحي داشته باشد و ديگران به درستي متوجه گفتار فرزندتان نشوند، يا كودك به سختي صحبت كند و در بيان كلمات نتواند آنها را به درستي ادا كند، و يا دچار لكنت زبان (طولاني شدن كلمات و تكرار آنها....) باشد و يا در برقراري ارتباط با ديگران و پيدا كردن دوست و مشاركت با آنها مشكل داشته باشد، به اين معناست كه كودك به گفتار درماني احتياج دارد.

در حالت كلي بايد به نكات زير توجه كنيد:

 • كودكاني كه مشكل گفتار درماني دارند به احتمال زياد در بلع غذا نيز دچار اختلال هستند.
 • يكي از نشانه هاي مشكلات گفتاري تاخير در گفتار است كه در اينصورت بايد براي برطرف كردن آن از گفتار درماني كمك گرفت.
 • كودكاني كه مشكلات ژنتيكي مانند كم شنوايي يا ناشنوايي دارند نيز به گفتار درماني نياز خواهند داشت.
 • كودكاني كه در تلفظ اصوات و واج ها مشكل داشته و نمي توانند به درستي آنها را بيان كنند بايد از گفتاردرمانگر كمك بگيرند.
 • برخي از كودكاني كه مبتلا به معلوليت‌هاي ذهني و فلج مغزي بوده و يا بيماري اوتيسم دارند، مشكلات گفتاري داشته و بايد به گفتار درمانگر مراجعه كنند.
 • اگر كودك دچار عدم درك كلامي و اختلال در درك مطالب باشد نيز نياز به گفتار درماني خواهد داشت.

بازي هاي گفتار درماني براي كودكان

گفتار درمانگر چه كارهايي براي درمان كودك انجام مي دهد

متخصصان گفتار درماني (SPLs) مشكلات گفتاري در كودكان را تشخيص داده و با تعيين عامل آن، راه حل مناسب براي درمان را انتخاب مي كنند. گفتار درمانگر به كودك كمك مي كند تا مهارت هاي خود را با همكاري و مشاركت با ديگران و در گروه هاي كوچك، در كلاس و ... بازيابي كند.

كمك درمانگر در موارد زير به كودك كمك مي كند:

 • مشكلات گفتاري: ايجاد بيان روشن و بدون اشتباه در صداها
 • مشكلات رواني: برطرف كردن مشكل در روند گفتاري مانند لكنت زبان
 • مشكل در صدا: برطرف كردن مشكل در اوج، درجه و كيفيت صدا
 • مشكلات تغذيه اي دهاني: برطرف كردن مشكل در خوردن و بلعيدن

مواردي كه گفتار درمانگر مي‌تواند به درمان آن كمك كند

 • مشكل در درك زبان (مشكلات پذيرش زبان )
 • مشكل صحبت كردن يا بيان زبان (مشكلات رسايي زبان)
 • مشكل استفاده از زبان در روابط اجتماعي (مشكلات عملي زبان)

گفتار درمانگرها از بازي هاي گفتار درماني واستراتژي‌هايي براي چالش‌هاي خاص هر كودك استفاده مي كنند. استراتژي ها ممكن است شامل موارد زير باشد:

 • فعاليت هاي مداخله زبان: اين فعاليت ها، مهارت هاي مختلفي را به وجود مي آورد. از جمله مدل‌سازي و بازخورد كودك. درمانگر ممكن است از تصاوير، كتاب يا درمان مبتني بر بازي استفاده كند. او هم چنين از تمرينات زبان براي تمرين مهارت استفاده مي كند.
 • درمان تلفظ: گفتار درمانگر مدل‌هايي براي صداهايي كه كودك در بيان آنها مشكل دارد، ايجاد مي كند. شامل نشان دادن نحوه حركت زبان براي ايجاد صداهاي خاص.
 • درمان تغذيه و بلع: گفتار درمانگر تمريناتي براي تقويت عضلات دهان به كودك خواهد داد كه ممكن است شامل ماساژ صورت و تمرينات زبان، لب و فك باشد. او همچنين ممكن است از انواع مختلف مواد غذايي براي تشويق و آگاهي كودك هنگام خوردن و بلع استفاده كند.
 • درمان اختلالات مفصلي: به منظور برطرف نمودن مشكلات گفتاري كودك، تمريناتي براي توليد صدا توسط گفتار درمانگر داده خواهد شد. گفتاردرمانگر كلماتي را متناسب با سن كودك در نظر گرفته و براي او تكرار مي كند تا كودك با بيان آن ها و با حركت زبان و ايجاد برخي صداها بتواند كلمات را واضح تر بيان كند.

بازي هاي گفتار درماني در كودكان

مزاياي استفاده از گفتار درماني

گفتار درماني به كودك كمك مي‌كند واضح و روان صحبت كند و اعتماد به نفس بيشتري هنگام برقراري ارتباط با ديگران داشته باشد. براي كودكان مبتلا به نارساخواني مانند اختلال يادگيري، گفتار درماني مي تواند كمك كرده تا صداهاي خاصي را در كلمات بشنوند و كلمات را هجي كنند. اين كار مي تواند مهارت درك مطلب را بهبود بخشيده و كودك را به خواندن تشويق كند.

گفتار درماني روش بسيار مفيدي براي كودكان با مشكلات گفتاري است. در يك مطالعه ۷۰ درصد كودكان پيش دبستاني با مشكل گفتاري از طريق گفتار درماني، مهارت‌هاي زباني خود را به طور چشمگير بهبود داده‌اند.

انتظاراتي كه از گفتار درماني بايد داشت

كار كودك شما با يك متخصص گفتار درماني ممكن است چند ماه يا حتي چند سال طول بكشد. اين مسئله بستگي به نيازهاي كودك شما دارد. احتمالا در اين مسير بهبودي فرزند خود را خواهيد ديد، با اين حال بايد توجه كنيد كه با گفتار درماني ممكن است كودك به طور كامل درمان نشود و مشكل ريشه اي گفتار و زبان ممكن است همچنان وجود داشته باشد.

درمانگر بايد به شما و فرزندتان در استراتژي ها كمك كند تا كودك با موانع به طور موثر مقابله كند. او احتمالاً فعاليت‌هايي را براي تمرين در خانه به منظور تقويت مهارت هاي فرزندتان به شما خواهد داد. متخصص گفتار درماني و فرزند شما بايد با يكديگر تطبيق پيدا كنند. براي اين منظور گفتاردرمانگر بايد در برقراري ارتباط با كودكان با تجربه باشد. گفتار درماني فقط يك راه براي كمك به كودك با يادگيري مسائل مربوط به زبان و گفتار است.

تكنيك ها و بازي هاي گفتار درماني در منزل

اولين نكته‌اي كه بايد براي انجام گفتار درماني در منزل توسط والدين رعايت شود تقويت اعتماد به نفس كودك براي صحبت كردن است. براي اين منظور بايد يك سري از موارد را انجام دهيد.

تشويق كودك به صحبت كردن:

سوالاتي را از كودك خود بپرسيد كه او را تحريك به پاسخ دادن كند. به عنوان مثال از او بپرسيد: چه كادويي از دوست گرفتيي؟ و به اين ترتيب او را ترغيب به پاسخ دادن و حرف زدن كنيد.

گوش دادن:

صحبت هاي كودك خود با دقت گوش كنيد. اگر زمان زيادي لازم است تا كودك صحبت خود را به پايان برساند، صبورانه و با دقت به آن گوش دهيد تا اعتماد به نفس كودك خود را افزايش داده و در روان صحبت كردن او كمك كنيد.

تمرين پيشنهادي:

با كودك خود و دوستانش يا با افراد خانواده يك دايره تشكيل دهيد. جمله اي را به كودك بگوييد تا آن را براي ديگري نقل كند و به همين صورت ادامه داده تا نهايتا آخرين كودك همان جمله را تكرار نمايد.

كتاب خواندن:

به منظور تقويت مهارت زباني فرزند خود كتاب و يا داستان مورد علاقه كودك را تهيه كرده و از او بخواهيد آن را با صداي بلند، يك الي دو مرتبه بخواند.

به ارزيابي كودك خود بپردازيد:

براي اين مسئله بايد در زمان هايي كه كودك دچار تاخير در گفتار مي‌شود را بررسي كنيد. به اين ترتيب متوجه خواهيد شد كه آيا كودك فقط اختلال گفتاري دارد و يا عوامل ديگري نيز در آن دخيل هستند. با بررسي عملكرد فرزند خود با ديگر كودكان هم سن، ارزيابي دقيقي از مشكل آن به دست خواهيد آورد.

اهداف درماني كودك را مشخص كنيد:

اهداف قابل دسترس براي درمان كودك را مشخص كنيد. متناسب با سن كودك بر اهداف مورد نظر تمركز كرده و راههاي رسيدن به آنها را از روش‌هاي ساده تا پيچيده آغاز كنيد.

در هر زماني يك هدف را دنبال كنيد:

براي آموزش استفاده درست از صدا به كودك خود، بايد هر صدا را در يك زمان آموزش دهيد. در صورت تداخل چند صدا و آموزش همزمان آنها، كودك خسته شده و همكاري نخواهد كرد. بايد به كودك خود زمان كافي بدهيد. ابتدا نحوه بيان صداي اول را به او نشان داد و سپس به مراحل هجاها، كلمات و جملات برويد. روش آموزش بايد خلاقانه و جذاب باشد تا تاثير مثبتي بر يادگيري كودك بگذارد.

بازي هاي گفتار درماني

بازي هاي گفتار درماني كودكان

در اين قسمت ما سعي داريم تمام بازي هاي مرتبط و موثر گفتار درماني كودكان را معرفي كنيم كه مي توانيد قسمت عمده اي از آن ها را در خانه اما زير نظر مشاورين و متخصصين با كودك خود انجام دهيد.

استفاده از فلش كارت

از كودك بخواهيد فلش كارت هاي روبروي خود را بخواند و يا نام تصاوير را بگويد. از چند كارت شروع كنيد و به تدريج به تعداد آن بيافزاييد. چنانچه كودك در خواندن فلش كارتي ايراد داشت، زمان بيشتري براي آن بايد بگذاريد. همچنين با طرح سوالات موجود در فلش كارت ها آغازگر يك مكالمه باشيد تا كودك با برقراري ارتباط، مشكلات گفتاري خود را به مرور زمان برطرف كند.

روش آينه

هنگام صحبت كردن كودك در مقابل آينه، متوجه طرز صحيح حركت دهان خواهد شد. در مقابل آينه به همراه كودك بايستيد و هر صدا را با آن تمرين كنيد و با نشان دادن تفاوت حركات دهان در هر صدا، به مرور زمان كودك را در رفع مشكلات گفتاري ياري رسانيد.

از بازي لي لي كمك بگيريد

بازي لي لي را با 9 شماره روي زمين ترسيم كنيد و با هر بار بازي كودك، يك كلمه به او بگوييد و بخواهيد در طول بازي و با هر پرش، آن را تكرار كند و با كلمه جديد ديگر، بازي را دوباره آغاز كنيد. در پايان با دادن هديه به كودك حس اعتماد به نفس آن را تقويت نماييد.

بازي گفتار درماني با توپ

با پرتاب توپ براي كودك خود، از او بخواهيد كلمه اي را تكرار كند و به اين ترتيب در طول بازي هر بار كلمه جديدي اضافه كنيد.

بازي گفتاردرماني با پياده روي

در هنگام راه رفتن و پياده روي نيز كلمه‌اي را به كودك خود بگوييد و در صورت تلفظ درست آن، يك قدم به جلو برداريد.

عدم تماشاي مداوم بازي هاي رايانه و تلويزيون

براي انكه كودك بتواند به راحتي ارتباط برقرار كند و با مفهوم ارتباط آشنا شود، بايد در محيط و در ارتباط با ديگران قرار بگيرد. انجام زياد بازي هاي رايانه اي و يا مشاهده مداوم تلويزيون نه تنها كمكي به درك مفهوم ارتباط نخواهد كرد، بلكه احتمال دارد تاثير منفي بگذارد.

براي اين منظور، وجود يك نفر در كنار كودك و برقراري يك ارتباط دو نفره نيز كافي خواهد بود. با رفت و آمد با افراد و خانواده‌هاي ديگر و برخورد كودك با همسالان خود، مفهوم ارتباط شكل خواهد گرفت و تاثير بسزايي در برطرف كردن مشكلات گفتاري كودك خواهد داشت.

با كودك خود زياد صحبت كنيد

هنگامي كه كودك در حال بازي كردن است با او همكلام شويد و با بيان موضوعات جذاب، كودك را تشويق به صحبت كردن و ادامه مكالمه نماييد. هرچه با كودك خود بيشتر صحبت كنيد دايره واژگاني آن بيشتر شده و سريع تر صحبت خواهد كرد و مشكلات گفتاري آن نيز به مرور زمان بهتر خواهد شد.

خودتان آغازگر مكالمه باشيد

چنانچه كودك صحبت نمي كند شما آغازگر مكالمه باشيد. به اين صورت كه واژگان را يكي يكي و يا دوتا دوتا كنار هم گذاشته و با او صحبت كنيد. مثلاً سرد، سرد نيست؟ يا شكلات، شكلات نميخواهي؟

اگر كودك شما واژگان را به صورت دوتايي بيان مي كند، شما به شكل سه كلمه با او صحبت كنيد. براي ارتباط با كودك بايد در سطح آن و يا كمي بالاتر صحبت كنيد تا بتواند با شما در برقراري ارتباط همكاري كند.

ايجاد بازي و هم كلامي با علايق كودك

براي آنكه تاثير بيشتري در روند گفتاردرماني كودك خود داشته باشيد، يكي از تكنيك هاي موثر توجه به علايق كودك است. مثلاً اگر كودك شما به تصوير يك حيوان علاقه نشان داد با او در اين باره بيشتر صحبت كنيد و در قالب يك بازي رغبت كودك را براي ادامه مكالمه افزايش دهيد.

در زمان هايي كه كودك را حمام مي كنيد يا غذا مي دهيد و يا در زمان هاي پياده روي مي توانيد از اين تكنيك استفاده كنيد و با توجه به چيزهايي كه كودك به آنها علاقه دارد و طرح يك بازي، كودك را به سمت صحبت كردن و برقراري ارتباط سوق دهيد.

هيچگاه از تلفظ اشتباه كلمات ايراد نگيريد. چون اين امر موجب سرخوردگي كودك خواهد شد. با تلفظ صحيح كلمات و به كارگيري آن در جمله به كودك آموزش دهيد.

بازي جعبه جادويي

در اين بازي اشيا مورد علاقه كودك را داخل يك جعبه بريزيد و از كودك بخواهيد يكي از اشيا را بردارد و با ذكر نام شي، توضيحاتي درباره آن بدهد. در طول بازي نيز با تشويق كودك، آن را بيشتر به صحبت كردن ترغيب كنيد.

تكنيك هاي حركتي دهاني

تمرينات حركتي دهاني كمك مي كنند كه ماهيچه هاي دهان مانند گونه، زبان و فك با قدرت و به درستي عمل كنند. ضعف در هر كدام از اين قسمتها منجر به مشكلات بلع و گفتاري خواهد شد. با انجام تمرينات لازم مي توان تا حد زيادي اين مشكلات را برطرف كرد.

تكنيك هاي حركتي دهاني براي لب:

با كمك حركات لب مي توان صداهاي مختلف را به كودك آموزش داد مثلاً اووو يا اي‌ي‌ي كه هر كدام الگوي متفاوت حركتي خاص خود را دارند. يا از كودك بخواهيد با حركت لب خود به صورت لبخند و سپس برگشت به حالت آرامش، ماهيچه‌هاي آن را تقويت كند.

لپ خود را باد كند و سپس خالي نمايد و يا به سمت بالا و پايين اين عمل را تكرار كند يا هنگام نوشيدن از ني استفاده كند. تمامي اين حركات در جهت تقويت ماهيچه لب و در نهايت تلفظ درست كلمات خواهد بود.

تكنيك حركتي دهاني براي زبان:

صداهاي مختلف را با كودك خود تمرين كنيد و بخواهيد از زبان خود استفاده كند مانند ت‌ت‌ت، ر‌ر‌ر، ‌د‌دد و... يا كلماتي مانند برو را تكرار كند. زبان خود را به صورت چرخشي حركت داده و يا معلق نگه دارد و سپس به آن استراحت دهد.

تكنيك حركتي دهاني براي گونه:

براي تقويت عضلات گونه مي توانيد از كودك بخواهيد لبهاي خود را ببندد و گونه ها را منقبض كند. همچنين براي خوردن مايعات از ني استفاده كند.

تكنيك حركتي دهاني با كمك بادكنك بازي:

از كودك بخواهيد تا بادكنكي را باد كند. اين كار عضلات دهان را تقويت كرده و ضمن آن كنترل نفس را نيز افزايش مي دهد.

استفاده از بازي ساز دهني:

با زدن سازدهني توسط كودك، كنترل نفس او افزايش يافته و عضلات دهاني او تقويت خواهد شد. با تمركز بر روي نوت ها و صداي ساز دهني مي توان اين موارد را برطرف كرد.

استفاده از شكلات يا كره بادام زميني:

مقداري شكلات يا كره بادام زميني را از راه دهان كودك بماليد و بخواهيد آنها را با زبان خود ليس بزند. به اين صورت باعث تقويت عضلات دهاني كودك خواهيد شد و ضمن آن كودك از اين بازي لذت خواهد برد و به همكاري ادامه خواهد داد. ماساژ صورت نيز باعث تقويت عضلات دهان خواهد شد.

گفتار درماني در سنين بالاتر نيز قابل انجام است. اما سرعت درمان در سنين بالا كمتر خواهد بود زيرا بايد در برخي آموخته‌هاي قبلي تغييراتي ايجاد شود ولي در نهايت با تكرار تاثير مثبت خود را نشان خواهد داد.

بازي هاي گفتار درماني براي كودكان

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۴۰:۵۴
 

علت و درمان لكنت زبان ناشي از ترس در كودكان

علت و درمان لكنت زبان ناگهاني در كودكان مسئله اي ويژه براي خانواده ها است زيرا اين نوع لكنت حادثه اي بوده و متداول ترين نوع لكنت زبان در كودكان است.

پاسخ به اين پرسش از 2 طريق قابل بيان است. اولين روش توضيح مختصري درباره لكنت زبان ناگهاني و دومين روش مصاحبه اي با افراد صاحب نظر در اين زمينه است.

در اين قسمت پيشنهاد مي كنيم ابتدا به ساكن براي احاطه بيشتر بر روي مسئله لكنت زبان مطلب زير را مطالعه كنيد و سپس به اين مطلب بازگشته و مطالعه خود را از سر بگيريد.

بيشتر بخوانيد: لكنت زبان در كودكان و بزرگسالان + علائم لكنت زبان

علت بروز لكنت زبان ناگهاني در كودكان

لكنت زبان ناگهاني در كودكان بيشتر ريشه ترس و وحشت ناگهاني دارد به دليل وقوع ناگهاني درمان آن نيز بصورت ناگهاني خواهد بود.

اين نوع لكنت زبان اصولا بعد از يك حادثه ترسناك مثل تصادف يا تحديدات جنسي حادث مي شود.

اين پديده براي دوران كودكي است اما در بزرگسالي نيز مي تواند اتفاق بيفتد. براي مثال خانمي كه در همين مطلب براي ما كامنت گذاشته بودند، ايشون سر يك شوخي ترسناك ناگهاني دچار ضعف اعصاب و لكنت زبان شده اند.

 

اختلال هاي لكنت زبان مي تواند ماه ها يا سال ها در افراد باقي بماند البته كه اين موضوع به دليل زودگذر بودن آن مسئله نگران كننده اي براي والدين نيست كه در بسياري از مواقع بدون نياز به مراجعه به متخصص بهبود در كودك حادث مي شود.

اما نكته اساسي اين است كه با توجه به نوع برخورد اشتباه والدين يك لكنت زبان مي تواند در كودك باعث كاهش اعتماد به نفس شده و تا سال ها در كودك باقي بماند و يا شايد بصورت مادام العمر گريبان گير او شود.

اين اختلال مي تواند در مدرسه يا محيط كار براي فرد مورد نظر ايجاد مشكل بكند.

هميشه رويكرد راديوكودك در درمان اختلالات كودكان خانواده ها و نحوه برخورد آن ها با اين مسئله بوده است.

بسيار مثال هاي متعهدد زده شده كه يك اختلال ساده در كودكان مثل تمركز از طرف والدين نامطلع به يك معذل تبديل شده است.

دانش و اطلاعات كافي والدين و احاطه آن ها به درمان كودك خود مي تواند كمك شاياني به درمان كودك در مسير درست بكند.

درمان لكنت زبان ناگهاني در كودكان

همانطوري كه اشاره شد لكنت زبان ناگهاني در كودكان نيز به تدريج و با درمان درست خانواده ها برطرف خواهد شد. در اين قسمت ما به معرفي چند بايد و نبايد ساده در ارتباط با خانواده ها بسنده مي كنيم.

 • به كودك فرصت دهيد منظور خود را بدون استرس و تنش به مخاطب منتقل كند.
 • از تصحيح و تكميل كلام كودك خود در مواجهه با هر مخاطبي بپرهيزيد.
 • تصحيح مداوم يا تقطيع كلام كودك، اعتماد به نفس او را كم مي كند.
 • بدون اين كه بي حوصلگي نشان دهيد به دقت به حرف هاي او توجه كنيد.
 • در هنگام صحبت كودك با شما، ارتباط چشمي داشته باشيد.
 • هر زماني كه مخاطب او قرار گرفتيد حتما با توجه كامل به او گوش فرا دهيد.
 • از روش صحبت كردن و خرده خرده صحبت كردن كودك انتقاد نكنيد و به او فشار نياوريد.
 • زماني كه لكنت كلام كودك شما افرايش مي يابد به او براي صحبت با مخاطب خود فشار نياوريد و حتي شده بصورت غير محسوس او را كمتر به صحبت كردن تشويق كنيد.
 • شما نيز سعي كنيد هنگام صحبت كردن با كودك خود به آرامي و شمرده شمرده صحبت كنيد تا استرسي به او منتقل نشود.
 • مواظب باشيد به خاطر مشكلات گفتاري او، تسليم خواسته هاي غير منطقي او نشويد.
 • محيطي لذت بخش و آرام براي صحبت كردن ايجاد كنيد.

علت و درمان لكنت زبان ناشي از ترس در كودكان

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۳۹:۲۱

درمان لكنت زبان كودكان با داروي گياهي در طب سنتي

در وب سايت راديوكودك، هميشه تاكيد بر درمان هاي بدون دارو داريم، درمان هاي بدون دارو هميشه دوام و موفقيت بيشتر، وابستگي و بازگشت كمتري نسبت به باقي روش هاي درماني دارند.

درمان هاي دارويي گياهي و غير گياهي هميشه آخرين پيشنهاد ما براي بحث درمان هستند

پس براي پيشبرد بهتر پاسخ به سوال "درمان لكنت زبان" پيشنهاد مي كنيم ابتدا مقاله زير را مطالعه بفرمائيد.

بيشتر بدانيد: لكنت زبان در كودكان و بزرگسالان + علائم لكنت زبان

تابحال هيچ درمان درست و مناسب سنتي براي درمان لكنت زبان گزارش نشده است. پس هر نوع روش درمان سنتي اي قطعا بر روي افراد مختلف تاثير مختلف دارد.

با اين پيش فرض شما را به مطالعه مقاله تاثير طب سنتي بر لكنت زبان دعوت مي كنيم.

ديدگاه طب سنتي بر لكنت زبان

طب سنتي متعقد است سردي مي تواند باعث سستي و شل شدن عضلات شده و لكنت زبان در افراد مخصوصا كودكان را تشديد مي كند كه براي اين مورد مثال هاي نقضي فراواني پيدا شده است، يعني افراد در دوره مصرف لبنيات تاثير مثبت يا منفي اي در بهبود لكنت زبان خود نديده اند.

با توجه به تاثير مختلف درمان طب سنتي لزوما نمي توان اين روش را رد يا تائيد كرد.

اعتقاد طب سنتي به تاثير مثبت انار بر لكنت زبان

در طب سنتي، ميوه انار بسيار سفارش شده است، اين ميوه آنتي اكسيدان قوي مي باشد.

در طب سنتي اكيدا توصيه شده است كه به كودكاني كه لكنت زبان دارند تا قبل از دو سالگي روزانه يك قاشق آب انار داده شود همچنين، خوردن روزانه يك ليوان آب انار براي افراد بزرگسالي كه دچار لكنت زبان هستند، مفيد است.

تاكيد طب سنتي بر تاثير منفي موز بر لكنت زبان

طب سنتي ميوه موز را عامل اصلي يبوست و لكنت زبان قبل از دوسالگي مي داند. البته در مقالات بسياري بر استفاده از موز در كودكان تائيد شده است اما باز مي توان گفت كه تاثير موز از شخصي به شخص ديگر متفاوت است. تكامل آنزيم هاي گوارشي در كودكان كمتر از 2 سال مي تواند يكي از عامل هاي تعيين كننده بر تاثير موز بر لكنت زبان كودكان است.

تاكيد طب سنتي بر عدم استفاده بسيار از لبنيات

طب سنتي تاكيد دارد كه افراد از خوردن خوراكي هاي سرد مزاج،/ بصورت افراطي دوري كنند در قسمت زير مي توانيد ليست تمام خوراكي هاي سرد و تر را مشاهده نمائيد.

ميوه ها و دانه هاي سرد و تر

 • اسفناج
 • آلو
 • انار
 • باقلا
 • بالنگ
 • باميه
 • خرفه
 • پنير
 • خيار
 • دوغ
 • زردآلو
 • كدو (تخم)
 • كدو حلوايي
 • گلابي
 • هلو
 • هندوانه

ميوه و دانه هاي سرد و خشك

 • ارزن
 • ازگيل
 • انار ترش
 • تمبر هندي
 • جو
 • ذرت
 • ريواس
 • زرشك
 • سركه
 • سنجد
 • شاه بلوط
 • گشنيز
 • گيلاس
 • ليمو اماني
 • ليمو ترش
 • ليمو شيرين
 • ماش
 • نارنج
 • نشاسته
 • وليك

غذاهاي سرد و تر

 • شير بز
 • ماست
 • دوغ
 • مرغ ماشيني
 • قره قروت
 • شير بز
 • ماهي

غذاهاي سرد و خشك

 • كشك
 • گوشت گاو

همه موارد بيان شده بالا از دلايل شل شدگي عضلات صورت و تكرار لكنت زبان در كودكان است.

در اين قسمت اين سوال ايجاد مي شود كه آيا مصرف سردي هميشه مشكل زا خواهد بود؟

در طب سنتي هميشه تاكيد شده در مصرف خوراكي هاي سرد و گرم تعادل برقرار شود.

 • اگر پنير مي خوريد حتما با گردو مصرف شود.
 • اگر ماهي يا غذاهاي دريايي مي خوريد حتما با مواد گرم مثل خرما مصرف شود
 • اگر برنج مي خوريد حتما قبل يا بعد از آن عرق زيره يا عرق نعنا ميل شود
 • مرغ هم جزو خوراكي هاي سرد مزاج است كه حتما با گرمي خورده شود

براي درمان لكنت زبان طب سنتي 3 نسخه گياهي را نيز پيشنهاد مي دهد كه در اين قسمت آن ها را ذكر مي كنيم.

نسخه اول درمان گياهي لكنت زبان

100 گرم نبات با 25 گرم عاقرقرها بصورت كامل بسابيد. ماده بدست آمده را بصورت كامل دم كنيد و دم كرده مربوطه را در يخچال نگه داري كنيد و هر روز يك قاشق چايخوري از آن را به كودك داراي اختلال لكنت بدهيد.

نسخه دوم درمان گياهي لكنت زبان

25 گرم دانه برگ زبان گنجشك را با مقداري نبات نيم كوب كنيد و به مدت يك ساعت دم نمائيد. دم كرده مربوطه را نگه داريد و در هر وعده غذايي يك قاشق چايخوري از اين دمنوش را ميل نمائيد.

نسخه سوم درمان گياهي لكنت زبان

نظر بسيار از افراد براي درمان لكنت زبان در كودكانشان بيشتر با اين نسخه مسير شده است.

10 گرم عاقرقرها، 10 گرم تخم خرفه، 5 گرم زبان گنجشك را با هم سائيده كنيد و سپس با 75 گرم مويز بدون هسته بسابيد تا خميري بدست آيد.

خمير بدست آورده را بصورت لوله كرده در آوريد و در انتها بصورت تكه قرص آن را در جاي خشك و خنك نگه داريد و هر روز 1 عدد از اين قرص ها را مصرف نمائيد.

گياه عاقرقرها چيست؟

عاقرقرها گياهي است علفي و چند ساله شبيه بابونه است. منشاء اصلي عاقرقرها، الجزيره و آفريقاي شمالي بوده و از آنجا به نقاط گرم و معتدل زمين مانند آسيا و آفريقا راه يافته‌ است.

ريشه عاقرقرها راست به طول ۲۵–۲۰ سانتي‌متر و به ضخامت يك انگشت و با انشعابات زيادي است.

قسمت مورد استفاده اين گياه ريشه آن است كه به صورت قطعاتي به اندازه ۱۰–۸ سانتي‌ متر و قطر ۵/. سانتي‌ متر به بازار عرضه مي‌ شد.

بوي آن معطر و محرك مخاط بيني و طعم آن تند، سوزنده و ناپسند است.

در بعضي منابع، بخاطر خواص بسيار نزديك اين گياه با ريشه طرخون كوهي، اين گياه را به اشتباه با آن يكي دانسته‌اند.

گل‌ هاي آن در تابستان و در دو گونه روي ساقه ظاهر مي‌شود.

 • گل‌ هاي لوله‌ اي زرد
 • گل‌ هاي زبانه‌ اي سفيد

منابع اين مطلب

منبع: عصر ايران

درمان لكنت زبان كودكان با داروي گياهي در طب سنتي

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۳۸:۰۷

غذاهاي مضر براي لكنت زبان در كودكان

پاسخ محكمي براي اين پرسش مطرح نشده است اما طب سنتي با مطالعاتي كه انجام داده است توانسته چند راه درمان براي افراد دچار لكنت زبان را پيدا كنند.

البته نكته قابل ذكر اين است كه تمام دانش طب سنتي ايراني برگرفته از تجربه و آزمون است و از فردي به فرد ديگر مي تواند تاثير متفاوتي داشته باشد پس تاكيد مي كنيم اين مقاله را به هيچ عنوان منبع درمان شخصي با كودك خود قرار ندهيد.

در اين مقاله ما دو روش موافق و مخالف تاثير تغذيه بر لكنت زبان را بيان مي كنيم.

نگاه درمان گران به تاثير تغذيه بر لكنت زبان

در رژيم غذايي و برنامه روزانه فرد داراي لكنت بايد دقت و نظم كافي را اعمال كرد چرا كه مطالعات نشان داده طبع سرد براي افراد دچار لكنت مشكل‌ساز مي شود بنابراين مشاوره با متخصص تغذيه در اين زمينه كمك‌كننده خواهد بود.

دكتر فرهمندپور يكي از درمانگران حوزه لكنت زبان در سايت ني ني نما با پرسش اين سوال، بحث مربوطه به تاثير تغذيه بر كودكان را بسط مي دهند.

مطالعات كدام يك از محققان نشان داده كه خوردن خوراكي هاي طبع سرد براي افراد لكنت دار مضر است؟!

نبايد اجازه داد چنين ديدگاه هاي بي منطق و زيانباري رايج شود؛ زيرا بيان آنها از زبان يك گفتار درمان، نه تنها به موقعيت متزلزل درمان اين عارضه آسيب مي رساند، كه متخصصان تغذيه را به جمع مدعيان درمان لكنت ترغيب مي كند و اين نكته خسارات سنگيني به درمانجويان وارد مي سازد. من در اين مورد تحقيق كرده ام و دلايل معتبري وجود دارد كه نشان مي دهد: لكنت زبان هيچ ارتباطي با تغذيه انسان ندارد.

دليل ابتدايي براي رد كردن ادعاي طب سنتي بر تاثير تغذيه بر لكنت زبان

بسياري از دوستان گروه درمان در جلسات مقدماتي اعلام مي كردند كه به منظور كاهش لكنت، غذاهاي با طبع سرد نمي خورند از آنها مي خواستم به تدريج به مصرف خوراكي هاي دلخواه خود روي آورند.

در تحقيقي جواني 10 سال از خوردن ماست و لبنيات كه طبع سردي داشته محروم شده بود و پس از مراجعه به درمانگر خود به مرور شروع به خوردن لبنيات كرده بود كه نشان داد هيچ تاثيري در لكنت زبان اين پسر پيش نيامده بود.

دليل دوم براي رد كردن ادعاي طب سنتي بر تاثير تغذيه بر لكنت زبان

گروه اول: غذاهاي طبع سرد باعث افزايش لكنت و غذاهاي طبع گرم باعث كاهش لكنت زبان مي شود.

اغلب دوستان تازه وارد در گروه درمان بر اين باورند كه هنگام مصرف غذاهاي طبع سرد، بر لكنت آنان افزوده مي گردد؛ و برعكس، با مصرف غذاهاي طبع گرم، كاهش مي يابد. ديدگاه تمامي اين دوستان بعد از كسب توانايي هاي نسبي در گروه درمان، به كلي دگرگون مي شود و رفته رفته به گروه سوم مي پيوندند.

گروه دوم: سردي باعث كاهش لكنت و گرمي باعث افزايش لكنت زبان مي شود.

تعداد كمي هم معتقدند بعد از خوردن غذاهاي طبع گرم گفتار آنها آشفته تر مي شود و با نخوردن آن ها وضعيت لكنت زبانشان بهتر مي شود.

اين افراد كساني هستند كه تاثير غذاهاي طبع سرد و گرم را بر لكنت زبان، به طور وارونه متوجه شده اند و طبق آن شرطي شده اند.

به اين مفهوم كه در ذهن اين افراد، انسان هنگام خوردن سردي هايي مانند ماست و آلو، دچار بي حالي و شل شدگي عضلات مي شود و در نتيجه كمتر احتمال اسپاسم و لكنت مي رود و برعكس. به اين طريق آنها كاملا برعكس گروه اول شرطي مي شوند.

گروه سوم: مصرف سردي و گرمي هيچ تاثيري در احساس آن ها ندارد.

تعدادي از افراد هم سردي و گرمي غذاها را بررسي كرده و با دلايل زير ادعاي بي تاثيري مي كنند:

 • اصولا از ادعاي تاثير گرمي و سردي بر لكنت چيزي نشنيده اند
 • در خانواده هاي اهل تحقيق و مشاوره رشد يافته اند
 • خودشان توانايي تحليل و تجزيه مسائل را دارند

بصورت كلي درمانگران لكنت زبان از تاثير تغذيه بر لكنت زبان صرف نظر كرده اند و براي درمان آن به نكات زير تاكيد فراوان دارند پس در صورتي كه كودك شما 5 سالش تمام شده و لكنت زبان دارد، موارد زير مي‌تواند در حل مسئله به شما كمك كند:

 • رفتار صميمانه، آرام و كاملا عادي با كودك داراي اختلال است.
 • به هيچ عنوان با كودكي كه دچار مشكل اختلال هست با دلسوزي برخورد نكنيد.
 • به هيچ كسي اجازه ندهيد نحوه صحبت كردن او را تقليد كند حتي زماني كه ميخواهيد او را از مشكلش مطلع سازيد.
 • نحوه تنفس دقيق ورود هوا از بيني و خروج آن از دهان را آموزش دهيد.
 • شمرده و آرام صحبت كردن را در او پرورش دهيد تا بتواند مراقب تنفس خود باشد.
 • تمرين شمرده صحبت كردن را از كلمات آسان شروع كنيد.
 • اگر فرصت كافي براي تمرين با كودك نداريد از او بخواهيد با آينه تمرين هاي مربوطه را انجام دهد.
 • از كودك بخواهيد جملات را در ذهن خود ادا كند و سپس از طريق آوا بيان كند.
 • هيچ گاه به جاي او تصميم نگيريد و صحبت نكنيد.
 • اعتماد به نفس پائين باعث ادامه دار شدن لكنت در كودكان مي شود پس براي حل اين مسئله دلسوزي، دخالت در زندگي او را بصورت كامل حذف كنيد.
 • هميشه مشوق او براي بيان احساسات و نيازهايش باشيد و به جاي او صحبت نكنيد.
 • اصولا در مواجه با دنياي خارج مادر ها و پدرها ترجيح مي دهند براي اينكه كودك در جو نامناسبي قرار نگيرد به جاي او صحبت كرده و خواسته و نيازهاي او را بيان كنند كه اين خود باعث بوجود آمدن حس دلسوزي يا به اندازه كافي خوب نبودن در كودك مي شود.
 • حس مشاركت و همكاري را در او تقويت كنيد و هميشه مشوق او براي شركت در كارهاي جمعي و عمومي باشيد.
 • در آخر نياز هست بگوئين به هيچ عنوان درمان خودسرانه براي كودك خود تجويز نكنيد و هميشه از بهترين متخصصين گفتار درماني كمك بگيريد.

نتيجه گيري: تابحال هيچ روش علمي درست و مناسبي براي درمان لكنت زبان در كودكان يافت نشده است پس هر نوع روش درماني اي تجربي و قطعا تاثير آن از فردي به فردي ديگر متفاوت است.

نظر طب سنتي بر تاثير تغذيه بر لكنت زبان

طب سنتي متعقد است سردي مي تواند باعث شل شدن عضلات شده و لكنت زبان در افراد مخصوصا كودكان را تشديد كند كه براي اين مورد مثال هاي نقضي فراواني پيدا شده است.

در نتيجه روش هاي درماني طب سنتي از فردي به فرد ديگر متفاوت است پس لزوما اين روش ها تائيد را رد نمي شوند.

تاثير مثبت آب انار بر لكنت زبان

تاثير مثبت آب انار بر لكنت زبان

به كودكاني كه لكنت زبان دارند تا قبل از دو سالگي روزانه يك قاشق آب انار داده شود. همچنين، خوردن روزانه يك ليوان آب انار براي افراد بزرگسالي كه دچار لكنت زبان هستند، مفيد است.

تاثير منفي موز بر لكنت زبان

تاثير منفي موز بر لكنت زبان

طب سنتي يبوست و لكنت زبان را از عوارض خوردن زياد موز تا قبل دو سالگي براي كودكان مي داند.

تاثير منفي لبنيات بر لكنت زبان

در طب سنتي از دلايل لكنت زبان مي توان به لبنيات اشاره كرد، دوغ، شير، ماست، پنير و ... همگي از دلايل شل شدگي در عضلات صورت و تكرار لكنت زبان در كودكان است.

براي درمان لكنت زبان طب سنتي 3 نسخه گياهي را نيز پيشنهاد مي دهد كه در اين قسمت آن ها را ذكر مي كنيم.

نسخه اول درمان لكنت زبان در طب سنتي

100 گرم نبات با 25 گرم عاقرقرها سابيده و هر روز يك قاشق چايخوري دم كرده و ميل نمائيد.

نسخه دوم درمان لكنت زبان در طب سنتي

25 گرم دانه برگ زبان گنجشك را با مقداري نبات نيم كوب كنيد و به مدت يك ساعت دم نمائيد در هر وعده غذايي يك قاشق چايخوري از اين دمنوش را ميل نمائيد.

نسخه سوم درمان لكنت زبان در طب سنتي

اين نسخه از بهترين روش هاي درمان لكنت زبان در كودكان است كه تابدين لحظه افراد از آن نتيجه گرفته اند.

10 گرم عاقرقرها، 10 گرم تخم خرفه، 5 گرم زبان گنجشك را با هم سائيده كنيد و سپس با 75 گرم مويز بدون هسته بسابيد تا خميري بدست آيد.

خمير بدست آمده را به شكل لوله خودكار كنيد و آن را برش بزنيد تا شبيه قرص شود.

اين قرص ها را در جاي خشك و خنك نگه داشته و هر روز يك عدد از آن ها را مصرف نمائيد.

تاثير مثبت عاقرقرها بر لكنت زبان

گياه عاقرقرها چيست؟

عاقرقرها گياهي است علفي و چند ساله كه بلندي ساقه اش به حدود ۲۰ سانتي‌متر مي‌رسد. اين گياه شبيه بابونه مي‌باشد. منشاء اصلي آن الجزيره و آفريقاي شمالي بوده و از آنجا به نقاط گرم و معتدل زمين مانند آسيا و آفريقا راه يافته‌است. ريشه آن راست به طول ۲۵–۲۰ سانتي‌متر و به ضخامت يك انگشت و با انشعابات زيادي است. اين ريشه طعم سوزني دارد. قسمت مورد استفاده اين گياه ريشه آن است كه به صورت قطعاتي به اندازه۱۰–۸ سانتي‌متر و قطر۵/. سانتي‌متر به بازار عرضه مي‌شد. بوي آن معطر و محرك مخاط بيني و طعم آن تند، سوزنده و ناپسند است.

در بعضي منابع، بخاطر خواص بسيار نزديك اين گياه با ريشه طرخون كوهي، اين گياه را به اشتباه با آن يكي دانسته‌اند. عاقرقرحا، گياهي است علفي، كوتاه، كه ارتفاع آن به يك وجب هم نمي‌رسد، جند ساله و شبيه بابونه. برگ‌هاي آن بريدگي‌هاي عميق دارد و پوشيده از كرك است. گل‌هاي آن در تابستان و در دو گونه روي ساقه ظاهر مي‌شود.

 • گل‌هاي لوله‌اي زرد
 • گل‌هاي زبانه‌اي سفيد

عاقرقرحا ريشه گياهى از خانواده Compositae، است، علفى و چندساله و خيلى كوتاه، بلندى عاقرقرحا از يك وجب هم كمتر است و شبيه بابونه مى ‏باشد. برگهاى عاقرقرحا داراى بريدگى‏هاى عميق و باريك و پوشيده از كرك است. طبق گل آنكه در تابستان ظاهر مى‏شود نسبتا بزرگ است، عاقرقرحا دو نوع گل دارد، گلهاى با لوله زردرنگ و گلهاى زبانه‏اى و ماده آن روى آنها سفيد و زير گلها بنفش است. ريشه عاقرقرحا دراز به طول بيست تا بيست و پنج سانتيمتر و به ضخامت حدود يك انگشت مى‏باشد و طعم عاقرقرحا سوزاننده زبان و گرم است. اين گياه بومى آفريقاى شمالى و الجزيره مى‏باشد و در ساير مناطق از قبيل هند، جنوب اروپا و اسپانيا نيز انتشار دارد. نوع آفريقاى شمالى آنكه در الجزيره مى‏رويد از نوع هندى آن مرغوبتر است.

غذاهاي مضر براي لكنت زبان در كودكان

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۳۴:۰۹
 

موز و لكنت زبان در كودكان

در قسمت قبل بصورت ويژه درباره لكنت زبان در كودكان، علائم و روش هاي درمان آن صحبت كرديم، در اين قسمت به اين سوال پاسخ مي دهيم كه موز چه تاثيري بر لكنت زبان كودكان دارد.

لكنت زبان كودكان چيست؟

درمانگران لكنت زبان مي گويند، لكنت زبان زماني پديد مي‌آيد كه در جريان طبيعي گفتار وقفه‌اي ناگهاني و غير طبيعي ايجاد‌ شود و در صورتي كه كودك لكنت زبان خود را به عنوان يك اختلال بپذيرد، فرآيند درمان سريع تر صورت مي‌گيرد. اگر علت ايجاد لكنت در كودكان شناخته شود، درمان بهتري صورت مي‌گيرد زيرا گاه ترس و گاه ناراحتي ‌هاي رواني عامل لكنت زبان است.

در سنين قبل از دبستان و بين ۲ تا ۶ سالگي احتمال ابتلا به اين اختلال در حدود 10 درصد است.

لكنت در همه كودكان به يك شكل نيست. در گروهي از كودكان لكنت همراه با اضطراب، فشارهاي عصبي، تيك هاي جسماني، تغيير حالات چهره و حتي گريه است و در گروهي ديگر، لكنت موجب ناتوانايي هاي شديد ارتباطي مي شود.

ترس عامل ايجاد لكنت زبان نيست، فقط باعث مي شود لكنت زبان كودك عيان شود، ​​استرس نيز علت لكنت نيست و تنها آن را تشديد مي‌كند.

چهار علت براي لكنت شناخته شده و در اين بين ژنتيك عاملي است كه ۶۰ درصد از افراد را دچار اين اختلال مي‌كند البته نبايد از كودكاني كه تاخير گفتار يا رشدي دارند نيز گذشت، آنها هم از مستعدترين افراد براي لكنت زبان هستند.

ارتباط ميان موز و لكنت زبان بصورت آكادميك اثبات نشده است و فقط در حد تئوري هاي طب سنتي باقي مانده است. طب سنتي نيز برگرفته از آزمون و خطا و تجربه شخصي افراد است.

به همين دليل مواردي كه در اين مقاله ارائه مي شود همگي فقط براي اطلاع رساني به خانواده هاي عزيز بوده و اكيدا توصيه مي شود خانواده هاي عزيز، هيچ درماني خودسرانه برگرفته از اين مقالات را روي كودك خود انجام ندهند.

موز و لكنت زبان در كودكان

يك كارشناس و مولف طب اسلامي راه درمان لكنت زبان را خوردن انار عنوان كرد و گفت: به كودكاني كه لكنت زبان دارند تا قبل از دو سالگي روزانه يك قاشق آب انار داده شود. وي يبوست و لكنت زبان را از عوارض خوردن زياد موز تا قبل دو سالگي براي كودكان ذكر كرد. همچنين، خوردن روزانه يك ليوان آب انار براي افراد بزرگسالي كه دچار لكنت زبان هستند، مفيد است.

در وب سايت جام نيوز مطلبي در ارتباط با موز و لكنت زبان آورده شده است كه در قالب آن چند نسخه نيز ارائه شده است.

نسخه اول درمان لكنت زبان در طب سنتي

100 گرم نبات با 25 گرم عاقرقرها سابيده و هر روز يك قاشق چايخوري دم كرده و ميل نمائيد.

نسخه دوم درمان لكنت زبان در طب سنتي

25 گرم دانه برگ زبان گنجشك را با مقداري نبات نيم كوب كنيد و به مدت يك ساعت دم نمائيد در هر وعده غذايي يك قاشق چايخوري از اين دمنوش را ميل نمائيد.

نسخه سوم درمان لكنت زبان در طب سنتي

اين نسخه از بهترين روش هاي درمان لكنت زبان در كودكان است كه تابدين لحظه افراد از آن نتيجه گرفته اند.

10 گرم عاقرقرها، 10 گرم تخم خرفه، 5 گرم زبان گنجشك را با هم سائيده كنيد و سپس با 75 گرم مويز بدون هسته بسابيد تا خميري بدست آيد.

خمير بدست آمده را به شكل لوله خودكار كنيد و آن را برش بزنيد تا شبيه قرص شود.

اين قرص ها را در جاي خشك و خنك نگه داشته و هر روز يك عدد از آن ها را مصرف نمائيد.

گياه عاقرقرها چيست؟

عاقرقرها گياهي است علفي و چند ساله كه بلندي ساقه اش به حدود ۲۰ سانتي‌متر مي‌رسد. اين گياه شبيه بابونه مي‌باشد. منشاء اصلي آن الجزيره و آفريقاي شمالي بوده و از آنجا به نقاط گرم و معتدل زمين مانند آسيا و آفريقا راه يافته‌است. ريشه آن راست به طول ۲۵–۲۰ سانتي‌متر و به ضخامت يك انگشت و با انشعابات زيادي است. اين ريشه طعم سوزني دارد. قسمت مورد استفاده اين گياه ريشه آن است كه به صورت قطعاتي به اندازه۱۰–۸ سانتي‌متر و قطر۵/. سانتي‌متر به بازار عرضه مي‌شد. بوي آن معطر و محرك مخاط بيني و طعم آن تند، سوزنده و ناپسند است.

در بعضي منابع، بخاطر خواص بسيار نزديك اين گياه با ريشه طرخون كوهي، اين گياه را به اشتباه با آن يكي دانسته‌اند. عاقرقرحا، گياهي است علفي، كوتاه، كه ارتفاع آن به يك وجب هم نمي‌رسد، جند ساله و شبيه بابونه. برگ‌هاي آن بريدگي‌هاي عميق دارد و پوشيده از كرك است. گل‌هاي آن در تابستان و در دو گونه روي ساقه ظاهر مي‌شود.

 • گل‌هاي لوله‌اي زرد
 • گل‌هاي زبانه‌اي سفيد

عاقرقرحا ريشه گياهى از خانواده Compositae، است، علفى و چندساله و خيلى كوتاه، بلندى عاقرقرحا از يك وجب هم كمتر است و شبيه بابونه مى ‏باشد. برگهاى عاقرقرحا داراى بريدگى‏هاى عميق و باريك و پوشيده از كرك است. طبق گل آنكه در تابستان ظاهر مى‏شود نسبتا بزرگ است، عاقرقرحا دو نوع گل دارد، گلهاى با لوله زردرنگ و گلهاى زبانه‏اى و ماده آن روى آنها سفيد و زير گلها بنفش است. ريشه عاقرقرحا دراز به طول بيست تا بيست و پنج سانتيمتر و به ضخامت حدود يك انگشت مى‏باشد و طعم عاقرقرحا سوزاننده زبان و گرم است. اين گياه بومى آفريقاى شمالى و الجزيره مى‏باشد و در ساير مناطق از قبيل هند، جنوب اروپا و اسپانيا نيز انتشار دارد. نوع آفريقاى شمالى آنكه در الجزيره مى‏رويد از نوع هندى آن مرغوبتر است.

منابع مورد استفاده

منبع اول: جام نيوز

منبع دوم: عاقرقره ها ويكي پديا

 

 

 

موز و لكنت زبان در كودكان

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۳۲:۴۱
 

لكنت زبان در كودكان و بزرگسالان + علائم لكنت زبان

اختلال لكنت يا كندي زبان در جايي پيش مي‌آيد كه دستگاه‌هاي تكلم انسان دچار پاره‌اي از تشنج‌ها است؛ از اينرو اداي كلمات ناگهان به مانع برخورد مي‌كند و پيوسته مكثي در ميان صحبت روي مي‌دهد. به هنگام چنين رويدادي معمولاً انسان حرفي را كه روي آن مكث ايجاد شده‌است، چندبار تكرار مي‌كند.

حدود ۱۰ درصد كودكان در سنين قبل از دبستان و بين ۲ تا ۶ سالگي به لكنت زبان مبتلا هستند.

درمانگران لكنت زبان مي گويند، لكنت زبان زماني پديد مي‌آيد كه در جريان طبيعي گفتار وقفه‌اي ناگهاني و غير طبيعي ايجاد‌ شود و در صورتي كه كودك لكنت زبان خود را به عنوان يك اختلال بپذيرد، فرآيند درمان سريع تر صورت مي‌گيرد. اگر علت ايجاد لكنت در كودكان شناخته شود، درمان بهتري صورت مي‌گيرد زيرا گاه ترس و گاه ناراحتي ‌هاي رواني عامل لكنت زبان است.

لكنت در همه كودكان به يك شكل نيست. در گروهي از كودكان لكنت همراه با اضطراب، فشارهاي عصبي، تيك هاي جسماني، تغيير حالات چهره و حتي گريه است و در گروهي ديگر، لكنت موجب ناتوانايي هاي شديد ارتباطي مي شود.

ترس عامل ايجاد لكنت زبان نيست، فقط باعث مي شود لكنت زبان كودك عيان شود، ​​استرس نيز علت لكنت نيست و تنها آن را تشديد مي‌كند.

چهار علت براي لكنت شناخته شده و در اين بين ژنتيك عاملي است كه ۶۰ درصد از افراد را دچار اين اختلال مي‌كند البته نبايد از كودكاني كه تاخير گفتار يا رشدي دارند نيز گذشت، آنها هم از مستعدترين افراد براي لكنت زبان هستند.

در اين قسمت ما به معرفي چندين نوع لكنت زبان در افراد مي پردازيم، هر كدام را توضيح داده و درباره موارد آنها صحبت مي كنيم.

لكنت ارتباطي با هوش ندارد؛ اين را فراموش نكيند فردي كه لكنت دارد فردي كم هوش نيست. همچنين بايد بدانيد كه هيچ درمان معجزه آسا و يك شبه‌اي براي لكنت وجود ندارد، لكنت قابل درمان است اما درمان لكنت در سنين پايين‌، موثر و پايدار است.

لكنت به طور معمول در چه زماني شروع مي.شود؟

شروع لكنت به طور شايع در سنين 7- 2 سالگي است. معمولاً بعد از 12 سالگي ابتلا به لكنت زبان ديده نمي.شود، مگر در مواردي كه سانحه مغزي جدي اتفاق افتاده باشد. لكنت در زماني كه كودك با سرعت زياد در حال يادگيري زبان است به شكل تدريجي شروع مي.شود.

شيوع لكنت زبان

ميزان شيوع لكنت در جمعيت كلي حدود يك درصد و در پسران سه برابر دختران است. در خانواده.هايي كه پدر يا مادر سابقه لكنت داشته باشند، احتمال ابتلا در فرزندان سه تا پنج برابر بيشتر از خانواده.هايي است كه در آنها مشكلي وجود ندارد.

موفقيت هاي آموزشي، شغلي و اجتماعي مي.توانند تا حدودي تحت تأثير لكنت قرار گيرند. با وجود اين در طول تاريخ، افراد برجسته و موفق زيادي وجود داشته اند كه بيشتر عمرشان را با اين اختلال گفتاري همراه بوده اند.

از جمله اين افراد مي توان وينسون چرچيل، سرايوسكي سينوتون، چارلز داروين، ناپلئون اول و تئودور روزولت را نام برد.

تشخيص اختلال لكنت زبان

در اين قسمت چند روش تشخيص اين اختلال را بررسي خواهيم كرد. در روش اول مجموعه روان آساي، 2 روش براي تشخيص اين اختلال ارائه داده است كه در قالب روش الف، ب و ج آن ها را توضيح خواهيم داد.

روش الف - اختلال در رواني بهنجار و الگوي زباني تكلم (نامتناسب با سن فرد) كه با رخداد يك يا چند مورد زير نمود مي يابد:

 • تكرار كلمات و صوت ها
 • كشيده گويي صداها و حروف ها
 • بيان شكسته شكسته واژه ها (مكث بين واژه ها)
 • انسداد صدادار يا خاموش (مكث پرشده يا نشده در كلام)
 • انتخاب كلمات بدون چالش براي فرار از مشكل آفرين بودن اداي كلمات (جابه جاسازي واژه به خاطر اجتناب از واژه هاي مشكل آفرين)
 • توليد واژه به همراه تنش فيزيكي فراوان
 • تكرار واژه هاي كامل تك هجايي

روش ب - اختلال در پيشرفت تحصيلي يا شغلي يا روابط اجتماعي تداخل ايجاد مي كند.

روش ج - اگر يك نقيصه ي گفتاري حسي يا حركتي وجود داشته باشد، مشكلات زباني در زمره مشكلاتي قرار مي گيرند كه معمولا با اين اختلالها همراه هستند.

1 - نوع اول لكنت زبان

در اين قسمت نوع اول لكنت در افراد علي الخصوص كودكان را به شما معرفي مي كنيم.

1.1 - لكنت كلونيك يا حالت تكراري در بيان كلمه

در اين نوع از لكنت زبان كودك يك سيلاب از كلمه‌اي را (كه معمولاً اولين سيلاب كلمه را) با سرعت و تشنج تكرار مي‌كند. مثلاً كلمه پدر را چنين بيان مي‌كند: پ پ پ پدر.

1.2 - لكنت تونيك يا توقف در تلفظ

در اين حالت در فعاليت عضلات تلفظي چند ثانيه توقف و سكون به وجود مي‌آيد و كودك دچار وقفه در تلفظ و اداي كلمه همراه با فشار، كوشش و حركات خاصي است. كودك مبتلا به اين لكنت براي اداي كلمه شديداً به خودش فشار مي‌آورد و پس از لحظاتي سكون به‌طور ناگهاني و با تشنج كلمه را ادا مي‌كند.

لكنت زبان در كودكان و بزرگسالان + علائم لكنت زبان

2 - نوع دوم لكنت زبان

اين نوع لكنت بيشتر براساس اختلالات مغزي و تصادفات، بيماري و مصرف برخي داروها رخ مي دهد كه بصورت كامل تر در اين قسمت آن ها را دسته بندي مي كنيم

2.1 نوع لكنت، اختلال مغزي

لكنتي كه در نتيجه ي برخي اختلالات مغزي در سال هاي آغازين كودكي رخ مي دهد.

2.2 نوع لكنت، حوادث و بيماري ها

لكنت زباني كه به علت ضربات واردشده به مغز يا سكته هاي مغزي يا مصرف بعضي داروها در بزرگ سالي رخ مي دهد. فشارهاي عاطفي و احساسي نيز در برخي مواقع موجب بروز لكنت زبان مي شود.

انواع لكنت زبان در كودكان

مراحل مختلف لكنت - نوع اول

مراحل متفاوتي براي لكنت زبان كودكان از طرف متخصصين مختلف بيان شده است. كودكاني كه دچار لكنت زبان هستند معمولاً و از بدو پيدايش لكنت تا مرحله نهايي مراحل مختلفي را به شرح زير مي‌گذراند.

1. لكنتي كه كودك پذيرفته است

كودك در اين مرحله متوجه مي‌شود كه برخي از حروف و كلمات را به‌طور غيرطبيعي تكرار مي‌كند. اما به نظر مي‌رسد كه نگران حالت گويايي خودش نيست. كودك از اين كه اختلال تكلمي دارد ناراحت نبوده و رنجي نمي‌برد و كوششي هم براي رفع آن نمي‌نمايد. در اين مرحله، لكنت كودك معمولاً همراه با اختلالات تنفسي يا علايم و عوارض بيماري نيست. نوع لكنت كودك در اين مرحله بيشتر از لكنت تكراري است و به همين دليل در اين حالت برنامه‌هاي گفتار درماني مؤثر است.

2. لكنتي كه كودك در برابر آن واكنش نشان مي‌دهد (لكنت پس‌ رانده)

بتدريج كه كودك بزرگ شده و دامنه مكالمات وسيع تر مي‌شود به واسطه رفتارهاي خاص و فشارهايي معمولاً از سوي همسالان، والدين و معلمان متوجه كودك مي‌شود، كه كودك به‌طور قابل توجهي با تعجب و گاه همراه با دلسردي نسبت به چگونگي اختلالات گويايي خود عكس‌العمل نشان مي‌دهد. مثلاً به محض اينكه برخي از اعضاي فاميل و نزديكان و اطرافيان كودك متوجه مي‌شوند كه او لكنت دارد، رفتارها و واكنش‌هاي مختلفي نشان مي‌دهند. وي اين واكنش‌ها را درك كرده و بالطبع عدم اطمينان و تنش عضلاني او بيشتر مي‌شود.

3. لكنت پيچيده و شديد

بتدريج كه حركات و رفتار ضمني همراه با لكنت به صورت غيرارادي ظاهر مي‌گردد، شدت لكنت افزايش مي‌يابد. به نحوي كه كودك نسبت به همه موفقيت‌ها و به همه كلمات و همه اصواتي كه با عدم رواني و سلامت او در صحبت توأم مي‌شوند، حساسيت و نگراني پيدا مي‌كند.

در اين شرايط لكنت خود به خود، روز به روز پيچيده‌تر و شديدتر مي‌شود. بطوري‌كه هر چقدر بيشتر نسبت به موفقيت‌ها، كلمات و جملات از خود نگراني و ترس نشان مي‌دهد، لكنت او بيشتر مي‌شود و هر چقدر لكنت او بيشتر مي‌شود.

نگراني و ترس او از شرايط و موقعيتها و كلمات و اصوات افزايش مي‌يابد.

لكنت زبان در DSM به عنوان وضعيتي تعريف مي شود كه طي آن رواني تكلم به گونه اي نا متناسب با سن فرد دچار اختلال مي شود.

لكنت زبان معمولا قبل از 12 سالگي نمود مي يابد، هرچند كه در اكثر موارد از هجده ماهگي تا 9 سالگي قابل تشخيص است، دوره اوج آن، بين 2 تا 5/3 سالگي و 5 تا 7 سالگي است.

اين اختلال نه به صورت ناگهاني، بلكه در طول زمان پديدار و ماندگار مي شود. البته در مواردي ممكن است افراد در هنگام روخواني، آواز، صحبت با حيوانات و اشيا علايمي نشان ندهند.

در پيدايي لكنت زبان چهار مرحله را مي توان از يكديگر تفكيك كرد:

مرحله اول پيش مدرسه

اين مرحله در دوران پيش از مدرسه و معمولا به صورت دوره اي و بعد از توانايي گفتار مطرح مي شود. در اين دوره كه لكنت زبان اختلالي گذرا به نظر مي رسد، كودك مبتلا به لكنت زبان بيشتر درهنگام هيجان، عصبانيت، يا وقتي چيز زيادي براي گفتن دارد و ديگر شرايط استرس زا، دچار لكنت مي شود.

مرحله دوم نخستين سال هاي مدرسه

در اين مرحله، كه در نخستين سالهاي مدرسه پديدار مي شود، لكنت به صورت مزمن درآمده به كل گفتار گسترش مي يابد. در اين مرحله دوره هاي بهبودي بسيار كم است و كودك از لكنت زبان خود آگاهي دارد.

مرحله سوم بعد از 8 سالگي

اين مرحله در اواخر كودكي و اوايل نوجواني- بعد از 8 سالگي- شروع شده و تا بزرگسالي ادامه مي يابد. در اين مرحله لكنت زبان بيشتر در موقعيتهاي خاص همانند صحبت در سركلاس، حرف زدن با افراد ناآشنا، خريد، تلفن و شرايط استرس زا ظاهر مي شود.

مرحله چهارم اواخر نوجواني

اين مرحله اغلب در اواخر نوجواني شروع مي شود و تا بزرگسالي ادامه مي يابد. در اين دوره افراد مبتلا به لكنت زبان از بيان كلمه ها و صداها بيمناك اند و جانشين سازي و اداي اشتباه كلمات رايج است. همچنين اين افراد از ورود يا قرار گرفتن در موقعيتهايي كه نيازمند گفتار است دوري مي كنند و در اين مواقع علايم دستپاچگي و ترس نشان مي دهند.

لكنت زبان در حالتهاي پيشرفته معمولا با به هم زدن مكرر پلكها، تيك يا لرزش لبها و فك همراه مي شود.

با توجه به اينكه اين اختلال در پيشرفت تحصيلي يا شغلي تداخل مي كند و از طرف ديگر، به علت اينكه اين افراد معمولا مورد اذيت و آزار همسالان خود قرار مي گيرند و مسخره مي شوند، اضطراب و افسردگي آنها دامن زده شده و خود پنداره ضعيفي پيدا مي كنند كه ارتباطات آنها را تحت الشعاع قرار مي دهد.

لكنت زبان در كودكان

لكنت زبان در كودكان را ناديده بگيريد. واكنش شما در برابر تلاش كودكتان براي برقراري ارتباط با ديگران، نقش بسيار مهمي در شكل گيري توانايي گفتاري او دارد. با كودك با روشي صحيح صحبت كنيد، اما انتظار نداشته باشيد مانند شما واضح و رسا صحبت كند. هنگامي كه كودك صحبت كردن را تمرين مي‌كند، با صبر و توجه به او گوش فرا دهيد.

 • جملات كودك را تمام نكنيد. هنگامي كه كودك در بيان يك واژه يا تمام كردن يك جمله دچار مشكل شد، با شكيبايي منتظر بمانيد و حرفش را قطع نكنيد. زمان بدهيد تا خودش جمله را به پايان برساند.
 • فضايي آرام ايجاد كنيد. زمان‌هايي كه اعضاي خانواده در كنار هم مي‌نشينند، مانند زمان صرف شام، محيطي آرام و گرم فراهم كنيد و به كودك فرصت صحبت كردن بدهيد. به او نشان دهيد كه علاقمنديد صحبت‌هايش را بشنويد.
 • خودتان با آرامش صحبت كنيد، اما از كودكتان نخواهيد آرام صحبت كند. به لكنت‌هاي احتمالي كودك هنگام حرف زدن، توجه نكنيد و به او احساس راحتي بدهيد. آرام، واضح و با جملات كوتاه با كودك صحبت كنيد.
 • درباره لكنت زبان كودك اظهار نظر نكنيد. به كودك برچسب نزنيد. هرچه كودك نسبت به مشكل خود آگاهي بيشتري پيدا كند، موجب بد‌تر شدن شرايط مي‌شود.

حساسيت كودك را به موقعيت‌هاي تحريك كننده كاهش دهيد

ترس، لكنت زبان را در كودك افزايش مي‌دهد. سعي كنيد با روش‌هاي زير حساسيت كودك را نسبت به اين موقعيت‌ها كاهش دهيد.

 • فهرستي از موقعيت‌ها و واژه‌هايي كه موجب بروز ترس در كودك مي‌شود تهيه كنيد.
 • تمرين‌هاي ريلكسيشين و آرامش بخشي را براي كودك انجام دهيد. اين تمرين‌ها به از بين بردن ترس كودك كمك مي‌كنند.
 • از كودك بخواهيد كه خود را در يكي از موقعيت‌هايي كه در او ايجاد ترس مي‌كند، در حال صحبت كردن تصور كند.
 • سطح اضطراب را ارزيابي كنيد. از كودك بخواهيد تا ميزان اضطراب خود را در موقعيت فرضي قبل، از اعداد يك تا ده مشخص كند. سپس تمرين خيالي بالا را چندين مرتبه انجام دهيد تا سطح اضطراب تا حد قابل قبولي كاهش يابد. سپس موقعيت ديگري را تمرين كنيد.
 • موقعيت‌هايي كه كودك به طور معمول دچار لكنت زبان مي‌شود را بازسازي كنيد.
 • امكان تمرين در موقعيت‌هاي از پيش تعيين شده را فراهم كنيد. به عبارت ديگر موقعيت‌هايي واقعي طراحي كنيد تا كودك بتواند در آن‌ها آموخته‌هاي جديدش را به كار بندد.

علل لكنت زبان در كودكان

دلايل بروز لكنت زبان در كودكان، تاكنون به‌طور دقيقي روشن نشده‌است. اما لكنت نمي‌تواند علت واحدي داشته باشد. بلكه همواره معلول علت بدني، عاطفي، اجتماعي يا تركيب اين عوامل است. بسياري از افرادي كه لكنت زبان دارند دچار بعضي از ناراحتي‌هاي عصبي و ناسازگاري‌هاي اجتماعي هستند. اما تشخيص اينكه آيا اين‌گونه ناراحتي‌هاي رواني علت لكنت زبان است يا لكنت خود حاصل حالات و فشارهاي ناشي از اختلالات رواني است، بسيار مشكل است. در بعضي از مواقع لكنت زبان ممكن است حاصل نارسايي‌ها و اختلالات دستگاه عصبي باشد يا در مواردي نيز لكنت زبان از زمان كودكي در اثر بعضي ناهنجاري‌هاي خفيف فيزيولوژيكي پديد مي‌آيد.

 • عوامل زيستي: عوامل مادرزادي و ژنتيكي از جمله فاكتورهاي تأثيرگذار در شروع لكنت مي‌باشد . بابري، امبروس و كاكس در سال(1996) گزارش كردند كه 20تا 74 درصد افراد داراي لكنت زبان حداقل يك خويشاوند كه لكنت دارد داشته‌اند . دريك مطالعه ديگر گراهام وكانچر (2005) براساس گزارش والدين دريافتند كه خانواده كودكان بيش دبستاني داراي لكنت به صورت معناداري با احتمال بيشتر حداقل يك عضو ديگر با سابقه لكنت در خانواده نسبت به كودكان طبيعي داشتند، (وبزوانس،2010)در اين بخش به بررسي نتايج مطالعات در زمينه عوامل زيستي مؤثر بر لكنت مي پردازيم.
 • عوامل وراثتي: يك واقيعت شناخته شده در ارتباط با لكنت اين است كه اغلب در اقوام و فاميل وجود دارد. اخيراً، يك توافقي گسترده در بين محققين به وجود آمده كه لكنت به ارث مي‌رسد يا مي‌تواند به ارث برسد. به عبارت ديگرخيلي از افراد داراي لكنت زبان، يك يا هردو والدشان درون ژن‌هاي خود عامل لكنت را دارند (گيوتر،2013).
 • عوامل مادرزادي: تعدادي از مطالعات نشان داده‌اند كه ممكن است رشد اختلال لكنت توسط مكانسيم‌هاي غير از وراثت صورت بگيرد .به عبارت ديگر برخي از افراد ممكن است هيچ گونه عامل پيشگويي‌كننده لكنت را به ارث نبرده باشند، درعوض ممكن است يك ضربه بدني يا سايكولوژيكي را تجربه كرده باشند كه عامل بروز لكنت در آن‌ها باشد، اين عوامل ممكن است حين يا نزديك تولد باشد كه عوامل مادرزادي ناميده مي‌شوند.

برخي ديگر از علل لكنت زبان مي توان به موارد زير نيز اشاره كرد:

 • سكته و آسيب هاي مغزي در بزرگسالي
 • ضربات واردشده به سر
 • فشارهاي احساسي و عصبي

آيا لكنت مي.تواند پس از يك حادثه غير منتظره يا ضربه ناگهاني شروع شود؟

در اغلب موارد شروع لكنت مانند بهبودي آن تدريجي است. لكنت به ندرت پس از يك ضربه ناگهاني شروع مي.شود و بيشتر كودكان كه اين حوادث يا ضربه.هاي غيرمنتظره را تجربه مي.كنند به لكنت مبتلا نخواهند شد.

آيا بايد كودك مبتلا به لكنت را مثل ساير كودكان تربيت كنيم؟

تمام قوانين مسووليت.ها، تشويق..ها و محدوديت.هايي را در مورد ساير كودكان به كار مي.بريد، براي فرزند مبتلا نيز اجرا كنيد. او بايد خود را ما نند بقيه همسن. و سالان خود ببيند با اين تفاوت كه فقط گاهي لكنت پيدا مي.كند.

البته در مواردي بايد دقت بيشتري داشته باشيم، گاهي انتظارات خارج از توان از وي داشتن، باعث افزايش فشار و تنش و در نتيجه تشديد لكنت او مي.شود. در كودكي كه لكنت دارد، اختصاص دادن زمان كافي براي صحبت كردن، وي احساس بهتري را در او ايجاد مي.كند و مي.توان لكنت او را كاهش داد.

 

 

علل لكنت زبان در كودكان

بهترين زمان درمان لكنت زبان در كودكان

درمان لكنت زبان هر چه زودتر آغاز شود مي‌تواند نتايج بهتري را به دنبال داشته باشد. در برخي از موارد همانند كودكان فلج مغزي درمان بايد بعد از ۴ ماهگي آغاز شود، اما در ساير موارد زمان پيشنهادي قبل از ۳ سالگي است.

والدين بايد بدانند افزايش سن، روند درمان اختلال گفتار فرزندانشان را با مشكل مواجه كرده و درمان بسيار دشوار مي‌شود.

كودكي كه تا سن ۲ سالگي هيچ كلمه‌اي را به زبان نمي‌آورد و يا تا سن ۳ سالگي قادر به بيان جملات كوتاه نيست بايد از سوي والدين به متخصص معرفي شود.

اين آسيب شناس گفتاري با اشاره به كودكاني كه در معرض خطر ابتلا به لكنت زبان هستند اظهاركرد: تكرار زياد بخشي از يك كلمه همانند "س" در واژه "سلام" و يا كشيدن صدا‌ها همچنين تغيير ناگهاني در بلندي و زير و بمي صدا از جمله عواملي است كه مي‌تواند به عنوان علائم اختلال در گفتار كودكان محسوب شوند.

روش‌هاي اصلاح و درمان لكنت زبان

امروزه از روش‌هاي مختلفي براي اصلاح، درمان و بازپروري اختلالات گويايي و لكنت زبان استفاده مي‌نمايند. از جمله اين روش‌ها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد. براي تشخيص و پيشگيري از اختلال لكنت زبان مي‌توان از مجموعه‌اي از آزمايش‌ها، مشاهده‌ها و مصاحبه‌ها استفاد كرد. در كودكان بزرگ و افراد بزرگسال با انجام ارزيابي، مي‌توان شدت اختلال و تاثير آن بر توانايي شخص در ارتباطات و عملكرد فعاليت‌هاي روزانه را، تعيين كرد.

1. روش شبيه سازي ذهن

در اين روش با متدهاي روان‌شناختي با تمرين و تكنيك‌هاي ويژه اقدام به درمان لكنت زبان ذهني با افزايش اعتماد به نفس، استرس و... مي‌كنند.

2. روش‌هاي زباني يا تلفظي

براي انجام اين عمل بهترين هماهنگي‌ها بين حنجره، گونه‌ها، زبان و لب‌ها لازم است؛ اما همين كه در اين هماهنگي خللي ايجاد شود، زبان به لكنت مي‌افتد. پيش از سن ۴ يا ۵ سالگي به‌ندرت معلوم مي‌شود كه كودك لكنت زبان دارد. كندي زبان بر اثر اختلال‌هاي بدني يا برآشفتگي‌هاي عاطفي، در انسان رشد مي‌يابد. گويا بتوان در پاره‌اي موارد، كند زباني را از راه آموزش برطرف كرد؛ يعني به شخص مبتلا آموخت كه چگونه آهسته آهسته چيزي را بخواند؛ آهسته آهسته و با توجه خاص به حرف زدن خود، سخن بگويد و هر هجايي را با كمال دقت ادا كند.

همچنين به وي مي‌آموزند چگونه به هنگام بند آمدن زبانش، تنفس خود را تنظيم كند. بر اثر مطالعه دربارهٔ صوتها يا تركيب صوتهايي كه چنين مشكلي را فراهم مي‌آورند، به پاره‌اي از تمرين‌هاي مرحله به مرحله‌اي، براي خواندن دست يافته‌ايم كه با انجام آن مي‌توان تا حدود زيادي بر مشكل «كند زباني» چيره شد. به هر حال، درمان لكنت زبان بايد به‌وسيله متخصص گفتار درماني انجام گيرد. اين نكته نيز بسيار قابل توجه‌است كه نبايد مبناي عاطفي را در كند زباني ناديده گرفت.

3. روش دو جانبه يا مكمل

در اين روش به بازپروري و پرورش جنبه‌هاي دوگانه فكري و زباني اهميت فراوان داده مي‌شود. اين روش بيشتر در مورد كودكان ۳ تا ۷ ساله استفاده مي‌شود و معمولاً نتايج ثمر بخشي دارد. هدف اين روش در واقع پرورش دوگانه‌اي از قدرت و صحت تفكر، قدرت و صحت بيان است. به عنوان مثال براي نيل به اين منظور به كودك مي‌آموزند كه افكار خود را اصلاح و روشن دريابد، فقط افكار واضح و روشن خود را به زبان جاري نمايد و كلمات و جملات را دقيق و رسا بازگو نمايد.

4. روش‌هاي روان درماني

ايجاد هماهنگي ميان گفتار و تنفس، افزايش مهارت واژه يابي كودك، كاهش اضطراب و به دنبال آن افزايش اعتماد به نفس از جمله راهكارهاي درمان است كه توسط گفتار درمانگر صورت مي‌گيرد كه وقتي كودك به زبان مادري احاطه پيدا كرد، اين اختلال مشاهده مي‌شود. اين روش‌هاي درماني به ويژه در مورد افرادي كه دچار كشمكش‌هاي عاطفي و اختلالات رواني عصبي هستند بكار مي‌رود. روش روان درماني براي كودكان سنين پايين ثمر بخش نيست.

5. روش دارو درماني

برخي اعتقاد دارند كه يكي از عوامل لكنت تنش‌ها و اضطراب و هيجانات عاطفي است؛ لذا داروهاي آرام بخش مي‌توانند تا حدودي كودك را از اضطراب و هيجانات عاطفي به دور داشته و در نتيجه لكنت زبان او را تقليل دهند.

6. رفتار درماني

يكي ديگر از روش‌هاي متداول و نسبتاً جديد در اصلاح و بازپروري لكنت زبان روش تغييرات و اصلاحات رفتاري است. نظريه مدافعان اين روش در اين است كه يكي از علل لكنت زبان كودك رفتارهاي سازش نايافته يا ناهنجار اوست؛ لذا در اين روش سعي بر اصلاح رفتارها و بالطبع تقليل لكنت زبان كودك است.

7. روش خود درمان گري

اين روش كه در واقع مي‌تواند نوعي روش رفتار درماني نيز تلقي شود، بر اين اساس استوار است كه فرد لكنتي با انگيزه قوي و ايجاد تغييرات لازم در زمينه بازخوردها و نگرشهايش نسبت به لكنت خود به برنامه‌اي منظم، مشخص و به‌طور جدي و مصمم تلاش كند كه اختلال گويايي خود را اصلاح كند.

8. تاثير گفتار درماني بر روي لكنت زبان

گفتار درماني مانع از تبديل لكنت به يك معضل مي شودپس اگر كودكي داريد كه تازه علائم لكنت در او پديدار شده و يا خودتان به تازگي مبتلا به لكنت شده ايد حتما به يك پاتولوژيست گفتار مراجعه كنيد. لكنت متغيير است و تعدادي از موقعيت ها وجود دارند كه هر فردي كه آن ها را تجربه كند رواني گفتارش افزايش مي يابد.

9. استفاده از آرام بخش براي درمان لكنت زبان

متاسفانه بيشتر خانواده ها تمايل بسياري به مصرف آرام بخش‌ها دارند و از روان پزشكان مي خواهند تا دارو تجويز كنند، اما استفاده از آرام بخش‌ها اگر چه در درمان بزرگسالان مفيد است، اما در كودكان معمولا موثر نيست و كمك چنداني در روند درمان كودك نخواهد داشت. درمان هاي بدون دارو از بهترين انواع درمان لكنت زبان در كودكان است.

10. تاثير استرس بر تشديد لكنت زبان

ميزان لكنت بستگي به سطح اضطراب دارد. افراد مبتلا به لكنت در مواقعي كه دچار استرس و اضطراب مي شوند تپش قلب پيدا مي كنند و دچار لكنت مي شوند. مثلا اين افراد هنگام سخنراني براي گروه زيادي از افراد معمولا دچار ترس زياد مي شوند و دچار لكنت مي شوند. همچنين اين افراد هنگام پاسخ دادن به تلفن بعلت محدوديت و فشار زماني دچار ترس مي شوند.

11. درمان دارويي لكنت زبان

لكنت مشكلي چند وجهي است و درمان آن بايد به صورت همكاري گروهي از متخصصين رشته‌هاي گفتاردرماني، پزشكي و روانشناسي صورت گيرد، داروها به دليل داشتن عوارض جانبي و تداخل با داروهاي ديگر بايد به دقت توسط پزشك بررسي و تجويز شوند، درمان كودكان داراي لكنت در سنين پايين‌ حتي بدون دارو قطعي است و با توجه به عوارض جانبي داروها لازم است در مصرف داروها توجه و دقت كافي شود.

12. تاثير طب سنتي و طب سوزني در درمان لكنت زبان

متاسفانه تا كنون آن چنان تحقيقات منتشر شده‌ اي در زمينه تاثير گياه دارويي خاصي براي درمان كامل لكنت وجود نداشته است؛ در اين بين برخي گياهان دارويي استرس را كاهش دهند و با كاهش استرس به كاهش لكنت كمك مي‌كنند، برخي گياهان و مواد غذايي نيز با طبع گرم ممكن است لكنت را كاهش دهند. در تحقيقي كه در سال 1995 انجام گرفت مشخص شد طب سوزني بركاهش لكنت تاثيري ندارد؛ اما بر اساس تحقيقات جديد استفاده از طب سوزني در كنار ي ممكن است در درمان لكنت تاثير داشته باشد و از بازگشت لكنت جلوگيري كند.

13. تاثير هيپنوتيزم بر لكنت زبان

هيپنوتيزم به مفهوم تمركز ذهن و خواب رفتن مصنوعي است تا زماني كه شخص داراي لكنت هيپنوتيزم شود، گفتاري روان خواهد داشت اما به محض بيدارشدن و هوشياري و به كارافتادن حافظه لكنت او كاملا بازگشت دارد، شايد بسياري ادعا كنند كه لكنت را با هيپنوتيزم كاهش دهند يا بهبود ببخشند اما تا به حال چنين معجزه‌اي رخ نداده است.

اگر كودك شما با تلاش و فشار صحبت مي‌كند يا زمان زيادي از شروع لكنت گذشته است، اگر سابقه تاخير در گفتار و زبان دارد، يا سابقه ارثي لكنت در خانواده حتي اقوام دور را دارد، اگر نسبت به مشكل واكنش نشان مي‌دهد حتما و هرچه سريعتر اقدامات درماني را انجام دهيد و با گفتاردرمان متخصص در اين حيطه ملاقات كنيد.

راهكارهاي ساده براي كم كردن لكنت زبان كودكان

 • صحبت كردن هماهنگ با يك گوينده ديگر (گفتار گروهي)
 • كپي كردن گفتار يك گوينده ديگر (گفتار سايه): گفتار گروهي و گفتار سايه به علت شنيدن صداي خود فرد يا صداي ديگران و يا با شنيدن سيگنال هاي گفتاري خودش به يك شكل ديگر و يا يك لهجه ديگر صحبت كردن را براي فرد روان مي كند.
 • گفتار نجوا گونه: تارهاي صوتي در گفتار نجوا گونه به هم نزديك مي شوند اما مرتعش نمي شوند و تمام صداها به صورتunvoice بيان مي شود.
 • هنگام آواز خواندن يا سرود
 • هنگام صحبت با يك عروسك يا بچه هاي كوچك: هنگام صحبت با كودكان و يا عروسك ها كمتر از زبان پيچيده و الگوهاي آهنگين متغير استفاده مي كنيم و رواني گفتار كمتر نوسان پيدا مي كند. رواني گفتار وقتي كودك كوچكتر با عروسك ها و يا با خود صحبت مي كند ناشي از اين است كه لكنت با گفتار دوسويه همراه نيست پس اگر گفتار يك سويه باشد و كودك منتظر پاسخ از شنونده نباشد ، كشمكشي اتفاق نمي افتد و گفتار بسيار روان است.
 • هنگام صحبت كردن بلند با خود
 • فردي كه دچار لكنت است علاوه بر درمان بايد هميشه سعي كند آهسته و آزاد صحبت كند و حروف صدادار را بكشد.
 • با حركات شل و سبك لب ها از روي كلمات بگذريد.
 • از جايگزيني كلمات خودداري كند. فرار از برخي كلمات فقط ترس از تلفظ آنها را بيشتر مي كند.
 • در صحبت رو به جلو برود. تكرار كلماتي كه بيان شده است، كمكي نمي كند.
 • ارتباط چشمي طبيعي را با مخاطب حفظ كند.
 • گهگاه در صحبت لكنت عمدي ايجاد كند! با قطع و تكرار عمدي مي توان احساس كنترل بهتري بر روي تكلم در لحظه هاي حساس پيدا كرد.
 • در جستجوي كارها و مسائلي باشد كه موقع لكنت مشكل را بيشتر مي كند. هر چه فرد خودش لكنتش را تجزيه و تحليل كند، بهتر مي تواند هماهنگي دستگاه تكلم را برقرار كند.
 • به ياد داشته باشد كه هدفش تكلم سليس تر و بهتر است نه تكلم بي عيب و نقص و ايده آل. حتي كساني كه هيچ لكنتي ندارند گاهي در صحبت كردن دچار مشكل مي شوند.
 • به مخاطب خود بگويد كه لكنت دارد و هرگز لكنت خود را پنهان نكند بلكه با آن روبرو شود.
 • اگر موقع صحبت دچار اضطراب و تنش مي شود، آن را طبيعي تلقي كند و از آن خجالت نكشد، چون عمداً دچار لكنت نشده است.
 • زمان هايي را كه دچار لكنت بيشتر مي شود فراموش كند و مواقعي را كه در صحبت كردن موفق بوده است به خاطر بسپارد.
 • والدين با آرام و شمرده صحبت كردن مي توانند الگوي خوبي براي فرزندان خود باشند.
 • هرچند كه عباراتي مانند «صبر كن و نفس عميق بكش»، «يواش تر» به منظور كمك به اوست اما شايد باعث شود او حساس تر شود. از استفاده از اين عبارات بپرهيزيد.
 • از درست كردن و كامل كردن جملات او اجتناب كنيد.
 • بدون اين كه بي حوصلگي نشان دهيد به دقت به حرف هاي او توجه كنيد. ارتباط چشمي داشته باشيد.
 • با توجه كامل به صحبت كردن با او بپردازيد. به عنوان مثال هنگام شام او را در مكالمه خانوادگي دخالت دهيد.
 • از روش صحبت كردن او انتقاد نكنيد و به او براي صحبت كردن درست فشار نياوريد.
 • هنگامي كه لكنت زبان شدت مي گيرد از او نخواهيد به صحبت با ديگران بپردازد. به جاي آن بگذاريد كاري را كه نياز به صحبت كردن ندارد انجام دهد.
 • از كودكتان نخواهيد كه هميشه دقيق و درست صحبت نمايد.
 • كودكتان را مورد انتقاد قرار ندهيد.
 • كودك را تصحيح نكنيد.
 • وقتي كودك تمايلي به صحبت كردن ندارد او را وادار به صحبت كردن ننماييد.
 • بين صحبت كردن كودك صحبت هايش را قطع ننماييد.
 • به كودك نگوييد كه قبل از صحبت كردن فكر كند.
 • هنگام صحبت كردن با كودكتان به آرامي با وي صحبت كنيد.
 • همه درخواست هايش را عملي نكنيد.
 • مواظب باشيد به خاطر مشكلات گفتاري او، تسليم خواسته هاي غير منطقي او نشويد.
 • محيطي لذت بخش و آرام براي صحبت كردن ايجاد كنيد.

راهكارهاي ديگري براي درمان لكنت زبان

در وب سايت خبرنگاران جوان نيز مطلبي مفيد با 18 راهكار درمان لكنت زبان آورده شده است. اين مقاله توسط متخصصين اين امر جمع آوري و در دسترس عزيزان قرار گرفته است البته توجه داشته باشيد، هيچ درمان معجزه آسا و يك شبه‌اي براي لكنت وجود ندارد، لكنت قابل درمان است، اما درمان لكنت در سنين پايين، موثر و پايدار است.

۱- از فردي كه لكنت زبان دارد بخواهيد كه ارتباط چشمي اش را با مخاطب حفظ كند. خودتان هم وقتي او حرف مي‌زند ارتباط چشمي تان را قطع نكنيد. در حقيقت اگر با فردي با لكنت زبان ارتباط داريد همواره در نظر داشته باشيد چند ثانيه ديرتر تمام كردن صحبت به هيچ روي دليل خوبي براي توهين به غرور و شخصيت يك انسان نيست.

۲- از او بخواهيد كه آرام و آزاد حرف بزند، حروف صدادار را بكشد و با حركات شل و سبك لب ها، از روي كلمات بگذرد.

۳- از فردي كه لكنت زبان دارد بخواهيد كه در صحبت رو به جلو برود و يك كلمه را تكرار نكند. همچنين از جايگزيني كلمات خودداري كند و با آن‌ها مواجه شود.

۴- به او بگوييد كه بعضي وقت‌ها عمدا بعضي كلمه‌ها را با لكنت بگويد. اين كار باعث مي‌شود كه احساس كند كنترل بيشتري در گفتار دارد.

۵- به او بگوييد كه لكنت دارد و نيازي نيست آن را پنهان كند. بلكه بايد با آن مواجه شود و با تمرين اين مشكل برطرف مي‌شود.

۶- سعي كنيد آرام، شمرده و طبيعي با فردي كه لكنت زبان دارد صحبت كنيد و از عبارات ساده و كوتاه استفاده نماييد. با صبر و آرامش تحمل كنيد كه جمله اش تمام شود و از حرف زدن تند و سريع بپرهيزيد؛ زيرا اين كار او را آشفته مي‌كند.

۷- اگر او روي يك كلمه گير كرد جمله اش را كامل نكنيد و هرگز وسط حرف او نپريد.

۸- از او انتقاد نكنيد و حرف هايش را اصلاح نكنيد.

۹- سعي كنيد با رفتار خود به او اين حس را بدهيد كه شما به چيزي كه مي‌گويد توجه داريد، نه به طرز گفتارش.

۱۰- از او بخواهيد چيز‌هايي را كه لكنتش را بيشتر مي‌كنند پيدا كند. اگر فرد خودش بهتر لكنتش را بشناسد و بتواند آن را تجزيه تحليل كند بهتر مي‌تواند آن را حل كند.

۱۱- از او درخواست نكنيد كه حتما چيزي را در حضور ديگران تعريف كند. اين كار ممكن است باعث استرس و خجالت او شود.

۱۲- سعي كنيد به او اعتماد به نفس بدهيد، در او نگرش مثبت ايجاد كنيد و احساس شرم و ترس را ازبين ببريد.

۱۳- محيطي آرام، دوستانه و بدور از تشويش در خانه ايجاد كنيد.

۱۴- با او درمورد موضوعات مختلف گفتگو كنيد و او را تشويق به حرف زدن در جمع خانواده كنيد.

۱۵- به كودك نگوييد كه قبل از حرف زدن فكر كند.

۱۶- از بيان عباراتي مانند "صبر كن و نفس عميق بكش" يا "يواش تر" بپرهيزيد. اين جملات ممكن است باعث حساسيت و اضطراب او شود.

۱۷- نحوه‌ي حرف زدن او را تقليد نكنيد. اين كار تاثير بسيار بدي در نتيجه درمان لكنت زبان مي‌گذارد.

۱۸- تمرين در برابر آينه نيز مي‌تواند به درمان لكنت زبان كمك كند.

آيا دارو درماني در درمان لكنت كمك كننده است؟

بصورت كلي دارو درماني در مراحل اوليه به هيچ عنوان توصيه نمي شود، كار درماني، گفتار درماني و همراهي خانواده ها همگي از بهترين روش هاي درمان هر نوع اختلالي در كودكان هستند.

دارو هيچ تاثيري در اختلال مرتبط با لكنت كودكان ندارد، مگر اينكه دارو بتواند روي موردي كه باعث مشكل در اختلال كودك مي شود تاثير بگذارد.

نكات ارتباط با كودك داراي اختلال لكنت در گفتار

اگر ما را تا بدينجا دنبال كرده باشيد، راديوكودك تاكيد فراواني بر همراهي خانواده ها با كودك داراي اختلال دارد و هر نوع درماني بدون همراهي خانواده ها را عملا مسئله اي بسيار يك طرفه و بي فايده مي داند. در صورتي كه كودك نسبت به مشكل گفتاري اش حساس شود، مشكلات او در صحبت كردن تشديد خواهد شد.

اگر كودك در معرض تمسخر همسن و سالان يا خانواده خود قرار گيرد، حرف نمي‌زند و اين عاملي براي تشديد لكنت زبان مي‌شود. نبايد كودك دچار استرس شود، استرس موجب مي‌شود تا كودك اختلال گفتاري خود را همچنان پنهان كند و حرف نزند.

در برخي مواقع اختلال هاي كوچك با رفتارهاي وسواسي خانواده ها به مسئله اي بغرنج تبديل مي شود.

 • از تكميل كردن جملات آنها بپرهيزيد.
 • به او فرصت بدهيد و به هيچ وجه وسط حرفش نپريد.
 • نگوييد سريعتر يا آرام تر حرف بزند.
 • با او ارتباط چشمي داشته باشيد و با علاقه صحبت هايش را پيگيري كنيد.
 • با او آرام و شمرده صحبت كنيد .
 • از عبارات كوتاه و ساده استفاده كنيد.
 • تند و سريع حرف نزنيد زيرا اينگونه او را آشفته و گيج مي كنيد.
 • مطمئن بشويد كه حرف شما را فهميده است و منتظر پاسخ و واكنش او باشيد.
 • محيطي آرام و بدون فشار براي صحبت كردن كودك كنيد.
 • با كودكتان آرام صحبت كنيد.
 • كودك را به حرف زدن ميان جمع خانواده تشويق كنيد و به او بگوييد دقيق به صحبت ديگران گوش دهد.
 • درباره موضوعات مختلف و آشنا براي كودك مثل آشپزي، بازي كردن، رفتن به پيش دبستاني، كتاب هاي داستاني اش و… براي كودك صحبت كنيد.
 • صحبت كردن كودك را متوقف نكنيد و از وي انتقاد نكنيد.

شخصي كه دچار لكنت است چه بايد بكند؟

 • بايد آهسته و آزاد صحبت كند و حروف صدادار را بكشد.
 • در بخش قبلي مربوط به لكنت زبان در نمناك هم توضيح داديم كه از روي كلمات با حركات شل و سبك لبها بگذرد.
 • ازبيان برخي كلمات فرار نكند و از جايگزيني كلمات خودداري كند.
 • تكرار كلماتي كه بيان شده كمكي نمي كند.
 • با مخاطب ارتباط چشمي برقرار كند.
 • گهگاه در صحبت لكنت عمدي ايجاد كند! با قطع و تكرارعمدي احساس كنترل بهتري را بر روي تكلم در لحظه هاي حساس مي توان پيدا كرد.
 • در پي تجزيه و تحليل مسائلي كه لكنت را بيشتر مي كند، باشد.
 • هدف او بايد تكلم سليس تر و بهتر باشد نه تكلم بي عيب و نقص و ايده آل.
 • هرگز لكنت خود را پنهان نكند بلكه با آن مواجه شود.
 • اگر دچار اضطراب و تنش شدند، آن را طبيعي تلقي كنند و از آن خجالت نكشند.
 • زمانهايي كه دچار لكنت بيشتر مي شوند فراموش كنند .
 • مواقعي را كه در صحبت كردن موفق هستند بخاطر بسپارند.

علت بروز لكنت زبان ناگهاني در كودكان

لكنت ناگهاني زبان در كودكان احتمالا به علل روانشناختي مانند ترس و وحشت ناگهاني بازمي گردد و معمولا بعد از مدتي به طور خودبه خود رفع مي شود.

لكنت ناگهاني زبان اغلب ناشي از يك واقعه ترسناك براي كودك يا فرد بزرگسال است و لازم است او از محيط هايي كه باعث وحشتش مي شود دور نگهداشته شود.

اختلال لكنت زبان شايد براي هفته ها و يا سال ها در فرد باقي بماند. لكنت ناگهاني زبان اگر چه يك موضوع نگران كننده براي والدين مي باشد اما در اكثر كودكان بدون نياز به مراجعه به متخصص و به مرور زمان بهبود پيدا مي كند. با اين حال براي برخي ها اين اختلال مي تواند مادام العمر بوده و باعث ايجاد مشكلاتي در عملكرد فرد در مدرسه و يا محيط كار شود. داشتن اطلاعات كافي و روش برخورد با اين اختلال مي تواند كمك بزرگي به رفع آن كند.

چه زماني بايد از درمانگر لكنت زبان كمك بخواهيم؟

بروز لكنت ناگهاني زبان در كودكان باعث ايجاد نگراني ها و ناراحتي هاي فراواني در والدين مي گردد. در اغلب كودكان مبتلا به لكنت زبان قبل از 5 سالگي لكنت زبان به خودي خود از بين مي رود و نياز به هيچگونه مداخلات درماني مانند گفتار درماني ندارد. اما اگر لكنت زبان مدام اتفاق مي افتد و همراه با حركات صورت و بدن است بهتر است كه براي ارزيابي شرايط كودك به يك گفتار درمان مراجعه نماييد. مخصوصا اگر كودكتان 5 ساله شده و علايم زير را از خود نشان مي دهد:

 • زمانيكه تكرار كل كلمات يا جملات براي كودك سخت مي شود.
 • زمانيكه كودك كلمات را بيشتر از قبل مي كشد.
 • زمانيكه صحبت كردن براي كودك بسيار سخت و محدود مي شود.
 • زمانيكه متوجه مي شويد كشش بعضي از عضلات صورت بيشتر شده است.
 • زمانيكه كودك سعي مي كند از موقعيت هايي كه نياز به حرف زدن دارد اجتناب كند.
 • زمانيكه كودك كلمه اي را از ترس لكنت زبان عوض مي كند.
 • زمانيكه مشكلات زباني ديگري نيز همراه با لكنت مشاهده نماييد.

 

علت لكنت زبان ناگهاني در بزرگسالان

لكنت زبان در بزرگسالان

لكنت زبان در هر سني ممكن است براي فرد رخ دهد. اين اختلال گفتاري بيشتر در كودكان شايع است و در سنين پايين درمان آن سخت است. اما در كودكان بالاي شش سال و بزرگسالان ممكن است بدون درمان خاصي لكنت برطرف شود.

به گزارش سرويس بازار ايسنا، بنابر اعلام سايت سابليميران، لكنت زبان ناگهاني در بزرگسالان يكي از موارد شايعي است كه ممكن است هر فردي به آن دچار شود و سن و جنس خاصي را در بر نمي‌گيرد. لكنت در بزرگسالان به صورت گرفتگي زبان خود را بروز مي‌دهد و در موقعيت‌هاي خاص در اداي برخي از كلمات فرد دچار مشكل مي‌شود. اغلب بزرگسالاني كه در اداي برخي از كلمات مشكل دارند در ارتباطات خود سعي مي‌كنند از كلمات جايگزين استفاده كنند تا لكنت خود را پنهان كنند، حتي برخي افراد تا حد امكان سعي مي‌كنند از صحبت كردن دوري كنند.

مشكلات لكنت زبان در بزرگسالي

لكنت زبان در بزرگسالي مي تواند منجر به مشكلات زير شود:

 • مشكل در ارتباط گيري با ديگران
 • اضطراب هنگام صحبت با ديگران
 • اجتناب از صحبت كردن در شرايطي كه نياز به صحبت كردن است
 • كاهش مشاركت اجتماعي
 • مورد زورگويي، تمسخر و يا طعنه ديگران واقع شدن
 • عزت نفس پايين
 • درمان لكنت زبان در بزرگسالي

علت لكنت زبان ناگهاني در بزرگسالان

علت لكنت زبان در كودكان معمولا ناشي از شكل نگرفتن مسيرهاي عصبي مغز است كه با بزرگ شدن كودك به تدريج درمان مي‌شود. اما بزرگسالان هم در مواردي به لكنت زبان دچار مي‌شوند كه لكنت اكتسابي يا ديررس مي‌گويند. اين نوع لكنت اغلب در اثر سكته‌هاي مغزي ايجاد مي‌شود، حتي عواملي مانند ضربه به سر و مسائل عاطفي منجر به ايجاد لكنت زبان ناگهاني در بزرگسالان مي‌شود.

از عوامل مهمي كه باعث ايجاد لكنت زبان ناگهاني در بزرگسالان مي‌شود مي‌توان به فشارهاي عصبي، كم بودن ميزان اعتماد به‌نفس، خجالتي بودن فرد؛ عدم تمركز و عدم توانايي برقراري روابط با دوستان را نام برد.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه افراد بالغي كه عصبي، خجالتي، پرخاشگر، احساساتي و ناپايدار هستند، بيشتر به لكنت دچار مي‌شوند. اين مورد به همين ترتيب در ميزان خود دوستي و اعتماد به نفسشان هم دچار مشكل مي‌شوند. بنابرين براي از بين بردن آن بايد فرد از نظر ذهني و دروني خود را به سطح خوبي برساند تا بتواند اين موانع را كه بر گرفتگي زبان مي‌افزايند، از ميان بردارد.

پيش‌بيني اينكه آيا لكنت زبان در كودك براي مدت طولاني ادامه دارد، خيلي حياتي و ضروري است. اين كار را به صورت دقيق با استفاده از آزمايش‌، مشاهده و مصاحبه‌ انجام مي‌دهند. اما پيش‌بيني احتمال اينكه لكنت زبان در يك كودك بزرگ‌تر يا بزرگسال براي طولاني‌مدت به صورت مداوم ادامه دارد، آنچنان اهميتي ندارد چون به احتمال زياد مشكل به اندازه‌اي طولاني بوده است كه ديگر نيازي به پيش‌بيني نيست و فرد بايد در اولين فرصت به درمان اقدام كند.

لكنت از كودكي شروع مي‌شود و مي‌تواند تا بزرگسالي ادامه داشته باشد. به طور ميانگين بر اساس تحقيقات انجام شده از هر صد بزرگسال يك نفر به اختلال لكنت زبان دچار است و ميزان شيوع آن در مردان ۳ تا ۴ برابر زنان است. همچنين اختلال لكنت زبان در همه فرهنگ‌ها و گروه‌هاي اجتماعي وجود دارد و مختص قشر خاصي نيست.

از دلايل ديگر لكنت زبان در بزرگسالي نيز مي توان به موارد زير اشاره كرد

 • لكنت زبان عصبي
 • لكنت در اثر مصرف دارو
 • لكنت در شرايط پر استرس
 • بروز مجدد لكنت زبان كودكي
 • دلايل فردي و شخصي
 • مشكلات لكنت زبان در بزرگسالي

درمان لكنت زبان ناگهاني در بزرگسالان

در درمان لكنت زبان از روش‌هاي مختلفي استفاده مي‌شود كه برخي از اين روش‌ها مبتني بر كنترل و نظارت بر سرعت گفتار بوده و برخي ديگر مبتني بر اصلاح گرفتگي زبان است.

در روش كنترل سرعت گفتار از جملات كوتاه استفاده مي‌شود و فرد سعي مي‌كند با سرعت پايين جملات را بيان كند. هر چه قدر سرعت بيان پايين باشد، فرد راحت‌تر مي‌تواند كلمات را ادا كند. همچنين در اين روش حروف صدادار كشيده بيان مي‌شود تا فرد بدون وقفه حرف بزند. در روش فوق تنفس فرد نيز كنترل مي‌شود و با تنظيم تنفس شرايط گفتار فرد بهبود مي‌يابد.

در روش اصلاح گرفتگي زبان، سعي مي‌شود گفتار و بيان فرد اصلاح شود و با كاهش اضطراب و ترس فرد درمان را در چهار مرحله (كشف و شناسايي – از بين بردن حساسيت – اصلاح و تثبت ) به سرانجام مي‌رسانند.

مراحل درمان كامل لكنت زبان بزرگسالان در مراكز درماني

 • ۱-بررسي لكنت زبان، شخصيت و رفتار فرد
 • ۲- واكاوي شكل مواجهه فرد با لكنت زبان خود، محيط اطراف، اعضاي خانوادگي و اعضايي كه به دنبال درمان هستند.
 • ۳- واكاوي امكانات رفت‌وآمدي، مجموعه علايق و اهداف، شيوه و منش زندگي و نيز ميزان جديت و پيگيري فرد و اعضا اصلي وابسته به او.

آيا لكنت زبان خطرناك است

يكي از عامل هاي لكنت زبان، ژنتيك است. خطر لكنت زبان در بين خويشاوندان درجه اول مبتلا به اين اختل

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۲۹:۰۷

گفتار درماني كودك 4 ساله

گفتار درماني مجموعه اي از روش ها و تمرين هاييست كه توسط متخصص گفتار درمانگر براي درمان اختلالات گفتاري، مشكلات در درك زبان و همچنين اختلال در بلع انجام ميشود.

كودك تا سن 4 سالگي توانايي شنيدن، درك و گفتن كلمات را دارد. در اين مقاله به مهارت هاي گفتاري، شنيداري و درك زبان كودكان 4 ساله خواهيم پرداخت تا متوجه شديم در چه صورتي كودك چهار ساله ي ما به گفتار درماني نياز دارد. بعلاوه تمرين هايي براي تقويت گفتار كودكان 4 ساله مطرح خواهيم كرد.

حتما بخوانيد: پيش يا پس از خواندن اين مطلب، براي دريافت اطلاعات تكميلي حتما مطلب آيا كودك من به گفتار درماني نياز دارد؟ و روش هاي گفتار درماني كودكان در منزل را مطالعه كنيد.

روش مكالمه مناسب با كودك

اگر مي خواهيد با كودك خود صحبت كنيد حتما اين نكته را در نظر داشته باشيد كه تماس چشمي با كودك و واضح و ساده حرف زدن مي تواند بسيار به گفتار درماني كودك شما كمك كند و همچنين همين فرصت را براي كودك خود پديد آوريد كه بتواند با تماس چشمي با شما صحبت كند.

اين روش اعتماد به نفس او را افزايش مي دهد و فرصت كافي براي انتخاب كلمات مناسب را به او مي دهد.

تصور كنيد در كلاس زبان فرانسوي حضور داريد و مربي شما از بدو ورود به كلاس شروع به صحبت كردن به زبان مقصد مي كند، كلمات سخت و سرعت بالاي مكالمات او باعث مي شود شما چيزي از او ياد نگيريد دقيقا همين مورد در ارتباط با كودك شما نيز صدق مي كند.

جذب كودك و جايگزيني مفاهيم

همانطوري كه در مطالب قبلي بيان كرديم شما جايز هستيد از هر روشي معناي لازم را به كودك خود منتقل كنيد، چون اولين و مهم ترين اتفاق برقراري ارتباط با كودك و جذب اوست.

سپس مسير ارتباط با كودك را به سمت ارتباطي مناسب تر تغيير دهيد. براي مثال كودكان كلمه "به به" را به عنوان خوراكي مي شناسند استفاده از كلمه به به براي جلب توجه كودك مفيد است حالا در كنار استفاده از اين كلمه كلمه خودتان را نيز استفاده كنيد.

براي مثال بيا به به بخور، بيا خوراكي آوردم برات. به مرور كودك كلمه خوراكي را مترادف با به به در نظر مي گيرد و كلمات را در ذهن خود جايگذاري مي كند.

البته اين روشي كه گفتيم روش دايمي براي ارتباط با كودك نيست چون اگر بي دليل از اين روش استفاده كنيم كودك مورد تشويق شما براي يادگرفتن كلمات جديد قرار نخواهد گرفت.

به كودك فشار نياوريد

برخي والدين تصور مي كنند فشار بر كودك براي بيان درست جملات تاثير مثبت دارد. اين نكته حايز اهميت است كه خانواده هاي عزيز بدانند رفتارهاي انقباضي و استرس زا هيچ گاه تاثير مثبت بلند مدت بر كودك نخواهد داشت.

برخي والدين سخت گير تا وقتي كه كودك نتواند جمله خود را كامل بگويد به صحبت هاي اون گوش نمي دهند و با جملاتي مثل اين جملات كودك را تحت فشار قرار مي دهند.

 • تا جمله ت رو كامل نگي من گوش نمي كنم
 • چرا خرده خرده و بريده بريده صحبت مي كني
 • جمله رو كامل بگو
 • دقيقا چي مي خواي
 • درست حرف بزن
 • چرا مثل آدم صحبت نمي كني
 • چرا انقدر آروم و يواش حرف مي زني، صدات رو نمي شنوم

اين رفتارها و بيان ها كودك را از ارتباط با شما برحذر مي دارد و فاصله شما را بيشتر مي كند. در نهايت كودك تصميم ميگيرد بدون كمك شما فعاليت مورد نظر را انجام دهد.

در ابتدا كودك را همانطور كه هست بپذيريد و سعي كنيد ارتباط با كودك از درست حرف زدن او براي شما مهم تر باشد.

اين روش استرس را از روي كودك شما بر مي دارد و ارتباط او با شما را كامل تر مي كند.

براي خود قانون فرضي اي درست كنيد.

 • اگر كودك شما كمتر از 40 درصد مفهوم را به شما برساند از او بخواهيد دوباره و با آرامش درخواست خود را تكرار كند.
 • اما اگر كودك شما تا 70 درصد مفهوم را به شما رساند، سعي كنيد با سوالات بيشتر مفهوم را كامل كنيد.
 • اما اگر بيشتر از 70 درصد مفهوم به شما رسانده شد سعي كنيد جملات او را تكميل كرده و مكالمه را ادامه دهيد.
كتاب خواني كودكان
تاثير كتاب خواني بر گفتار كودكان

كتاب خواني و سواد آموزي

با كودك سعي كنيد با استفاده از كتاب، فعاليت هاي زير را انجام دهيد.

 • توجه كودك را به كلمات جلب كنيد، از او بخواهيد حرف اول اسم خود يا ديگران را در متن ها جستجو كند. بدين صورت او را با تلفظ حروف آشنا مي كنيد. براي مثال نون حرف اول اسم خاله ناهيد است يا ميم حرف اول اسم عمو محمد.
 • از كودك بخواهيد به علائم و نشانه هاي درون كتاب توجه كند. از اجزاي داخل كتاب از او سوال كنيد. براي مثال دودكش خانه را نشان داده و از اون بخواهيد اسم آن را بگويد.
 • به كتابي كه در حال خواندن آن هستيد اصوات را اضافه كنيد. براي مثال: خرسي گفت سسسسسسسسسس (يعني ساكت باشيد) و مطابق با آن از كودك بخواهيد اين صورت را توليد كند.
 • قافيه سازي خيلي به هوش و ذكاوت و گفتار كودك كمك مي كند براي مثال كلمات خاصي را پيدا كرده و بخواهيد با كلمات ديگر قافيه سازي كنيد. مثلا توت و توپ، پارچ و قارچ، شير و سير و تير، تند و كند و ...
 • از كودك بخواهيد درباره شخصيت هاي كتاب براي شما صحبت كند و داستان را به دلخواه كودك تغيير دهيد.
 • در هنگام خواندن كتاب اجازه دهيد كودك كامل تصاوير را نگاه كند.
 • در هنگام خواندن كتاب فرصت دهيد تا كودك داستان را پيش بيني كند. لزوما نبايد كتاب به روشي كه نوشته شده تمام شود، هدف جذب كودك است نه لزوما تمام كردن داستان.
 • با توجه به رفتار كودك مسير داستان يا بيان داستان را تغيير دهيد. اگر كودك هيجان زده شده شما نيز داستان را به همان صورت مطالعه كنيد.
 • از كودك درباره خواندن كتاب سوال كنيد. مثلا اگر شخصيت خرگوش داستان نخوابيده بود ميتونست در مسابقه با لاك پشت اول بشود يا نه.

داستان سرايي

كودك در داستان سرايي سعي مي كند از عميق ترين قسمت هاي ذهن خود كلمات را بيرون كشيده و استفاده كند.

بازگو كردن قصه ها، وقايع روزانه، داستان هاي خيالي، همگي از بهترين روش هاي گفتار درماني كودك 4 ساله هستند.

ساخت آلبوم تصاوير

از كتاب ها، مجله ها، آلبوم هاي خانوادگي عكس هايي را انتخاب كنيد، آنها را بريده و در كنار هم قرار دهيد و از كودك بخواهيد درباره آن ها داستان هايي را براي شما در لحظه بازگو كند.

جدا از كمك اين روش به گفتار درماني و انتخاب كلمات مناسب، تخيل كودك شما را نيز پرورش مي دهد.

حتي مي توانيد داستان هاي سريالي را پرينت كنيد، برش داده و از كودك بخواهيد عكس ها را بصورت سريالي به هم متصل كند.

حالا پيشنهاد مي كنيم كه مطلب داستان سرايي كودكان از روي كارت هاي سريالي را نيز مطالعه بفرمائيد.

نمونه اي از تصوير سازي براي تقويت داستان سرايي و پيدا كردن ترتيب قصه توسط كودك نمونه هاي بيشتري از اين تصاوير را مي توانيد از طريق لينك بالا پيدا كنيد.

گفتار درماني كودك ۴ سال از كجا باشد شروع شود.

اگر كودك بنا به دلايل مختلف مشكل گفتاري داشته باشد، با مراجعه به گفتار درمانگر مي توان براي بهبودي آن اقدام كرد. گفتار درمانگر با استفاده از روش‌هاي جديد و متناسب با نياز كودك باعث درمان اختلال گفتاري او خواهد شد. در سن ۴ سالگي كودك بايد در زمينه درك كردن، شنيدن و حرف زدن مهارتهاي كافي داشته باشد. در ادامه مطلب به گفتار درماني كودك ۴ سال مي پردازيم.

اگر كودك شما تا 4 سالگي مهارت درك زباني و گفتار را ندارد، نياز است با يك گفتار درمانگر مشاوره كنيد.

مهارت هاي گفتاري در زمينه شنيدن و درك كردن در 4 سالگي

كودكان در سن چهار سالگي كلماتي برمبناي ترتيب را متوجه مي شوند. مانند آخرين، اولين، قبلي، بعدي و.... همچنين كلمات در ارتباط با زمان را هم درك مي‌كنند. مانند: امروز، فردا، ديروز و.... در اين سن كودك مي تواند درخواست هاي دوجمله اي را پاسخ دهد. مانند: كيفت را بياور و به اتاق برو. كودك در اين سن مي تواند تمريناتي كه والدين يا مربي به او مي‌دهند را انجام دهد، مثل ترسيم دايره روي كاغذ. در حقيقت در سن چهار سالگي كودك عمده مطالبي را كه مي شنود، درك كرده و پاسخ مي دهد.

مهارت هاي گفتاري در زمينه صحبت كردن در 4 سالگي

در سن ۴ سالگي كودك مي تواند تمام صداهاي حروف را بيان كند. اما ممكن است در تلفظ برخي از صداها با مشكل مواجه شود. مانند: ل، ر،س، ش، چ،ز. همچنين در اين سن در صورتي كه از كودك سوالي پرسيده شود مانند: چه گفتي؟ مي تواند آن را پاسخ داده و توضيح دهد و نيز كلمات را بدون تكرار استفاده كند. در اين سن كودك قادر است يك داستان كوتاه بگويد و يا دنبالگر يك مكالمه بوده و آن را ادامه دهد و از جملاتي با بيش از يك جمله بهره بگيرد. اگر پدر و مادر متوجه ضعف گفتاري كودكان نسبت به ديگر همسالان او شوند، از تمرين هاي زير مي توانند براي بهبود مشكل گفتاري كودك استفاده كنند.

تمرين هاي مناسب براي تقويت گفتار كودك 4 ساله

 • پدر و مادر كلماتي مانند: اولين، آخرين، چپ، راست و... را براي كودك توضيح داده و رابطه بين آنها را شرح دهند و كلمات متضاد را نيز به او آموزش دهند.
 • در روش ديگر در مورد موضوعي خاص شرح كوتاهي داده شود و كودك آن موضوع را حدس شد و درباره آن صحبت كند.
 • پدر و مادر موارد مختلف را گروه بندي كنند مانند: حيوانات، گياهان و... و از كودك بخواهند راجع به آنها صحبت كند.
 • پدر و مادر هنگام صحبت كردن كودك، بايد كاملا به او توجه كنند و به حرف هاي او گوش دهند.
 • ترغيب كودك به صحبت كردن با والدين و توجه به او باعث اعتماد به نفس كودك شده و تأثير مثبتي بر روند درمان خواهد داشت.
 • اگر كودك نسبت به يك كلمه يا واژه كنجكاو بود، والدين بايد او را تشويق به صحبت كند و درباره آن با يكديگر حرف بزنند.
 • بازي هايي انجام دهيد كه شامل موارد متفاوت يا مشابه باشد و كودك نسبت به آنها توجه نشان داده و صحبت كند.
 • پدر و مادر با گروه بندي موارد مختلف، درباره آن ها با كودك خود صحبت كنند. مانند: توپ بسكتبال، توپ واليبال و...
 • پدر و مادر بايد در قالب يك بازي، مهارت گفتاري و اجتماعي كودك را تقويت كنند.
 • پدر و مادر با بيان درخواست‌هاي دو مرحله اي كودك را در درك و بيان آنها تشويق كنند. مثلا: توپت را بردار و در كمد بگذار.
 • پدر و مادر از كودك بخواهند در طول روز فعاليت‌هايي را تعيين كرده و به سپس درباره آنها صحبت كند.
 • يك بازي كلامي با كودك انجام دهيد: بايد يك داستان يا كارهاي روزمره ي يك روز را تعريف كنيم، بدون اينكه كلمه اي را دو بار (پشت سرهم) تكرار كنيم. هركس كلمه اي را دوبار تكرار كند سوخته است.

در انتها بخاطر داشته باشيد تنها با مشاوره از يك گفتار درمانگر درباره ي وضعيت كودكتان تصميم گيري كنيد، تمرين در خانه به تنهايي ميتواند كافي نباشد.

آيا گفتار درماني در منزل براي كودكان مناسب است يا خير؟

پاسخ به اين پرسش بسيار جدي است. خانواده ها قطعا مكمل بحث درمان در كودكان هستند. اما نمي توان روش هاي گفتار درماني را جايگزين مراجعه به مشاور و درمانگر كرد.

گفتار درماني كودك 4 ساله

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۲۷:۲۳

آيا كودك من به گفتار درماني نياز دارد؟

والدين اغلب متوجه ميشوند كه يك جاي كار ايراد دارد و چيزي درست نيست، اما واقعا نميدانند بايد از كجا شروع كنند و اشكال كار كجاست و سوالاتي مانند:

"آيا واقعا كودك من به گفتار درماني نياز داره؟"

"تا چه سني كودك من نميتونه حرف رِ را تلفظ كند؟"

"چرا من تنها كسي هم كه حرف كودكم رو متوجه ميشم؟"

هميشه در جلسات گفتار درماني كودكان توسط مادران مطرح مي شود.

بچه ها از بدو تولد در حال آموزش و ياد گيري هستند. شايد آنها نتوانند چيزي بگويند ولي ميتوانند خوب بشنوند و زبان هاي مختلف ياد بگيرند. اين يادگيري از زماني شروع ميشود كه كودكان بتوانند تشخيص بدهند كه صداها با هم تفاوت دارند.

تا نه ماهگي بچه ها تمام صداهايي كه شنيدند را ميتوانند به درستي از هم تفكيك كند و از ۹ ماهگي به بعد موتور زباني آنها روشن ميشود تا بتوانند اين صداها را براي برقراري ارتباط استفاده كنند.

ابتدايي ترين روش هاي درمان براي كودكان تا 3 سال بيشتر روي مهارت هاي پيش زباني تمركز دارد كه اين مهارت ها اساس و پايه ي زبان و ارتباط ميان افراد محسوب مي شود.

مهارتهاي پيش زباني عبارتند از:

 • گوش دادن و درك كردن
 • تقليد كردن از محيط و صداها
 • توجه مشترك
 • درخواست (از طريق بازي بدست مي آيد) كه بعد از آن به جنبه هاي ارتباطي ترجمه خواهد شد.

درمان اختلالات زباني براي كودكان تا پنج ساله شامل مفاهيم اوليه مانند رنگ ها، قسمت هاي بدن و اشكال است.

در كلاس هاي گفتار درماني، بسياري از كودكان نيز با ساختار جمله بندي در بيان مشكل دارند و فعل و فاعل را پس و پيش مي گويند، بنابراين گرامر درست در زبان بخشي از پروتكل درمان كودك مي تواند باشد.

جنبه هاي ديگر گفتار شامل پردازش شنوايي - توانايي درك گفتار، پيروي از دستورات، تفكيك بين صداها و تفسير اطلاعات گفتاري است، كه اين بخش ها در محيط كلاس درس بسيار مهم است.

"مسائل تغذيه نيز از طريق درمان حركتي دهان بهبود پيدا مي كند. اگر فك به اندازه كافي قوي نباشد، يا زبان نتواند غذا را به عقب برانگيخته باشد، اين امر توانايي خوردن را تحت تاثير قرار مي دهد."

"گاهي اوقات كودكان در بلعيدن دچار مشكل هستند. اين ممكن است مادرزادي يا اكتسابي باشد اما جاي نگراني نيست چون راه هاي بسياري براي درمان اين وجود دارد."

در گفتار كودكان چه چيزهايي عادي و چه چيزهايي غير عادي است؟

برخي از اشتباهات در گفتارها براي برخي سنين بدون مشكل و براي سنين ديگر داراي مشكل است.

اگر كودكي 3 ساله نتواند حرف "ر" را تلفظ كند مشكلي ندارد چون زبان كودكان در اين سنين در حال رشد است با اين حال صداي ابتدايي يك كلمه مثل "اي" در كلمه "علي" اگر در تلفظ كودك به درستي ادا نشد در اين مورد كودك بايد مورد ارزيابي گفتار درماني قرار بگيرد.

علائم اختلال گفتار و نياز به گفتار درماني در كودكان

كودك شما ممكن است به دلايل مختلفي به گفتار درماني احتياج داشته باشد، از جمله:

1. كودك شما نياز به گفتار درماني دارد چون :

 • ديگران سخت متوجه ميشوند كه فرزند شما چه مي گويد.
 • فرزند شما در سخن گفتن و يا ترجمه افكار خود،با كلمات، مبارزه مي كند.
 • صحبت كودك با لكنت، تكرار، طولاني شدن و بلوك ها مختل مي شود.
 • فرزند شما بر روي مهارت هاي اجتماعي، مانند دوست داشتن، برقراري ارتباط مستقيم، يادگيري مهارت هاي بازي و مشاركت با ديگران دچار نقصان است .

2. كودك شما ممكن است تلفظ كامل داشته باشد و همچنين ممكن است در خواندن نيز بسيار سريع باشد ، اما آنها هنوز هم مي توانند به گفتار درماني نياز داشته باشند تا مهارت هاي زبان عملگرايانه خود و يا فرايند استفاده از زبان را به درستي در سناريوهاي اجتماعي براي گفتگو، يافتن دوستان جديد و يا درخواست هاي ساده بياموزند .

3. كودك، ممكن است به علت ناتواني يا شرايط پزشكي، مانند؛ اوتيسم يا اختلال شنوايي نيز به گفتار درماني نياز داشته باشد؛ زيرا اين بيماري توانايي برقراري ارتباط را تحت تاثير قرار مي دهد. در موارد فوق، با آسيب شناس گفتار زبان (SLP) ،مشورت كنيد. SLP، اغلب خدمات اين كودكان را در سن نوجواني آغاز مي كند، و طي سال هاي مدرسه ادامه مي يابد حتي اگر فرزند شما در يك سرويس گفتار درماني ،ثبت نام شود، ممكن است نياز باشد كه تمرينات گفتاري در خانه را براي حمايت از درمان انجام دهيد.

چه زماني مراجعه به يك گفتار درمانگر الزامي است

 • كم شنوايي يا ناشنوايي
 • اشكال در تلفظ اصوات گفتاري
 • اختلال در بلع
 • تاخير در شروع گفتار در كودكان
 • در صورت تشخيص بروز هر يك از اختلالات فلج مغزي، اوتيسم، اختلال يادگيري
 • عدم برقراري ارتباط كلامي يا غير كلامي از سوي كودك
 • اشكال در درك كلام

حتما بخوانيد: درصورتي كودك شما هر يك از علائم بالا را داشت، علاوه بر مراجعه به گفتار درمانگر ميتوانيد تكنيك هاي گفتار درماني را در منزل نيز انجام دهيد. براي آشنايي با روش هاي گفتار درماني در منزل مقاله ي روش هاي گفتار درماني كودكان در منزل را مطالعه كنيد.

آيا كودك من به گفتار درماني نياز دارد؟

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ]