تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
بازي هاي گفتار درماني براي كودكان وبلاگ راديو كودك
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۴۴:۲۳

بازي هاي گفتار درماني براي كودكان

گفتار درماني روشي براي درمان اختلالات گفتار و درك زباني و همينطور اختلالات بلع است. در سايت راديو كودك ما مقالات ديگري هم در ارتباط با گفتار درماني قرار داده ايم كه همه ي آنها در صفحه ي مقالات گفتار درماني كودكان قابل دسترسي هستند. درمورد اين مقاله لازم به ذكر است كه استفاده از بازي هاي گفتار درماني تنها با نظارت يك درمانگر و متخصص ميتواند مفيد باشد و به تنهايي نه تنها مفيد نيست بلكه ميتواند عواقبي به دنبال داشته باشد.

جدول بازي هاي گفتار درماني براي كودكان

در اين قسمت جايز هست اشاره كنيم كه اين مطالب صرفا براي دريافت اطلاعات بيشتر شما تدارك ديده شده است و براي درمان گفتار درماني كودك خود حتما به مشاورين ذي صلاح مراجعه فرمائيد.

بازي هاي گفتار درماني

چنانچه كودك شما ناتواني گفتاري به معني مشكل در تلفظ كلمات دارد، گفتار درماني مي تواند به پيشرفت در توسعه زبان، ارتباطات و مهارت هاي كاربردي او كمك كند. گفتار درماني روش درماني با تمركز بر روي زبان است كه بر روي بهبود گفتار كودك و توانايي هاي درك و بيان زبان (مانند ضعف در بيان، اختلال، تكرار صدا يا كلمه، اختلال در بيان واژه ها و صداها) و همينظور زبان غير كلامي (زبان بدن، ارتباط چشمي و...) تمركز دارد.

متخصصان گفتار درماني و يا آسيب شناسان گفتار و زبان (SPLs) خدمات مربوط به گفتار درماني مانند انواع بازي‌هاي گفتار درماني را ارائه مي كنند.

گفتار درماني داراي دو جزء است:

 • هماهنگ كردن دهان براي توليد صداها و شكل دادن كلمات و جملات براي تفسير، سخن گفتن و تنظيم صدا (به دليل اينكه كودكان مبتلا به مشكلات گفتاري اعتماد به نفس بالايي در هنگام سخن گفتن ندارند و از حجم صداي پايين و يا خيلي بلند هنگام صحبت كردن استفاده مي‌كنند)
 • درك و بيان زبان (به منظور يادگيري زبان از نوشته، تصوير، حركات بدن و نشانه ها و از طريق سيستم‌هاي ارتباطي جايگزين مانند رسانه هاي اجتماعي، رايانه و يا تبلت بهره مي جويند)

بازي هاي گفتار درماني براي كودكان

آيا كودك من نياز به گفتار درماني دارد

برخي از كودكان ممكن است تلفظ عالي داشته باشند اما براي تقويت زبان عملي خود و استفاده از زبان كلامي و هماهنگي بدن براي اهداف روزمره مانند درخواستها، داشتن مكالمات با ديگران و پيدا كردن دوست نياز به گفتار درماني پيدا كنند.

در برخي ديگر از كودكان بر اثر بيماري يا مشكلات جسمي مانند آسيب مغزي يا عفونت و معلوليت‌هاي ذهني، اختلال شنوايي و نيز ابتلا به اوتيسم مشكلات گفتاري به وجود آمده و نياز به گفتار درماني خواهند داشت.

برخي ديگر از كودكان توانايي صحبت كردن دارند ولي كلمات و واج ها را نمي توانند به درستي بيان كنند. آنها هجاهاي صوتي و كلمات را به صورت شكسته گفته و در برقراري ارتباط و بيان منظور خود دچار اشكال مي شوند.

بازي هاي گفتار درماني به كودكان كمك مي كند به روشني و وضوح صحبت كنند. همچنين هنگام صحبت كردن با ديگران اعتماد به نفس بيشتري داشته باشند. كودكان مبتلا به مشكلات گفتاري مي توانند از گفتار درماني اجتماعي، احساسي و علمي بهره‌مند شوند.

چنانچه كودك شما نتواند بيان صريحي داشته باشد و ديگران به درستي متوجه گفتار فرزندتان نشوند، يا كودك به سختي صحبت كند و در بيان كلمات نتواند آنها را به درستي ادا كند، و يا دچار لكنت زبان (طولاني شدن كلمات و تكرار آنها....) باشد و يا در برقراري ارتباط با ديگران و پيدا كردن دوست و مشاركت با آنها مشكل داشته باشد، به اين معناست كه كودك به گفتار درماني احتياج دارد.

در حالت كلي بايد به نكات زير توجه كنيد:

 • كودكاني كه مشكل گفتار درماني دارند به احتمال زياد در بلع غذا نيز دچار اختلال هستند.
 • يكي از نشانه هاي مشكلات گفتاري تاخير در گفتار است كه در اينصورت بايد براي برطرف كردن آن از گفتار درماني كمك گرفت.
 • كودكاني كه مشكلات ژنتيكي مانند كم شنوايي يا ناشنوايي دارند نيز به گفتار درماني نياز خواهند داشت.
 • كودكاني كه در تلفظ اصوات و واج ها مشكل داشته و نمي توانند به درستي آنها را بيان كنند بايد از گفتاردرمانگر كمك بگيرند.
 • برخي از كودكاني كه مبتلا به معلوليت‌هاي ذهني و فلج مغزي بوده و يا بيماري اوتيسم دارند، مشكلات گفتاري داشته و بايد به گفتار درمانگر مراجعه كنند.
 • اگر كودك دچار عدم درك كلامي و اختلال در درك مطالب باشد نيز نياز به گفتار درماني خواهد داشت.

بازي هاي گفتار درماني براي كودكان

گفتار درمانگر چه كارهايي براي درمان كودك انجام مي دهد

متخصصان گفتار درماني (SPLs) مشكلات گفتاري در كودكان را تشخيص داده و با تعيين عامل آن، راه حل مناسب براي درمان را انتخاب مي كنند. گفتار درمانگر به كودك كمك مي كند تا مهارت هاي خود را با همكاري و مشاركت با ديگران و در گروه هاي كوچك، در كلاس و ... بازيابي كند.

كمك درمانگر در موارد زير به كودك كمك مي كند:

 • مشكلات گفتاري: ايجاد بيان روشن و بدون اشتباه در صداها
 • مشكلات رواني: برطرف كردن مشكل در روند گفتاري مانند لكنت زبان
 • مشكل در صدا: برطرف كردن مشكل در اوج، درجه و كيفيت صدا
 • مشكلات تغذيه اي دهاني: برطرف كردن مشكل در خوردن و بلعيدن

مواردي كه گفتار درمانگر مي‌تواند به درمان آن كمك كند

 • مشكل در درك زبان (مشكلات پذيرش زبان )
 • مشكل صحبت كردن يا بيان زبان (مشكلات رسايي زبان)
 • مشكل استفاده از زبان در روابط اجتماعي (مشكلات عملي زبان)

گفتار درمانگرها از بازي هاي گفتار درماني واستراتژي‌هايي براي چالش‌هاي خاص هر كودك استفاده مي كنند. استراتژي ها ممكن است شامل موارد زير باشد:

 • فعاليت هاي مداخله زبان: اين فعاليت ها، مهارت هاي مختلفي را به وجود مي آورد. از جمله مدل‌سازي و بازخورد كودك. درمانگر ممكن است از تصاوير، كتاب يا درمان مبتني بر بازي استفاده كند. او هم چنين از تمرينات زبان براي تمرين مهارت استفاده مي كند.
 • درمان تلفظ: گفتار درمانگر مدل‌هايي براي صداهايي كه كودك در بيان آنها مشكل دارد، ايجاد مي كند. شامل نشان دادن نحوه حركت زبان براي ايجاد صداهاي خاص.
 • درمان تغذيه و بلع: گفتار درمانگر تمريناتي براي تقويت عضلات دهان به كودك خواهد داد كه ممكن است شامل ماساژ صورت و تمرينات زبان، لب و فك باشد. او همچنين ممكن است از انواع مختلف مواد غذايي براي تشويق و آگاهي كودك هنگام خوردن و بلع استفاده كند.
 • درمان اختلالات مفصلي: به منظور برطرف نمودن مشكلات گفتاري كودك، تمريناتي براي توليد صدا توسط گفتار درمانگر داده خواهد شد. گفتاردرمانگر كلماتي را متناسب با سن كودك در نظر گرفته و براي او تكرار مي كند تا كودك با بيان آن ها و با حركت زبان و ايجاد برخي صداها بتواند كلمات را واضح تر بيان كند.

بازي هاي گفتار درماني در كودكان

مزاياي استفاده از گفتار درماني

گفتار درماني به كودك كمك مي‌كند واضح و روان صحبت كند و اعتماد به نفس بيشتري هنگام برقراري ارتباط با ديگران داشته باشد. براي كودكان مبتلا به نارساخواني مانند اختلال يادگيري، گفتار درماني مي تواند كمك كرده تا صداهاي خاصي را در كلمات بشنوند و كلمات را هجي كنند. اين كار مي تواند مهارت درك مطلب را بهبود بخشيده و كودك را به خواندن تشويق كند.

گفتار درماني روش بسيار مفيدي براي كودكان با مشكلات گفتاري است. در يك مطالعه ۷۰ درصد كودكان پيش دبستاني با مشكل گفتاري از طريق گفتار درماني، مهارت‌هاي زباني خود را به طور چشمگير بهبود داده‌اند.

انتظاراتي كه از گفتار درماني بايد داشت

كار كودك شما با يك متخصص گفتار درماني ممكن است چند ماه يا حتي چند سال طول بكشد. اين مسئله بستگي به نيازهاي كودك شما دارد. احتمالا در اين مسير بهبودي فرزند خود را خواهيد ديد، با اين حال بايد توجه كنيد كه با گفتار درماني ممكن است كودك به طور كامل درمان نشود و مشكل ريشه اي گفتار و زبان ممكن است همچنان وجود داشته باشد.

درمانگر بايد به شما و فرزندتان در استراتژي ها كمك كند تا كودك با موانع به طور موثر مقابله كند. او احتمالاً فعاليت‌هايي را براي تمرين در خانه به منظور تقويت مهارت هاي فرزندتان به شما خواهد داد. متخصص گفتار درماني و فرزند شما بايد با يكديگر تطبيق پيدا كنند. براي اين منظور گفتاردرمانگر بايد در برقراري ارتباط با كودكان با تجربه باشد. گفتار درماني فقط يك راه براي كمك به كودك با يادگيري مسائل مربوط به زبان و گفتار است.

تكنيك ها و بازي هاي گفتار درماني در منزل

اولين نكته‌اي كه بايد براي انجام گفتار درماني در منزل توسط والدين رعايت شود تقويت اعتماد به نفس كودك براي صحبت كردن است. براي اين منظور بايد يك سري از موارد را انجام دهيد.

تشويق كودك به صحبت كردن:

سوالاتي را از كودك خود بپرسيد كه او را تحريك به پاسخ دادن كند. به عنوان مثال از او بپرسيد: چه كادويي از دوست گرفتيي؟ و به اين ترتيب او را ترغيب به پاسخ دادن و حرف زدن كنيد.

گوش دادن:

صحبت هاي كودك خود با دقت گوش كنيد. اگر زمان زيادي لازم است تا كودك صحبت خود را به پايان برساند، صبورانه و با دقت به آن گوش دهيد تا اعتماد به نفس كودك خود را افزايش داده و در روان صحبت كردن او كمك كنيد.

تمرين پيشنهادي:

با كودك خود و دوستانش يا با افراد خانواده يك دايره تشكيل دهيد. جمله اي را به كودك بگوييد تا آن را براي ديگري نقل كند و به همين صورت ادامه داده تا نهايتا آخرين كودك همان جمله را تكرار نمايد.

كتاب خواندن:

به منظور تقويت مهارت زباني فرزند خود كتاب و يا داستان مورد علاقه كودك را تهيه كرده و از او بخواهيد آن را با صداي بلند، يك الي دو مرتبه بخواند.

به ارزيابي كودك خود بپردازيد:

براي اين مسئله بايد در زمان هايي كه كودك دچار تاخير در گفتار مي‌شود را بررسي كنيد. به اين ترتيب متوجه خواهيد شد كه آيا كودك فقط اختلال گفتاري دارد و يا عوامل ديگري نيز در آن دخيل هستند. با بررسي عملكرد فرزند خود با ديگر كودكان هم سن، ارزيابي دقيقي از مشكل آن به دست خواهيد آورد.

اهداف درماني كودك را مشخص كنيد:

اهداف قابل دسترس براي درمان كودك را مشخص كنيد. متناسب با سن كودك بر اهداف مورد نظر تمركز كرده و راههاي رسيدن به آنها را از روش‌هاي ساده تا پيچيده آغاز كنيد.

در هر زماني يك هدف را دنبال كنيد:

براي آموزش استفاده درست از صدا به كودك خود، بايد هر صدا را در يك زمان آموزش دهيد. در صورت تداخل چند صدا و آموزش همزمان آنها، كودك خسته شده و همكاري نخواهد كرد. بايد به كودك خود زمان كافي بدهيد. ابتدا نحوه بيان صداي اول را به او نشان داد و سپس به مراحل هجاها، كلمات و جملات برويد. روش آموزش بايد خلاقانه و جذاب باشد تا تاثير مثبتي بر يادگيري كودك بگذارد.

بازي هاي گفتار درماني

بازي هاي گفتار درماني كودكان

در اين قسمت ما سعي داريم تمام بازي هاي مرتبط و موثر گفتار درماني كودكان را معرفي كنيم كه مي توانيد قسمت عمده اي از آن ها را در خانه اما زير نظر مشاورين و متخصصين با كودك خود انجام دهيد.

استفاده از فلش كارت

از كودك بخواهيد فلش كارت هاي روبروي خود را بخواند و يا نام تصاوير را بگويد. از چند كارت شروع كنيد و به تدريج به تعداد آن بيافزاييد. چنانچه كودك در خواندن فلش كارتي ايراد داشت، زمان بيشتري براي آن بايد بگذاريد. همچنين با طرح سوالات موجود در فلش كارت ها آغازگر يك مكالمه باشيد تا كودك با برقراري ارتباط، مشكلات گفتاري خود را به مرور زمان برطرف كند.

روش آينه

هنگام صحبت كردن كودك در مقابل آينه، متوجه طرز صحيح حركت دهان خواهد شد. در مقابل آينه به همراه كودك بايستيد و هر صدا را با آن تمرين كنيد و با نشان دادن تفاوت حركات دهان در هر صدا، به مرور زمان كودك را در رفع مشكلات گفتاري ياري رسانيد.

از بازي لي لي كمك بگيريد

بازي لي لي را با 9 شماره روي زمين ترسيم كنيد و با هر بار بازي كودك، يك كلمه به او بگوييد و بخواهيد در طول بازي و با هر پرش، آن را تكرار كند و با كلمه جديد ديگر، بازي را دوباره آغاز كنيد. در پايان با دادن هديه به كودك حس اعتماد به نفس آن را تقويت نماييد.

بازي گفتار درماني با توپ

با پرتاب توپ براي كودك خود، از او بخواهيد كلمه اي را تكرار كند و به اين ترتيب در طول بازي هر بار كلمه جديدي اضافه كنيد.

بازي گفتاردرماني با پياده روي

در هنگام راه رفتن و پياده روي نيز كلمه‌اي را به كودك خود بگوييد و در صورت تلفظ درست آن، يك قدم به جلو برداريد.

عدم تماشاي مداوم بازي هاي رايانه و تلويزيون

براي انكه كودك بتواند به راحتي ارتباط برقرار كند و با مفهوم ارتباط آشنا شود، بايد در محيط و در ارتباط با ديگران قرار بگيرد. انجام زياد بازي هاي رايانه اي و يا مشاهده مداوم تلويزيون نه تنها كمكي به درك مفهوم ارتباط نخواهد كرد، بلكه احتمال دارد تاثير منفي بگذارد.

براي اين منظور، وجود يك نفر در كنار كودك و برقراري يك ارتباط دو نفره نيز كافي خواهد بود. با رفت و آمد با افراد و خانواده‌هاي ديگر و برخورد كودك با همسالان خود، مفهوم ارتباط شكل خواهد گرفت و تاثير بسزايي در برطرف كردن مشكلات گفتاري كودك خواهد داشت.

با كودك خود زياد صحبت كنيد

هنگامي كه كودك در حال بازي كردن است با او همكلام شويد و با بيان موضوعات جذاب، كودك را تشويق به صحبت كردن و ادامه مكالمه نماييد. هرچه با كودك خود بيشتر صحبت كنيد دايره واژگاني آن بيشتر شده و سريع تر صحبت خواهد كرد و مشكلات گفتاري آن نيز به مرور زمان بهتر خواهد شد.

خودتان آغازگر مكالمه باشيد

چنانچه كودك صحبت نمي كند شما آغازگر مكالمه باشيد. به اين صورت كه واژگان را يكي يكي و يا دوتا دوتا كنار هم گذاشته و با او صحبت كنيد. مثلاً سرد، سرد نيست؟ يا شكلات، شكلات نميخواهي؟

اگر كودك شما واژگان را به صورت دوتايي بيان مي كند، شما به شكل سه كلمه با او صحبت كنيد. براي ارتباط با كودك بايد در سطح آن و يا كمي بالاتر صحبت كنيد تا بتواند با شما در برقراري ارتباط همكاري كند.

ايجاد بازي و هم كلامي با علايق كودك

براي آنكه تاثير بيشتري در روند گفتاردرماني كودك خود داشته باشيد، يكي از تكنيك هاي موثر توجه به علايق كودك است. مثلاً اگر كودك شما به تصوير يك حيوان علاقه نشان داد با او در اين باره بيشتر صحبت كنيد و در قالب يك بازي رغبت كودك را براي ادامه مكالمه افزايش دهيد.

در زمان هايي كه كودك را حمام مي كنيد يا غذا مي دهيد و يا در زمان هاي پياده روي مي توانيد از اين تكنيك استفاده كنيد و با توجه به چيزهايي كه كودك به آنها علاقه دارد و طرح يك بازي، كودك را به سمت صحبت كردن و برقراري ارتباط سوق دهيد.

هيچگاه از تلفظ اشتباه كلمات ايراد نگيريد. چون اين امر موجب سرخوردگي كودك خواهد شد. با تلفظ صحيح كلمات و به كارگيري آن در جمله به كودك آموزش دهيد.

بازي جعبه جادويي

در اين بازي اشيا مورد علاقه كودك را داخل يك جعبه بريزيد و از كودك بخواهيد يكي از اشيا را بردارد و با ذكر نام شي، توضيحاتي درباره آن بدهد. در طول بازي نيز با تشويق كودك، آن را بيشتر به صحبت كردن ترغيب كنيد.

تكنيك هاي حركتي دهاني

تمرينات حركتي دهاني كمك مي كنند كه ماهيچه هاي دهان مانند گونه، زبان و فك با قدرت و به درستي عمل كنند. ضعف در هر كدام از اين قسمتها منجر به مشكلات بلع و گفتاري خواهد شد. با انجام تمرينات لازم مي توان تا حد زيادي اين مشكلات را برطرف كرد.

تكنيك هاي حركتي دهاني براي لب:

با كمك حركات لب مي توان صداهاي مختلف را به كودك آموزش داد مثلاً اووو يا اي‌ي‌ي كه هر كدام الگوي متفاوت حركتي خاص خود را دارند. يا از كودك بخواهيد با حركت لب خود به صورت لبخند و سپس برگشت به حالت آرامش، ماهيچه‌هاي آن را تقويت كند.

لپ خود را باد كند و سپس خالي نمايد و يا به سمت بالا و پايين اين عمل را تكرار كند يا هنگام نوشيدن از ني استفاده كند. تمامي اين حركات در جهت تقويت ماهيچه لب و در نهايت تلفظ درست كلمات خواهد بود.

تكنيك حركتي دهاني براي زبان:

صداهاي مختلف را با كودك خود تمرين كنيد و بخواهيد از زبان خود استفاده كند مانند ت‌ت‌ت، ر‌ر‌ر، ‌د‌دد و... يا كلماتي مانند برو را تكرار كند. زبان خود را به صورت چرخشي حركت داده و يا معلق نگه دارد و سپس به آن استراحت دهد.

تكنيك حركتي دهاني براي گونه:

براي تقويت عضلات گونه مي توانيد از كودك بخواهيد لبهاي خود را ببندد و گونه ها را منقبض كند. همچنين براي خوردن مايعات از ني استفاده كند.

تكنيك حركتي دهاني با كمك بادكنك بازي:

از كودك بخواهيد تا بادكنكي را باد كند. اين كار عضلات دهان را تقويت كرده و ضمن آن كنترل نفس را نيز افزايش مي دهد.

استفاده از بازي ساز دهني:

با زدن سازدهني توسط كودك، كنترل نفس او افزايش يافته و عضلات دهاني او تقويت خواهد شد. با تمركز بر روي نوت ها و صداي ساز دهني مي توان اين موارد را برطرف كرد.

استفاده از شكلات يا كره بادام زميني:

مقداري شكلات يا كره بادام زميني را از راه دهان كودك بماليد و بخواهيد آنها را با زبان خود ليس بزند. به اين صورت باعث تقويت عضلات دهاني كودك خواهيد شد و ضمن آن كودك از اين بازي لذت خواهد برد و به همكاري ادامه خواهد داد. ماساژ صورت نيز باعث تقويت عضلات دهان خواهد شد.

گفتار درماني در سنين بالاتر نيز قابل انجام است. اما سرعت درمان در سنين بالا كمتر خواهد بود زيرا بايد در برخي آموخته‌هاي قبلي تغييراتي ايجاد شود ولي در نهايت با تكرار تاثير مثبت خود را نشان خواهد داد.

بازي هاي گفتار درماني براي كودكان

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]