تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
گفتار درماني كودك ۳ سال وبلاگ راديو كودك
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۴۵:۲۸
 

گفتار درماني كودك ۳ سال

اگر كودك سه ساله شما نمي تواند منظور خود را به درستي بيان كند و ديگران متوجه صحبت هاي او نمي شوند، بايد براي كمك به رشد گفتاري كودك و برطرف شدن مشكل او علاوه بر مراجعه به گفتار درمانگر، تمرين هايي را نيز در خانه با او انجام دهيد.

تمام مقالات مرتبط با گفتاردرماني در صفحه ي "مقالات گفتار درماني كودكان" قابل دسترسي و مطالعه است.

خدمات گفتار درماني براي كدام كودك ضروري است؟

رشد گفتاري كودكان در سنين مختلف نشانه هاي مخصوص به خود را دارد. هنگامي كه كودك تازه شروع به حرف زدن مي‌كند در حدود سن ۱ سالگي، تنها قادر است برخي كلمات را به صورت تك كلمه بيان كند. اين حالت در سن يك سال و نيم تكميل‌تر شده و كودك دايره واژگان بيشتري پيدا مي كند. در سن ۲ سالگي كودك مي تواند از جملات دو كلمه اي براي بيان خواسته هاي خود استفاده كند. در سن ۳ سالگي دايره واژگان گسترده تر مي‌شود و گفتار كودك با افزايش سن رشد بيشتري پيدا كرده و بهتر خواهد شد. اما در صورتيكه اختلالي در هر كدام از نشانه هاي رشد گفتاري به وجود آيد و كودك را از واضح و روان صحبت كردن دور كند، والدين بايد سريعاً نسبت به درمان آن اقدام نمايند.

پرورش زبان كودك ۳ ساله

در سن ۳ سالگي دايره واژگان كودك افزايش يافته و قادر است از سه الي پنج جمله در گفتار خود استفاده كند. در اين سن كودك بيشتر صحبت مي‌كند و مسائل را توضيح داده يا به اظهار نظر مي پردازد. از اين رو از كلمات بيشتري استفاده مي كند. همچنين كودك قادر است اشيا را به هم ارتباط داده و درباره آنها صحبت كند. يك كودك ۳ ساله از حروف اضافه براي توصيف هاي خود مانند توصيف مكان يا اطراف استفاده مي كند (كنار،زير، بالا و...). در سن سه سالگي كودك مي تواند حالت‌ها و احساسات منفي خود را توضيح دهد. در اين سن كودك قادر است تا ۴۰۰ سوال در روز بپرسد. حوادث و داستان ها را به راحتي و با قرار دادن جملات كنار هم بيان مي كند. خيال پردازي هاي خود را توضيح مي دهد و بين ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ كلمه را مي تواند ياد بگيرد. كودك ۳ ساله به سوالات ساده پاسخ داده و اسم و فاميل خود را نيز مي تواند بگويد.

در سن ۳ سالگي ممكن است كودك در تلفظ كلمات اشتباه كند و اين مسئله جاي نگراني ندارد. اما چنانچه كودك نيمي از صحبت‌هاي خود را به درستي بيان نكند و ديگران متوجه صحبت‌هاي او نشوند، بهتر است براي درمان او به گفتار درمانگر مراجعه كنيد.

كمك والدين به گفتار درماني كودك سه ساله

كودك الگوي گفتاري خود را در درجه اول از پدر و مادر و سپس از اطرافيان خود مي گيرد. والدين نقش بسيار موثري در رشد گفتار و زبان كودك خود دارند. نحوه صحبت و نوع كلماتي كه پدر و مادر به كار مي‌برند، در روند رشد گفتاري كودك نقش مهمي ايفا مي كند. يكي از روش هاي مناسب براي كمك به رشد گفتاري كودك آن است كه پدر و مادر هنگام انجام كارها با او صحبت كنند و يا در زمان هاي مشخص براي كودك متناسب با سن او كتاب بخوانند.

همانطور كه در قبل هم اشاره كرديم كودك سه ساله تمايل زيادي به حرف زدن دارد. چنانچه پدر و مادر با حوصله به صحبتهاي فرزند خود گوش دهند و با او همفكري و همدلي داشته باشند، علاوه بر كمك به رشد گفتاري كودك باعث اعتماد به نفس و رشد نگرش و باورهاي او نيز مي شوند.

از ديگر راه هايي كه موجب بهبود رشد گفتاري و افزايش اعتماد به نفس كودك مي‌شود، نظر خواهي از كودك است. پدر و مادر براي امور مختلف بايد نظر كودك خود را پرسيده و نسبت به پاسخ او اهميت نشان دهند.

از كودك خود سوالات متفاوت بپرسيد. اين امر باعث تقويت استدلال و تفكر در كودك مي شود. براي شروع از سوالات ساده با پاسخ هاي كوتاه مانند بله و خير استفاده كنيد و سپس سوالاتي مطرح كنيد كه پاسخ آنها نياز به توضيح بيشتري داشته باشد تا به اين طريق كودك براي صحبت كردن ترغيب شود. مثلا داستاني براي كودك بخوانيد و در انتها از او سوالاتي بپرسيد. مانند: به كدام قسمت داستان بيشتر علاقه داشتي؟ قهرمان داستان كه بود و آيا كار درستي انجام داد؟ دوست داشتي در داستان جاي كه بودي؟

 

گفتار درماني كودك ۳ سال

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]