تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
هزينه گفتار درماني در منزل براي كودكان وبلاگ راديو كودك
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۵۰:۴۴

هزينه گفتار درماني در منزل براي كودكان

اگر فرزند شما داراي مشكلات گفتاري است بايد هرچه سريعتر نسبت به درمان آن اقدام نماييد. درمان اختلالات گفتاري در سنين پايين‌تر و در زمان مخصوص به خود ، بازدهي بيشتري خواهد داشت و به اين صورت كودك در بزرگسالي دچار مشكلات روحي و رواني نخواهد شد. در سن يك سالگي كودكان حرف زدن را آغاز مي كنند و تا ۲۴ ماهگي تقريباً مي توانند جمله هاي كوتاهي بسازند. چنانچه كودك را از سنين پايين نزد گفتاردرمانگر بفرستيد پاسخ مطلوب تري از روند درماني كودك خواهيد گرفت.

مقالات بيشتر در رابطه با گفتار درماني در صفحه ي "مقالات گفتار درماني كودكان" قابل دسترسي هستند.

هزينه گفتاردرماني در منزل

درمان اختلالات گفتاري را مي توان هم در منزل و هم در مراكز درماني انجام داد. اين مسئله به بيمار و شرايط آن بستگي دارد. در ادامه مطلب به توضيح اختلالات گفتاري و هزينه گفتار درماني در منزل مي پردازيم.

تعريف گفتار درماني

گفتار درماني كه در حقيقت رشته‌اي از علوم توانبخشي از به آسيب شناسي گفتار و زبان مي پردازد. متخصصان گفتار درماني به بررسي اختلالات گفتاري ، زبان و بلع پرداخته و با تشخيص نوع بيماري روش هاي مناسب درمان را انجام مي‌دهند. اختلالات گفتاري و زبان از سنين كودكي تا بزرگسالي را شامل مي شود. گفتار درماني متفاوت از روانشناسي بوده و به فارغ التحصيلان رشته گفتار درماني ، آسيب شناسي گفتار و زبان گفته مي شود.

گفتار با زبان چه تفاوتي دارد؟

زماني كه مي خواهيم حرف بزنيم ، قسمتي از عملكرد آن در مغز اتفاق مي افتد (مانند انتخاب كلمه ، جمله بندي و...) به اين بخش از صحبت كردن كه در ذهن شكل مي گيرد ، زبان مي گويند. گفتار توسط لب ، زبان ، ريه ، حنجره و... بوده و باعث توليد صدا و كلمه مي شود.

خدمات گفتار درماني شامل چه چيزهايي است؟

گفتار درماني شامل تعيين ، تشخيص و درمان اختلالات گفتاري و تكلم است. درمان هر كدام از انواع اختلالات گفتاري متفاوت بوده و راهكارهاي مخصوص به خود را دارد.

فوايد گفتاردرماني براي كودكان درگير با تأخير در صحبت

با توجه به اين نكته كه كودكان در حدود سن يك سالگي حرف زدن را آغاز مي كنند و تا دو سالگي روند رشد گفتاري و زباني كودك سرعت بيشتري داشته و كودك قادر به ساختن جملات كوتاه مي شود و همچنين در سن ۶ سالگي قادر است به سادگي كلمات و جملات تازه را ياد بگيرد ، چنانچه كودك با تاخير در گفتار مواجه است، بهتر است در بازه زماني موثر براي درمان ، به گفتار درمانگر مراجعه شود. ادامه مطلب برخي از اختلالات گفتاري را توضيح خواهيم داد.

 • مشكل در تلفظ كلمات

اگر كودك يا بزرگسال از اختلال گفتار رنج مي برد و به صورت نوك زباني صحبت مي كند ، با مراجعه به گفتار درمانگر مي تواند مشكل خود را تا حد زيادي بهبود بخشد. گفتار درمانگر با انتخاب راهكار مناسب با نوع اختلال ، باعث تصحيح در تلفظ كلمات شده و اعتماد به نفس فرد را افزايش مي دهد.

 • اختلال لكنت

گرفتگي و لكنت زبان اختلالي است كه در سن ۲ تا ۶ سالگي شايع بوده و اگر والدين نسبت به درمان آن اقدام نكنند ، كودك تا بزرگسالي اين مشكل را با خود به همراه خواهد داشت. با مراجعه به گفتار درمانگر مي توان اين مشكل را برطرف كرد.

 • سكته مغزي و آسيب هاي ناشي از بيماري هاي مغزي

سكته مغزي و بيماري هاي مغزي مي تواند منجر به اختلالات گفتاري در افراد مسن شود. بهترين زمان براي درمان اين افراد در ۶ ماه اول پس از بيماري است. با مراجعه به گفتار درمانگر ميتوان نسبت به درمان اين اختلال اقدام كرد.

 • مشكل در شنوايي

افرادي كه مشكل شنوايي دارند با مراجعه به مراكز شنوايي سنجي مي توانند متوجه كم شنوايي يا ناشنوايي خود يا كودك شوند. در اين شرايط گفتاردرمانگر در ابتدا سمعك يا دستگاه كاشت حلزون را براي فرد تجويز مي كند و سپس گفتار درماني را آغاز كرده و در نهايت موجب بهبود مشكلات گفتاري خواهد شد.

 • اختلال در صوت و صدا

اختلال در صوت بر اثر ارتعاش غيرعادي تارهاي صوتي و يا بيماري‌هاي حنجره اتفاق مي‌افتد. حنجره و تارهاي صوتي و ظيفه توليد صدا را به عهده دارند و هرگونه اشكال در آنها اين عملكرد را با اختلال مواجه مي كند. افرادي كه داراي صداي خشن ، گرفته ، صداي مردانه و يا زنانه هستند ، مي توانند با مراجعه به گفتار درمانگر نسبت به درمان آن اقدام نمايند. درمان اين نوع از اختلالات به صورت جراحي ، تجويز دارو و يا صوت درماني انجام مي پذيرد.

 • بيماري‌هاي نيازمند به گفتار درماني

برخي بيماري ها باعث ايجاد اختلالات گفتاري شده و شخص بايد با مراجعه به گفتار درمانگر ، درمان را آغاز كند. افرادي كه داراي بيماري اوتيسم هستند و يا در قسمت كام يا لب خود شكاف دارند و همچنين افرادي كه دچار فلج مغزي و يا پاركينسون شده اند ، به گفتار درماني نياز دارند. گفتار درمانگر با توجه به نوع بيماري بايد با پزشك متخصص همكاري كرده تا در مان به صورت كامل انجام شود.

زمان مناسب مراجعه به متخصص گفتار درمانگر

زمان مناسب براي گفتار درماني با توجه به نوع اختلال و سن فرد متفاوت است. اما اگر در بازه زماني مناسب به درمان به گفتار درمانگر مراجعه شود ، نتيجه بهتري از روند درمان حاصل خواهد شد. مثلا در افرادي كه دچار سكته مغزي شده اند ، بهترين زمان براي گفتار درماني شش ماه اول پس از بيماري است.

وظايف گفتار درمانگر

گفتار درمانگر بايد اختلال گفتاري را تشخيص داده و راهكارهاي مناسب براي درمان آن را به كار بگيرد. همچنين يك گفتار درمانگر مي تواند از مشكلات گفتاري و يادگيري در افراد پيشگيري كند. گفتار درمانگر مي‌تواند مشكلات بلع و تغذيه اي را نيز تشخيص داده و درمان كند. براي تعيين و بررسي مشكلات گفتاري و منشاء آنها ، گفتار درمانگر از طيف وسيعي از تست ها و آزمايشات استاندارد استفاده مي نمايد. گفتار درمانگر بايد متناسب با ميزان اختلال فرد ، طول جلسات درمان را مشخص كند. همچنين براي كمك به درمان به خصوص براي كودكان از وسايل و ابزارهاي مناسب مانند اسباب بازي ، مسواك موزيكال و... استفاده نمايد.

تحصيلات مرتبط با گفتار درماني

فارغ التحصيلان رشته گفتار درماني در مقاطع كارشناسي ، كارشناسي ارشد و دكترا مي توانند مطب خصوصي بزنند. اين افراد بايد در ابتدا ۵ سال در بيمارستان‌ها ، كلينيك‌ها يا مدارس استثنايي فعاليت كرده و طرح كارورزي گذرانده باشند.

هزينه گفتار درماني

در گفتار درماني براي درمان اختلالات گفتاري از روش هاي مختلف و يا تركيبي استفاده مي شود. به منظور تعيين اختلال از آزمون ها و تست هاي متنوعي بهره گرفته شده تا بتوان طول دوره درمان را كوتاه تر كرد. در برخي موارد با كمك اين آزمون ها طول دوره درمان از چندين سال به چندين ماه خواهد رسيد. يكي از موارد موثر در كاهش طول دوره درمان مراجعه در زمان مناسب درمان است. در اين دوره، روند درمان بازدهي بهتري خواهد داشت. در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ الي ۲۵۰۰ نفر در ايران مجوز گفتاردرماني دارند و كشور ايران از لحاظ گفتاردرماني داراي رتبه بالايي در جهان است. به طور ميانگين هزينه يك جلسه گفتار درماني حدود ۴۴ هزار تومان است و متاسفانه هزينه‌هاي گفتار درماني تحت پوشش بيمه هاي پايه و تكميلي نيست. در حالت كلي هزينه هر جلسه گفتار درماني با توجه به خدمات ارائه شده متفاوت است.

هزينه گفتاردرماني در منزل

طبييعتاً هزينه گفتار درماني در منزل و يا مطب خصوصي بيشتر از مراكز درماني و كلينيك‌ها خواهد بود. همچنين اين مبلغ با توجه به نوع اختلال ، تعداد و مدت زمان جلسات و مكان آن متفاوت است. اگر زمان هر جلسه بيشتر شود ، هزينه آن نيز افزوده خواهد شد. همچنين نوع اختلال نيز يكي از موارد تعيين كننده ميزان هزينه جلسات است. براي اختلالاتي كه به درمان چندگانه نياز دارند ، هزينه هر جلسه بيشتر است.

هزينه گفتار درماني در منزل براي كودكان

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]