تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
درمان اختلالات گفتاري در كودكان + گفتار درماني كودكان وبلاگ راديو كودك
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :راديو كودك
تاريخ: ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۰۷:۳۴

درمان اختلالات گفتاري در كودكان + گفتار درماني كودكان

يكي از نگراني هاي والدين در ارتباط با كودكان خود اختلالات گفتاري و كلامي كودك خود است و از ما سوالات فراواني در ارتباط با گفتار درماني كودك 3 و 4 ساله خود دارند، ما در اين مطلب سعي كرده ايم تمام حيطه هاي مرتبط با گفتار درماني كودكان را پاسخ دهيم.

پيشنهاد مي كنيم اگر دسترسي به پزشك هاي گفتار درمان مناسب نداريد مطلب روش هاي گفتار درماني كودكان در منزل را ابتدا مطالعه كنيد.

كودكاني كه دچار اختلال گفتار هستند براي ارتباط با دنياي اطراف خود از روش هاي ديگري مثل زبان اشاره يا ساخت زبان جديد استفاده مي كنند. اين كودكان شايد در زمان كودكي با كمك والدين و اطرافيان بتوانند نياز ارتباطي كلامي خود را برطرف كنند اما زماني كه در جامعه بزرگتري مثل مدرسه قرار مي گيرند اين اختلال گفتار، مي تواند به يك مسئله بغرنج در بحث ارتباطي تبديل شود.

چند نمونه از اين اشكالات مي‌تواند در املا، انشا،، روخواني درس ها يا حتي مورد تمسخر قرار گرفتن همسالان خود و كودكان بزرگتر متبلور مي شود.

كودكاني كه مبتلا به مشكلات تكلم هستند از طرف خانواده و از متخصص مربوطه بايستي داراي حمايت‌هاي لازم براي غلبه بر اين مشكل باشند.

به هيچ عنوان اجازه ندهيد كه كودك شما به دليل مشكلات بياني و زباني مورد تمسخر و بي اعتنايي ديگران مخصوصاً همسالان خود قرار بگيرد.

چون بهرحال اختلال در گفتار شايد در كودكان مقطعي و زودگذر باشد اما كودكاني كه در سنين پائين داراي مشكلات تكلم هستند، در بزرگسالي دچار مشكلات كمتري در تكلم خود هستند.

اما اين نقيضه در دوران كودكي تاثيراتي بر روح و روان كودك مي‌گذارد كه در بزرگسالي در ابعاد مختلف خود را نمايان مي كند، اختلال ساده در گفتار يك كودك مي توانند به ابعاد ديگر شخصيت او اشاعه پيدا كرده و ضررهاي جبران ناپذيري به آن ها بزنند.

بين هوش كودك و اختلال در گفتار هيچ ارتباط وجود ندارد.

پس بدانيم اگر كودكي داراي مشكل صحبت كردن است به هيچ عنوان اين نشانه اي از كم هوشي او نيست. ما در تاريخ افرادي را مي شناسيم كه دانشمندان بزرگ زمان خود بودند اما در دوران كودكي مشكلات كلامي يكي از اصلي ترين مشكلات آنها بوده است.

در اين قسمت شما چند روش ساده براي درمان اختلالات گفتاري كودكان كه خانواده‌ها مي توانند در منزل با كودك خود انجام دهند را توضيح داده و روشهاي انجام آنها را به تفضيل همراه با فايل هاي صوتي مشاورين مربوطه در اختيار شما قرار دهيم پس از مطالعه متن هاي مورد نظر مي توانيد به فايل هاي صوتي مراجعه كرده و تمرين هاي مناسب را قدم به قدم با كودك خود انجام دهيد.

استفاده از كارت ها براي درمان اختلال گفتار

كارت هاي مقوايي در اندازه هاي مناسب مهيا كنيد كه روي هر كدام از آنها يكي از حروف الفباي فارسي نوشته شده است و از كودك بخواهيد آن حروف را تلفظ كند. اگر كودك شما هنوز به مدرسه نرفته است شما مي توانيد با نشان دادن شكل حرف مورد نظر و تلفظ آن به كودك كمك كنيد تا بتواند علاوه بر ياد گرفتن حروف الفبا تلفظ آنها را هم نيز بياموزد زيرا يادگيري حروف الفبا از هماهنگي ميان تلفظ حروف و تصوير آنها در قدم اول ناشي مي شود، يعني كودك با ديدن يك حرف به مرور زمان متوجه مي شود كه تلفظ آن چيست.

اما بدانيد كه هدف از كارت هاي بازي يادگيري الفباي فارسي نيست و هدف ما فقط و فقط تلفظ صحيح حروف است. شما مي توانيد بر روي كارتهاي مربوطه نيز عكس هايي از اشيا و حيوانات قرار دهيد كه همه كارت هاي مربوطه با آن حرف شروع مي شوند.

براي مثال اگر قرار است حرف ش را به كودك خود آموزش دهيد مي توانيد كارتي كه بر روي آن حرف ش نوشته شده است را به كودك نمايش داده و كارت هايي با تصاوير زير را نيز به او نمايش بدهيد.

 • شير جنگل
 • شتر
 • شمع
 • شيشه
 • شير آب
 • شكر

در مدل ديگري از اين بازي ميتوانيد از كودك بخواهيد كارت مربوط به شتر، شير جنگل، شير خوراكي را پيدا كند.

سعي كنيد اين بازي را حتما چند نفري با كودك خود انجام دهيد. هر روز قسمتي از زمان خود را بدون انجام هيچ كار ديگري به بازي كارت با كودك خود اختصاص دهيد. در اين بازي مادر و پدر دو ركن اصلي را بازي كنند و پس از آن اگر كودك داراي خواهر يا برادر ديگري هم هست بهتر از او هم با تمركز كافي به مدت مشخص با كودك شما همزمان و توأمان وارد بازي شود.

استفاده از آينه براي درمان اختلال گفتار

يكي ديگر از راههاي درمان مشكلات تكلم در كودكان استفاده از آينه است براي مثال كودكي كه به درستي نمي‌تواند حرف سين را تلفظ كند ميتواند نوع قرارگيري زبان خود را در هنگام تلفظ اشتباه اين حرف در آينه مشاهده كرده و سعي كند زبان خود را براي تلفظ درست در جاي مناسب خود قرار دهد و پس از آن مبادرت به بيان حرف سين بكند.

آينه مي تواند يك از بهترين جايگزين ها براي كودكاني باشد كه نوك زباني حرف مي زنند به دليل اينكه نوك زبان حرف زدند به دليل قرارگيري اشتباه زبان در دهان است.

استفاده از روش تكرار براي درمان اختلال گفتار

يكي ديگر از موثرترين تمرينات براي رفع مشكلات زبان در كودكان قصه است با كودك خود راه هاي تكرار يك كلمه را بسيار امتحان كنيد.

استفاده از قصه و شعر براي درمان اختلال گفتار

از راه ها و آموزش هاي غير مستقيم استفاده كنيد براي مثال قصه هايي كه در آن واژه هايي وجود دارد كه كودك براي تلفظ آنها بايد تمرين تلفظ آن كلمه را نيز انجام دهد. كودك نمي تواند واژه ي شين را درست بيان كنند به همين دليل براي او داستاني تعريف كنيد كه در آن موجودي مانند شتر يا شير جنگل وجود دارد و از او بخواهيد كه اين داستان را در روزهاي آتي براي شما يا افراد خانواده و دوستان تعريف كنند و از آنها بخواهيد كه با صبوري به تمام صحبت هاي كودك گوش فرا دهند و اجازه دهند كه كودك به صورت كامل داستان را با بيان حتي غلط خود انجام دهد كه اين روش مي‌تواند به مرور زمان باعث شود كه كودك در تلفظ كلمه مربوطه متبحر شود و پس از تلفظ غلط سعي كنيد شما درست كلمه را بصورت آرام بيان كنيد تا كودك از تعريف قصه و داستان به دليل ايرادگيري هاي شما فاصله نگيرد هم متوجه تلفظ اشتباه خود شود.

شنيدن و بيان قصه و شعر هر دو از راه هاي بسيار قوي براي حل مشكلات تكلم در كودكان هستند. تعريف داستان براي كودكان مي تواند شخصيت آنها را در بعدهاي مختلف تقويت كند، اما در اين مطلب ما به مسئله بهبود گفتار كودكان از طريق داستان و قصه مي پردازيم.

از كودك خود بخواهيد براي شما هر زماني كه فرصت هست داستاني حتي خيال اي بسازد و براي شما تعريف كند. داستان گويي هم تكرارهاي مورد نظر شما را در خود دارد هم كودك با صحبت كردن مي تواند اعتماد به نفس لازم خود را كسب كرده و برون ريزي كند.

خواندن كتاب براي درمان اختلال گفتار

اين روش درماني يكي از عام ترين روشهاي درماني است اما براي كودكان سنين ۶ سال به بالا بيشتر توصيه مي شود. به خاطر اينكه كودك بايد حتما تسلط لازم را به حروف، كلمات، عبارات و جملات فارسي داشته باشد.

كودكاني كه در تلفظ كلمات مشكل دارند با خواندن كلمات مي‌توانند به تلفظ درست آن ها دست پيدا كنند.

لزوما اختلالات گفتار كودكان در لكنت و تلفظ اشتباه حروف و كلمات خلاصه نمي شود. برخي كودكان داراي دايره لغات لغات محدودي هستند و با همين دايره لغات مي‌خواهم منظور خود را به ديگران برسانند در صورتيكه براي رساندن منظور درست به هم سن و سال هاي خود هم نيازمند واژگان بيشتري است.

قسمتي از اين واژگان همانطوري كه قبلا بيان شد مي تواند از طريق گوش كردن به قصه ها و داستان هاي صوتي و از طرف ديگر صحبت با مادر و پدر خود صورت پذيرد.

به همين دليل خواندن مي تواند كمك بسياري به كودكان براي يادگيري كلمات عبارات و جملات بيشتر كرده كه به تقويت ارتباط كودكان با محيط اطراف منجر شود.

نوك زباني حرف زدن كودكان

حدود 1 درصد جامعه دچار نارواني گفتار هستند، در كودكان اين آمار به 5 تا 7 درصد مي رسد. اصولا اين نارواني مدت دار نيست مگر اينكه ترس، تب، تشنج و عواملي از اين دست سبب ماندگاري آن شود.

نوك زباني صحبت كردن كودكان بي توجهي به درمان بموقع اختلالات گفتاري در كودكان است. اگر اين مشكل برطرف نشود در دوران مدرسه در دروس ديكته نويسي و رونويسي دچار مشكل مي شوند كه البته مي توان با آموزش و گفتار درماني به آن ها مانع افت تحصيلي شان شد.

گفتار درماني را همين امروز انجام دهيد

اگر درمان اختلالات گفتاري به سنين بالاتر (بعد از 4 سال) موكول شود، كودك به تدريج دچار پرخاشگري، اختلال تلفظ و اختلال يادگيري و آموزش در مدرسه مي شوند.

بسياري از اختلالات كودكان تا 7 و 8 سالگي مرتفع مي شوند اما هرچه زودتر اين اتفاق بيفتد تاثيرات اين اختلالات به ابعاد ديگر شخصيت كودك نفوذ نمي كند.

پس حتما تا قبل از 4 سالگي با مراجعه به گفتار درمان سعي كنيد اختلال در تلفظ تمامي كلمات را در كودك خود برطرف كنيد.

درمان اختلالات گفتاري در كودكان + گفتار درماني كودكان

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]